Mistä nyt ilmainen virustorjunta XP:lle kun MSE:tä ei enää saa? Tiedän että ilmaisia on, mutta itsellä ei ole niistä kokemusta. AVG:tä taisin joskus kokeilla, mutta en tykännyt jatkuvasta kyselystä ja ilmoittelusta. Tästä on kyllä jo vuosia. Tällä XP:llä ei ole tarkoitus surffailla, kuin sattuman varaisesti, jotain ohjelmia tai ajureita saattaa tulla ladattua. Käytän lähinnä ajamaan vanhoja ohjelmia jotka ei uudemmissa Windowseissa toimi kunnolla.
Tärkeimmät vaatimukset:
- Huomaamaton, toimii taustalla itsekseen mahdollisimman paljon.
- Ei tarvitse olla kevein, eikä välttämättä paras.
Kuinka herkästi tämä saastuttaa koko koneen jos jokin pöpö pääsee iskemään? XP on asennettu erilliselle kovolle jolle on asennettu omaan osioon myös Ubuntu 14.04. Lisäksi Windows 7 on omalla SSD-levyllä ja tiedostoille 1Tb normaali kiintolevy. Seiskaa vartioi Norton Internet security. Jos vaara on olemassa, saako nuo muut kiintolevyt jotenkin suljettua pois käytöstä/piilotettua kun XP on käytössä?
Toivottavasti tuosta "mokelluksesta" saa jotain tolkkua... :)
Windows XP, virustorjunta ohjelma.
12
542
Vastaukset
ensinnäkin kannattaa muistaa että virustorjuntaohjelma ja palomuuri ei auta tietoturva aukkoihin joten vaikka ne asentaa niin ne ei anna juurikaan turvaa näiltä hyökkäyksiltä.
Panda Cloud free ohjelmaa suosittelen. Se on kevyt ja yksinkertainen.- Amatööriharrastelija
Asensin tuon pandan. Aika vaivattomalta vaikuttaisi eikä tunnu vaikuttavan suorituskykyyn millään lailla. Kiitoksia vaan vinkeistä!
- epp ihan
"ensinnäkin kannattaa muistaa että virustorjuntaohjelma ja palomuuri ei auta tietoturva aukkoihin joten vaikka ne asentaa niin ne ei anna juurikaan turvaa näiltä hyökkäyksiltä."
antaa, jos av-softa tämän ko. reikää hyödyntävän haitakkeen tunnistaa.
softapalomuurilla kontrolloidaan uloslähtevää liikennettä, eli sekin auttaa. epp ihan kirjoitti:
"ensinnäkin kannattaa muistaa että virustorjuntaohjelma ja palomuuri ei auta tietoturva aukkoihin joten vaikka ne asentaa niin ne ei anna juurikaan turvaa näiltä hyökkäyksiltä."
antaa, jos av-softa tämän ko. reikää hyödyntävän haitakkeen tunnistaa.
softapalomuurilla kontrolloidaan uloslähtevää liikennettä, eli sekin auttaa.Mutta ei täysin.
Se onkin aika kevyt ja myös huomaamaton. Joskus voi antaa vääriä hälytyksiä mutta harvoin.
- 19 04
Baidu Antivirus on kevein mahdollinen. Ikuisesti ilmainen, ei mainoksia eikä roskapostia. Saa myös tarvittaessa tilapäisesti pois päältä, jos muisti on vähissä.
Minulla on ollut Baidu kaikissa koneissani sen jälkeen, kun yksi koneistani saastui toistuvasti. Nimekkäämmän virustorjuntaohjelmat eivät löytäneet koneesta juuri mitään, mutta Baidu löysi koneesta peräti viisitoista troijalaista!- 19 04
Sanon myös heti perään, että Vapunen ei tykkää Baidu Antiviruksesta. ;)
- jaa?
19 04 kirjoitti:
Sanon myös heti perään, että Vapunen ei tykkää Baidu Antiviruksesta. ;)
Luokitteleeko Baidu selainten seuranta-cookiet troijalaisiksi? ;)
Jotkut anti-spywareohjelmat ne löytää ja sitten amatöörit kiljumassa, että tämä se vasta löytää vaikka mitä! :D 19 04 kirjoitti:
Sanon myös heti perään, että Vapunen ei tykkää Baidu Antiviruksesta. ;)
En suosittele. Tuntematon ohjelma eikä siitä ole paljon kuulunut eri teisteissä. ( Esim suomalaisissa).
- ****
jaa? kirjoitti:
Luokitteleeko Baidu selainten seuranta-cookiet troijalaisiksi? ;)
Jotkut anti-spywareohjelmat ne löytää ja sitten amatöörit kiljumassa, että tämä se vasta löytää vaikka mitä! :DEi luokittele, ja ohjelma on saanut varsin hyvät arvostelut maailmalla. Uusi tuote, ja hyvä sellainen.
**** kirjoitti:
Ei luokittele, ja ohjelma on saanut varsin hyvät arvostelut maailmalla. Uusi tuote, ja hyvä sellainen.
Kuten? Ei ainakaan näissä suomalaisissa tekniikan lehdissä ole testattu sitä.
- Einsteinia peliin
vapunen kirjoitti:
Kuten? Ei ainakaan näissä suomalaisissa tekniikan lehdissä ole testattu sitä.
Miksi et testaa itse?
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli
Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.3702312IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk611796- 1541365
Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen
Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten121192Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko
Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää5021181Vastuunkantoa
Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu48915- 88811
- 71802
- 28773
Ruohonpolttoa Suomussalmella
Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla40765