Minkä verran tälläisestä veneestä voisi pyytää?

Elikkä Lohi 420 veneen kävin viime ja tänä kesänä läpi eli hioin, lasikuidulla paikkailin ja maalasin molemmat puolet, tein tuulilasin yms pientä askartelua. Nyt olen miettinyt tähän moottoria mutta naapuri jolla samanlainen vene sanoo että alle 25hp konetta ei kannata ottaa jos meinaa että kulkee pinnalla kevyesti isommallakin porukalla. Ja koska toinenkin vene jo löytyy niin olen suunnitellut että jos pistäisin tämän myyntiin mutta ei ole mitään käsitystä paljon tälläisestä voisi pyytää?

Olisiko täällä antaa mitään hinta-arviota? :)

Kuvia veneestä löytyy täältä

http://postimg.org/gallery/7unm9dw6/
11504
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

500€ trailerin kanssa 700€.

Äänestä

En kyll ymmärrä tot vaneria perälaudassa.. vuos tai kaks niin se on kukkamultaa. En maksaisi penniäkään enkä ottaisi ilmaiseksi, mutta uskoisin että tuo menee kaupaksi jollain 200-400e

Äänestä
  • Parempi vesivaneri perälaudessa - ja kone tukevammin kiinnitettynä. ilman vaneria ei saisi kiristettyä moottorinkiinnikkeitä.

    Äänestä

Ihan kivan näköinen vene sinulla. Kuvista ei kuitenkaan tarkemmin näe, mitä olet korjannut ja miten. Olen seuraillut pitkin kevättä venetarjontaa ja sen perusteella veneesi reaaliarvo lienee 700 - 750 e.

Äänestä

Sisäkuoressa oli muutamia ylimääräisiä reikiä mistä on joskus vedetty kaapeleita yms piuhoja eli ne lasikuidulla paikkasin piiloon ja alakuoressa löytyi muutama pieni reikä/lohkeama mitkä jotkut oli kyllä aikoinaan paikanneet mutta huonosti eli vesi pääsi paikan alle.

Kulmahiomakoneella jyystin kaiken irtoavan irti ja putsasin lähistöltä maalit ja vasta alkuperäiseen lasikuituun laminoin moneen kertaan uudet kuitupaikat.

Vanerin laitoin koska tuossa oli ennenkin vaneri niin samoilla mitoilla tein uuden. Kun eihän moottoria suoraan venettä vasten viitsi pultata. Toisessakin veneessä vaneri ja kestänyt vuosia.

Soudellut tuolla olen ja on kyllä ihmeen tukeva vene kun voi aivan reunallakin istua huoletta eikä kippaa tai hörppää vettä. Keskipenkin saa myös nostettua halutessaan pois eli saa mukavasti tilaa tavaroille jos yksistään tai kaksistaan uistelee.

Äänestä

ei juuri mitään. aloittelijan korjailema, joten riski ostaa moinen pommi. maalit voi tippua kesänaikana tms... mieluummin ostan korjaamattoman.

Äänestä
  • Mistä sait käsityksen että "aloittelija" olisin? Vaikka en venettä ole koskaan myynyt niin lasikuitupaikauksia olen tehnyt kyllä veneisiin, moottorikelkkoihin yms laitteisiin. Eivät ole vuotaneet eikä hajonneet. Maalina on Unican ulkokalustemaali jolla toisenkin veneen olen maalannut muutamia vuosia sitten eikä ole irronneet. Tärkeintä on hioa ja puhdistaa entinen maalipinta kunnolla että maali varmasti tarttuu. Sama tietenkin lasikuidulla paikkaamisessakin. Tässä vain erona se että maalikerroksia ei saa jättää väliin vaan tehtävä se paikkaus ihan siihen veneen omaan kuituun kiinni, näin saadaan luja ja vettä pitävä korjaus.

    Äänestä

  • are84 kirjoitti:

    Mistä sait käsityksen että "aloittelija" olisin? Vaikka en venettä ole koskaan myynyt niin lasikuitupaikauksia olen tehnyt kyllä veneisiin, moottorikelkkoihin yms laitteisiin. Eivät ole vuotaneet eikä hajonneet. Maalina on Unican ulkokalustemaali jolla toisenkin veneen olen maalannut muutamia vuosia sitten eikä ole irronneet. Tärkeintä on hioa ja puhdistaa entinen maalipinta kunnolla että maali varmasti tarttuu. Sama tietenkin lasikuidulla paikkaamisessakin. Tässä vain erona se että maalikerroksia ei saa jättää väliin vaan tehtävä se paikkaus ihan siihen veneen omaan kuituun kiinni, näin saadaan luja ja vettä pitävä korjaus.

    Unican ulkokalustemaali on huomattavasti edullisempaa kuin esim ne 2-komponenttimaalit mitä veneliikkeissä myydään. Tuonkin veneen kylkeen tein ensin sinisellä värillä koemaalauksen pienelle alueelle ja kun totesin että on liian värikäs ja yritin hiomakoneella hioa niin ei saanut maalia irtoamaan millään. Naarmuja sai aikaiseksi kun kauan koneella hioi mutta maali ei irronnut.

    Äänestä

En ota kantaa hintaan mutta ihan nätin paatin olet tuosta tehnyt. Hattua nostan.
Mitenköhän tuollainen paikkauslaminointi tehdään?

Äänestä

Ihan nätti ja varmaan menee kaupaksi. Vesivaneri on ihan ok.. Mutta miksi ulkokalustemaali? Onko tuo joku ulkokaluste? Eikös se ole vähän amatöörivalinta? Kyllä vaatisin pari kerrosta 2-komponenttiprimeriä hyvin hiotulle pinnalle, ja päälle 2-komponenttiuretaania ainakin pari kerrosta. Bilteman väreillä tuon maalaaminen olisi hoitunut alle satasella. Miranol-miesten takia käytettyjen hinnat on noinkin matalat.

Äänestä
  • Hieno paatti, pyydä 2000€. Tämänhän sinä halusit kuulla?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


are84 kirjoitti:

Elikkä Lohi 420 veneen kävin viime ja tänä kesänä läpi eli hioin, lasikuidulla paikkailin ja maalasin molemmat puolet, tein tuulilasin yms pientä askartelua. Nyt olen miettinyt tähän moottoria mutta naapuri jolla samanlainen vene sanoo että alle 25hp konetta ei kannata ottaa jos meinaa että kulkee pinnalla kevyesti isommallakin porukalla. Ja koska toinenkin vene jo löytyy niin olen suunnitellut että jos pistäisin tämän myyntiin mutta ei ole mitään käsitystä paljon tälläisestä voisi pyytää?

Olisiko täällä antaa mitään hinta-arviota? :)

Kuvia veneestä löytyy täältä

http://postimg.org/gallery/7unm9dw6/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu