Espoon pellet

Erik

Koska te Espoon pellet lakkaatte kehumasta itseänne. Koittakaa ymmärtää kyllä sinne peräposiolle pääse kuka vain.

8

1245

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Karl

      Me ei kehuta itseämme vaan toimimme! Muut ovat sitten suut ammollaan ja kateellisia siitä, että meillä menee hyvin!

      On kaunis vaimo ja hyvin kasvatetut lapset jotka harrastavat laskettelua, uintia jne jne

      lisäksi omistamme rivitalopätkämme. Kaksi autoa on must Espoossa koska tällä ei ole metroa... Enkä minä muutenkaan haluaisi matkustaa samassa ajoneuvossa kuin looserit!

      Eli emme kehu itseämme vaan te vaan kiinnitätte huomionne meihin! Meillä ei ole perussuomalaisen synkkä luonne vaan olemme iloisia ja onnelisia ihmisiä ja se harmittaa teitä kovasti!!!!

      Ha en bra dag!

    • Anna

      Mikä sun ongelmas on? Etkö viihdy Jakomäessä ja purat katkeruutta tällä tavoin? Vai oletko muuttanut pari vuotta sitten Taka-Hikiältä pääkaupunkiseudulle paremman elämän toivossa ja pettynyt kun ei sitä ruvennutkaan kuulumaan? Oikeilla pääkaupunkiseutulaisilla (lue: täällä syntyneillä) ei ole mitään traumoja asui ne sitten Espoossa, Helsingissä tai Vantaalla. Pätemisen tarvetta löytyy vaan muualta muuttaneilta.

    • Wagner

      Espoo oli viihtyisä ja kaunis paikka ennen suurta savolaismuuttoaaltoa, aikaan, jolloin meitä espoolaisia oli alle 30.000. Kesäisin käyn marjastamassa Perä-Posiolla, kuten olen tehnyt 15 vuotta. Ei sinne todellakaan kuka vain pääse, se edellyttää autoa ja tietoa siitä, missä mennään.

      Savolaiset inisevät ja marisevat kesät talvet aina ja kaikesta, mikä ilmenee myös Espoon paikallislehtien ylerisönosastokirjoittelusta, kun 9 kymmenestä itkuvirrestä on signeerattu nen-loppuisella nimellä.

      Perä-Posio on tarpeeksi kaukana ja siellä ei ole myöskään maalaisen- tai etelämaalaisen oloisia poloisia loisia kuten Espoossa.

      • nen loppuinen

        Perä-Posio ja savolaiset miten ne liittyy yhteen. Käsittääkseni -nen loppuisia löytyy muualtakin kuin itä-Suomesta. Olen -nen loppuinen ja syntynyt Helsingissä.


      • Elviira
        nen loppuinen kirjoitti:

        Perä-Posio ja savolaiset miten ne liittyy yhteen. Käsittääkseni -nen loppuisia löytyy muualtakin kuin itä-Suomesta. Olen -nen loppuinen ja syntynyt Helsingissä.

        Totta kai löytyy, onhan savolaiset (ja muutkin) levinneet ympäri Suomea ja erityisesti pääkaupunkiseudulle. Mutta mistä sun vanhemmat, erityisesti isä, onkaan kotoisin? Tai hänen vanhempansa? Tuskinpa Helsingistä.


      • nen loppuinen
        Elviira kirjoitti:

        Totta kai löytyy, onhan savolaiset (ja muutkin) levinneet ympäri Suomea ja erityisesti pääkaupunkiseudulle. Mutta mistä sun vanhemmat, erityisesti isä, onkaan kotoisin? Tai hänen vanhempansa? Tuskinpa Helsingistä.

        Molemmat vanhemmat Hgistä. Ihmetyttää ainainen kaipaus kuinka ennen oli niin hyvin. Minä en muista mitään niin hyvää 50- ja 60-luvussa johon nykyisen vaihtaisin. (Aika kultaa muistot).


    • vituttaako?

      ..onko pojulla kovat tuskat, kun jaksaa narista..

    • pää kii

      ole hiljaa vitun pelle.. en lähtis sinuna paljo leijuu!!! kyl muaki vituttais jos olisin tollanen pelle ku sinä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      642
      7882
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      436
      2157
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      227
      2065
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      1648
    5. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1220
    6. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1192
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      95
      1063
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      827
    9. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      6
      709
    10. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      696
    Aihe