Uskonnonvapauden puolesta

Levitä tietoa

LEVITÄ TIETOA

Piispa Seppo Häkkinen 20.5.2014:

"Julkisessa keskustelussa suvivirrestä on tullut väline, jonka avulla arvioidaan uskonnon ja kulttuurin suhdetta, monikulttuurisuutta, uskonnonvapautta ja uskonnon asemaa julkisessa tilassa. Itse asiassa apulaisoikeuskanslerin ratkaisussakin oli kyse paljon suuremmasta asiasta kuin yhdestä virrestä."

"Kristittyjen on ryhdyttävä nykyistä pontevammin puolustamaan oikeuttaan uskontoon ja uskonsa ilmaisemiseen. Kansallisoopperan taiteellinen johtaja Lilli Paasikivi on tästä oiva esimerkki. Ilta-Sanomien (31.3.2014) haastattelussa hän totesi suvivirren laulamisesta koulujen kevätjuhlissa, että ”vain Suomi on tällainen kyykkijöiden maa, joka on valmis lopettamaan tällaisenkin harmittoman ja viehättävän tradition. Sellaista ei tehtäisi esimerkiksi Ranskassa tai Britanniassa. Että muka Englannissa ei enää laulettaisi "God Save the Queen"? Miksi haluamme nollata minuutemme niin helposti? Suvaitsevaisuus ei ole sitä, että hukkaamme oman identiteettimme.” Paasikivi kutsuikin ihmisiä laulamaan suvivirttä toukokuun viimeisenä päivänä kello 12 Helsingin Töölöntorille. Useita tuhansia laulajia ilmoittautui muutamassa päivässä."

Piispan koko puhe:
http://www.mikkelinhiippakunta.evl.fi/piispa/4

Lilli Paasikiven haastattelu:
http://www.iltasanomat.fi/viihde/art-1288671989584.html

Lilli Paasikiven suvivirsitilaisuus 31.5.
https://fi-fi.facebook.com/events/732870133412190/?ref=22

Muita suvivirsitilaisuuksia:
https://www.facebook.com/suvivirsi

Kansalaisaloite: kristilliset perinteet säilytettävä:
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/798

1

133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Perinteetprseestä

      God Save the Queen on kansallislaulu, eri asia kun joku turha kevätvirsi. Vai oliko tässä kyse siitä Sex Pistolsin versiosta? No joo, suvivirren sijaan voitaisiin veisata vaikka Alice Cooperin School's out.

      Tuosta voi jo opetella sanoja:
      http://www.lyricsdepot.com/alice-cooper/schools-out.html

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe