Evoluutioteorian kaksi "vetonaulaa" ovat luonnonvalinta ja mutaatiot.
Evolutionistien mukaan elämä on kehittynyt elottomasta aineesta. Kuinka siis eloton aine osasi tehdä luonnonvalintoja? Mistä se sai tarvittavan viisauden ja älyn siihen?
Mutaatiot puolestaan ovat geenivirheitä. Kuinka elottomassa aineessa saattoi tapahtua geenivirheitä, kun niissä ei ole edes geenejä?
Evolutionistien mukaan elämä on kehittynyt elottomasta aineesta. Kuinka siis eloton aine osasi tehdä luonnonvalintoja? Mistä se sai tarvittavan viisauden ja älyn siihen?
Mutaatiot puolestaan ovat geenivirheitä. Kuinka elottomassa aineessa saattoi tapahtua geenivirheitä, kun niissä ei ole edes geenejä?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kuinka siis eloton aine osasi tehdä luonnonvalintoja?
-Aivan samalla tavalla kuin eloton energiakin.
Mistä se sai tarvittavan viisauden ja älyn siihen?
-Aine itsesssään sisältää kaikki tarvitsemansa ominaisuudet.
Kuinka elottomassa aineessa saattoi tapahtua geenivirheitä, kun niissä ei ole edes geenejä?
-Eloton aine ei tarvitse geenejä.
Operatiivista ruudinkeksintää!
Katsos kun evoluutioteoria käsitteleekin elollisten evoluutiota. Abiogeneesille on sitten omat teoriansa.
huutis myönsi että teorioistahan tässä vain kysymys eikä todellisuuksista.
Niin, TIETEELLINENteoria. Kuten painovoima tai Nykyinen Bohrin atomimalli. Kreationismi taas on itsessään hypoteesi ilman minkäänlaisia todisteita. Jaakobille: eihän elottomassa aineessa ole tapahtunut mitään muutaatioita, ainakaan kukaan evokki ei ole niin väittänyt. Jos taas luulet että yhdisteiden syntyminen on sama asia kuin mutaatio niin suosittelen hankkimaan koulutusta. Ja sen lisäksi (tämän vuoden 300. kerta kun tämä sanotaan, joten pistän sen capsilla) ELÄMÄNSYNTY EI KUULU EVOLUUTIOON. Abiogeneesi ei kuulu evoluutioon. Evoluutiolle se on aivan yksi lysti tekikö Jumala sen alkuolion vai ei. Evoluutiota tapahtuu halusit sitä tai et. Deal with it.
Alan pikku hiljaa ymmärtää. Kyllä te neidit oikeasti tiedätte mitä teoria tieteessä tarkoittaa, mutta luulette hämäävänne satunnaisia lukijoita sotkemalla arkikielen ja tieteen teoriakäsitteet keskenään.
Ei se kuitenkaan onnistu, joten turhaa on työnne ja vaivanne suotta. Typerykset ovat jo uskomassa.
Sulla on nyt 3 aloitusta samasta asiasta. Kai nyt älyät poistaa niistä 2.
Eipä taida edes osata.
Toisekseen uskoa puolustavia aloituksia saa olla vaikka kuinka paljon, jokaisesta tullee taivaspisteitä.