Tää on mua askarruttanut tosi paljon. Tän opetuksen sisäistäminen on auttanut mua tosi paljon. Selvensi monta asiaa.
http://www.kotipetripaavola.com/muuttukaamielenneuudistuksenkautta.html
http://www.kotipetripaavola.com/muuttukaamielenneuudistuksenkautta.html
Vastaukset 4
Vanhimmat
Toimii Jumalan suuresta armosta.
Tärkeä kysymys. Uskon kautta pitäisi toimia.
On muuten tosi oleellinen asia. Hyvä kun joku tutkii näitä.
Ef 4:23:ssa on kyse uudistumisesta, jonka Henki (Pyhä Henki) vaikuttaa uskovan mielessä (ajatukset). Uudistua on jakeessa 23 kreikan kieliopissa prees.pass.inf. joka tarkoittaa sitä, että uskovan mieli on kohde, jonka Henki uudistaa. Uudistus ei siis ole lähtöisin lihasta, eli ihminen ei itse uudista ja parantele itseään, vaan Pyhän Hengen vaikutuksesta hän saa ymmärryksen, kyvyn ja voiman uudistua, eli kasvaa ja ojentautua käytännössä Jumalan tahdon mukaan.
Ef 4:23 menee alkutekstin mukaisesti siten että uudistukoon mielenne Hengessä, koska Pyhä Henki uudistaa uskovan mielen, sillä uskova ei kykene uudistumaan itseään omassa voimassaan. Uskovan tulee kuitenkin suostua Pyhän Hengen vaikutukseen sydämessään ja suostua Pyhän Hengen vaikuttamaan uudistukseen sekä ojentautua sen mukaisesti.
Koko jaejakso tulee ymmärtää niin että vanhan ihmisen pois paneminen tarkoittaa lihan kuolemaa synnin haluille ja himoille, jossa uskova vaelsi jumalattomana ollessaan synnin turmellessa ja pettäessä häntä. Uskovan tulee antaa Pyhän Hengen uudistaa hänen mielensä Jumalan sanan opetuksen mukaisesti, jolloin lihan kuoleman kautta hän saa voiman hylätä synnin himot ja halut sekä ojentautua uskossa Jumalan tahdon mukaan. Uuden ihmisen päälle pukeminen tarkoittaa sitä, että uskova suostuu käytännössä ojentautumaan Jumalan tahdon mukaan. Ojentautuminen tapahtuu Pyhän Hengen voimavaikutuksen avulla.