Maanjäristyksen ja varsinkin sitä seuranneen tsunamin aiheuttamista vaurioista on herännyt kiinnostusta. Mikä on alueen ja voimalan nykytilanne? Jo vuosia sitten ilmoitettiin ettei tsunamin tuhoamille alueiille enään rakenneta tsunamivaaran takia. Myös voimala kuuluu tuohon alueeseen.
Fukushiman alueen nykytilanne
Oma ketju aiheelle
38191
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 38
Vanhimmat
Joillekin alueiile on jo ihmiset muuttaneet takaisin tv-dokumentin mukaan. Kyseessä on alueet joihin tsunami ei yltänyt mutta tyhjennettiin Fukushiman voimalaonnettomuuden vuoksi.
Kyllä aiheesta tietoa liikkuu, mutta mikä niistä on luotettavaa? Mielipidejärjestöjen oman politiikan mukaisia kirjoitelmia liikkuu paljonkin eikä niihin luoteta ja ne tiedetään. Onko virallisissa tahoissa epäluotettavia viestijöitä?
Sehän tässä on ihmeellisintä kun ihmisten kärsimyksillä tehdään politiikkaa. Tsunami tuhosi ihmisiä, asuntoja ja voimalaitoksia ja vuosien päästäkin jotkut alentuvat niillä retostelemaan. Joukossamme on tälläisiä ihmisiä.
Kyllä tuollaisia ihmisiä on vieläkin useasta ketjusta päätellen.
Vähän tuoretta tietoa:
http://edition.cnn.com/2014/05/21/world/asia/japan-fukushima-visit-ripley/
Fukushiman ydinpäästön määrästä on vieläkin epäselvyyttä, mutta niin kuin tyypillisesti tällaisissa tapauksissa, sen uskotaan olevan aliarvioitu. Todellista määrää tuskin koskaan saadaan seville, Tsernobylinkin osalta se perustui ydinyhteisön keskenään hyväksymään konsensukseen.
Mutta toisin kuin Tsernobylissä, Fukushimassa olisi mahdollista tutkia seurauksia tarkemmin. Aika näyttää, yrittääkö ydinyhteisön konsensus ja tutkimukset alas kuten Tsernobylissä, vai tutkitaaanko nyt ensimmäistä kertaa kunnolla.
Olennaisimmat päästöt ovat mitattavissa maalaskeumana tai radioaktiivisuuspitoisuuksina merivedessä. Voidaan tietysti kiistellä siitä paljonko jodia laskeutui mereen mutta kokonaisuuden kannalta sillä on vähän merkitystä. Uskoisin että maaympäristöön tulleen jodin osuus on riittävän hyvin selvitetty joko ilman suodatuslaitteistojen tai kilpirauhasmittausten kautta.
Tshernobylissä kokonaispäästöstä tuli hyvin suuri osa evakuoituun lähiympäristöön, samoin kuin Fukushimassa, joten se ei ole terveysvaikutusten kannalta kovin hyvä mitta.
"Olennaisimmat päästöt ovat mitattavissa maalaskeumana tai radioaktiivisuuspitoisuuksina merivedessä."
Kyllä kait se aika vahva väite, että nämä olisi jotenkin mitattavissa. Tsernobylin osalta arviot tehtiin vain sen perusteella, mitä jälkeenpäin mirtattiin maaperästä. Myöhemmin sitten havaittiin, ettei puoliintuminen puolitakkaan jäämiä, vaan maan sisältä nousee koko ajan uuttaa kesiumia.
Merien mittaukset ovat vielä montakertaa mahdottomampi tehtävä.
Suomessa laskeumakartta tehtiin noin vuoden sisään, mikä ei ole mitenkään luotettavaa tietoa. Mittaajat tosin totesivat, ettei lyhytikäisistä isotoopeista voi tehdä kuin summittaisia arvioita.
Taidat kuulua siihen porukaan, joka uskoo näiden hommien olevan hallinnassa. Tai sitten uskottelee niin.
Viimeisen tiedon mukaan Fukushimasta karkasi Tsernobyliin verrattuna lähes kaksinkertainen määrä kesiumia, suurin osa onneksi mereen.
No kyllähän se on aika hyvin mitattavissa voidaan tehdä vaikkapa gammaspektrometrisesti maanpinnan yläpuolelta. Tai sitten ottaa maaperä-, kavillisuus- tai eliönäyte ja mitata labrassa. Ja jos on kyse merivedestä, voidaan ottaa näyte ja mitata labrassa. Saadaan aina kuva senhetkisestä aktiivisuuspitoisuuden tasosta. Ja jos epäilyjä miten käyttäytyy ajan kanssa, voidaan toistaa vaikkapa viiden vuoden välein. Säteilyaltistuksen kannalta ratkaisevaa ovat nuo todelliset pitoisuudet eivätkä mitkään spekulaatiot mahdollisista vapautumismääristä.
Lyhytikäisistä radioaktiivisista aineista ei ehditty tehdä kattavia analyysejä koska käytettävissä oleva aika oli niin oli niin lyhyt. Ilmassa olevan aktiivisuuden määrityksiä toki tehtiin mikä oli tärkeintä.
Meni sieltä Fukushimasta vaikka kuinka paljon tahansa mereen, olennaista ovat nykyiset radioaktiivisuuspitoisuudet meressä. Ja mittaukset osoittavat että Tyynessämeressä ne ovat aika alhaisia, Fukushiman edustaa (noin 100 km säde) lukuun ottamatta cesium-137:ää on enimmillään suunnilleen samaa tasoa kuin ydinkokeiden jäljiltä ollut aktiivisuus.
Laten skekulaatioiden tavoitteena tuntuu olevan pelottelu eikä todenmukaisen kuvan antaminen.
Fukushiman onnettomuuden alkuvaiheessa liikkeellä oli simulaatioita joissa oletettiin varsin suuria radioaktiivisten aineiden vapautumismääriä. Niistä sitten laskettiin pessimistisin oletuksin Pohjois-Amerikan manterereelle tulevat todella raskaita laskeumia ja Eurooppaankin kohtalaisia laskeumia. Monien viheruskovaisten suureksi pettymykseksi nuo simulaatiot eivät koskaan toteutuneet sillä Pohjois-Amerikassa cesiumlaskeumat ovat enimmillään 100 Bq/neliö tasoa eli suunnilleen tuhannesosa siitä mitä Tshernobylistä aiheutui Suomessa. Ja Euroopassa Fukushimapäästöjä saattoi mitata vain hyvin herkillä ilmankeräyslaitteilla. Mutta vieläkin selitellään että noinhan se on käytännössä vaan miten lienee teoriassa.
Tsunamin voima oli valtava, kuten jokainen on dokumenteissa nähnyt. Aiempi Thaimaan tsunami ei opettanut mitään suurten valtamerien rannoilla asuville. Japanin tsunami vasta herätti suunnittelijatkin ja paikalliset kaavoittajat.
Vaan mikä sen tsunamin aiheutti? Räjäyttikö USrael ydinpommin sopivassa paikassa meressä sen takia, kun Japani ei ottanut IMF:n lainaa eikä joutunut sen velkaorjuuteen? Miten on, joko on ottanut nyt?
USraelhan on vuodesta 1946 lähtien viime vuosikymmeniin asti tehnyt tsunamikokeita Uuden Seelannin vesillä. Nyttemmin Uusi Seelanti kielsi kokeet, vuotta en muista.
Puolan johtohan taannoin tapettiin lento-"onnettomuudella", kun se ei ottanut IMF:n lainaa vaan sanoi pärjäävänsä omillaan. Sattumalta lähistölle osunut siviili videoi kännykällään, kun sotilaat ampuivat 3-4 laukauksella lentokoneen jäännöksissä ilmeisesti hengissä säilyneet. Kaveri pani tämän Juutuupiin jakoon. Minäkin pari kertaa sen katselin. Meniköhän viikkoakaan tästä, kun se videoija tapettiin.
Puolan uusi johto muuten otti sen IMF:n lainan jota ei koskaan pysty maksamaan pois. Kuten ei Suomikaan omaansa.
Salaliittopalsta on tuolla 11 pykälää ylempänä.
Radioaktiivisuuspäästöjä ilmaan Fukushiman onnettomuudesta ovat arvioineet useat tahot: Japanin NISA, NSC, Fukushiman yo, TEPCO ja Ranskan IRSN. Suurimmaqt arviot ovat luokkaa 500 PBq jodi-131:ä ja 17 PBq Cs-137:ää. Nämä arviot ovat selvästi pienemmät kuin vastaavat Tshernobylistä. Näiden helposti vapautuvien aineiden lisäksi Tshernobylistä vapautui ilmaan aika huomattavat määrät esim. Strontium-90:ä ja plutonium-isotooppeja, Fukushimasta siihen verrattuna mitättömät määrät. Valtaosa Fukushiman ilmapäästöistä laskeutui mereen, vakavimmin saastui voimalaitoksesta luotee4seen oleva maa-alue. Evakuointi ja muut suojaustoimet Fukushimassa onnistuivat paljon paremmin kuin Tshernobylissä. Niinpä Fukushiman lähiasukkaille koituneet säteilyannnokset olivat varsin paljon pienemmät kuin Tshernobylin lähiasukkaiden altistus. Mihinkään muuhun maahan kuin Japaniin ei tullut merkittävää radioaktiivisuuslaskeumaa.
Tämä on faktaa, jollaista toivoisi CNN-toimittajankin tuovan esiin - mieluummin kuin ahdistustaan ja asiantuntemattomuuttaan.
Nostetaan asiaketjua
Vastauksena vastaajan spämmäykseen: up
Fukushimassa palataan lähialueilla normaaliin asumiseen. Tsunamin tuhoama voimala jää vaurioalueeksi ja saneerataan vuosien aikana tyhjäksi alueeksi.
Varmaan surkea. Ottaen huomioon myös sadat kemikaalitehtaiden mereen huuhtoutumiset ydinjätemassojen lisäksi. Tilanne on rehellisesti katsoen mahdoton.
Alue on myös mahdoton luomutuotannolle.
Tsunamin tuhoamaa maata on nyt alettu viljellä kun säteilymittauksetkin antavat myöten.
Japanilaiset ovat tehneet valtavasti siivoustöitä saastuneella alueella. Riisin viljely jo onnistuu ja kasvihuoneissa voidaan kasvattaa muita elintarvikkeita. Pikkuhiljaa voidaan asutusta palauttaa alueelle.
Japanilaiset ovat fiksuja ja ahkeria.
Mikäs riisin viljelyn olisi estänyt?
"Riisin viljely jo onnistuu"
Tarkoitit varmaan, että nyt Japanissa saadaan "säteilyvapaata" riisiä. Joko tiedät tarkkaan, miten se saatiin aikaan? Jos et tiedä asiasta yhtään mitään, lukase viesti
http://keskustelu.suomi24.fi/node/13246959/#comment-76365903
Ja koska tuonkin ketjun todennäköisesti tappaa Sääntömafia, tähän aiheeseen liittyvä uutinen, jota täytyy sitten lukea tarkkaan:
http://rt.com/news/219799-fukushima-rice-radiation-free/
Tämä vain siksi, että joku voisi viestisi perusteella erehtyä luulemaan, että maaperän radioaktiiviset saasteet olisi laskeneet niin alas. että ne ei estä riisin viljelyä. Sitä mielikuvaa et tietenkään halunnut luoda, ethän?
Suuri pettymys sulle Stuxnet että Fukushiman prefektuurissa ollaan pikkuhiljaa palaamassa normaaliin elämään. Yksi propagandan aihe vähemmän, mutta koeta kestää tuo takaisku.
Lapsi kulta - enhän mä sellaisesta ole puhunut mitään!
"Suuri pettymys sulle Stuxnet että Fukushiman prefektuurissa ollaan pikkuhiljaa palaamassa normaaliin elämään"
Nyt olet käsittänyt jotain pahasti väärin! En pysty kekimään miten voit repiä tuollaisa johtopäätöksiä tästä:
"Tarkoitit varmaan, että nyt Japanissa saadaan "säteilyvapaata" riisiä. Joko tiedät tarkkaan, miten se saatiin aikaan? Jos et tiedä asiasta yhtään mitään, lukase viesti
http://keskustelu.suomi24.fi/node/13246959/#comment-76365903
Ja koska tuonkin ketjun todennäköisesti tappaa Sääntömafia, tähän aiheeseen liittyvä uutinen, jota täytyy sitten lukea tarkkaan:
http://rt.com/news/219799-fukushima-rice-radiation-free/ "
http://keskustelu.suomi24.fi/node/12264084/#comment-76838382
Stuxnet, on jo nukkumaanmenon aika. Äiti tulee sitten peittelemään.
Tsunamihan EI tuhonnut yhtään reaktoria! Japanin hallitus sanoi vielä 2vrk JÄLKEEN tsunamin ja maanjäristyksienkin ettei yksikään reaktori ollut tuhoutunut! Tuon asian voi kuka tahansa todeta yhä!
Mikä sitten tuhosi Japanin 54 reaktoria oli Fukushima -3 reaktorin räjähdyksen synnyttämä EMP ja alueella maan läpi iskenyt METAANIJÄÄKLATRAATIT. Samanlainen metaanipurkaus, joka oin tuhonnut JA tappanut Olkiluoto seudullakin useita ihmisiä ja tuhonnut lukuisia ydinalan rakennelmia myös.
Puolan hallitus tapettiin koska halusivat vaihtaa ydinvoiman Itämeren 300v KAASUÖLJYENERGIAAN! Venäjä tappoi hallituksen ja sai siihen USA Obaman hyväksynnän!
Fukushimassa tuhoutui 54 reaktoria.
Kiinasulaan meni luokkaa 15 reaktoria.
Kokonaan sisältämänsä 5miljoonan kilon plutoniummalmit haihtuivat kokonaan ilmakehään ainakin 4 reaktorin ja ydinjätealtaan sisällöt!
Taas valehtelet kuin sontaläjä. Ota lääkkeesi.
TEPCO EI halunnut reaktoreistaan otettavan LAINKAAN kuvia erikoiskameroilla, EI edes USA säteilymittauksen sateliiteillaan! Tämä outo tieto selittää varsin karusti mistä ON oikeasti kyse.
Tepco ja USA, IAEA tietävät TASAN TARKKAAN erään keskeisen asian.!
Fukushimassa ainakin 4 tuhoutunutta reaktoria kokonaan KAASUUNTIUVAT SEURANNEESSA FISSIPOMMIRÄJÄHDYKSESSÄ!
Räjähdyksen voimasta kertoo jotain jo se, että mm. F-3 reaktorin KANSI löytyy USA rannikolta yli 10 000km päästä!.. Kuulitte aivan oikein. TEPCO kehitti jutun maan sisälle karanneista oudosti porautuneista kiinailmiö sulaneista reaktoreistaan. Vain yhdestä selkeästä syystä.
Peittääkseen sen totuuden, että käytännössä koko Fukushimassa ollut 5 miljonan kilon Pu-239 polttoaine- erät räjähtivät fissiopommina. Ja haihtuivat USA/ SL-2 kokeen tavoin käytännössä TÄYSIN REAKTOREINEEN ILMAKEHÄÄN MILLISEKUNNEISSA!
Miksi sitten Fukushiman alta tulee outoja höyryjä? .. Koska maan alla olevat METAANIKAASUKLATRAATTIKEREROKSSET räjähtivät kaasuiksi fissiopommin räjähdettyä päällään. Mikä tapahtumana vahvistaa mylös sen, että 600m kalioperän läpi sinkoutui nimenomaan FISSIOPOMMIN RÄJÄHDYS, kun F-3 räjähti!
Ne oudot höyryt tulee ainoastaan omasta päästäsi. Lopettaisit jo valehtelun.
Eduskunta lopetti vuoden vaihteessa nettejä terrorisoivien "liikkuvan poliisin"= KGB:n alaosastojen toiminnat. Siitä bojot siltä osin Räsäskälle. Hieno teko jota kukaan EI sinällään kadu!)
Nyt nämä pois potkinnan listalle lirvahtaneet nettipoliisipaskat aloittivat HETI Ranskan False flakkien myötä kampanjansa, saada sekohommansa takaisin korkoineen!
YLE teki kansanäänestyksen aiheesta 13.01, että pitääkö sinipaskoille ja armeijan ydinsotahulluille kyberpedoille saada netteihin valtaa ja rahaa?
Suomalaiset TODELLA vastasivat fiksusti. 2/3 osa oli sitä mieltä, ettei POLIISIA ja armeijaa t o d e l l a saa päästää nettejä sontaamaan ja sekoilijapoliisit ULOS! Lienee melkoinen PETTUYMIS täälläkin sekoileville elukkapoliiseille?..)
"Japani – nousevan aurinkovoiman maa"
http://www.kansanuutiset.fi/uutiset/ulkomaat/3307628/japani-–-nousevan-aurinkovoiman-maa
"Japani elää uusiutuvan energian Suuren Harppauksen alkuvaihetta. Se alkoi Fukushiman tapahtumista vuonna 2011. Kaikki ydinvoimalat ovat suljettuina ja aurinkovoima kasvaa sata prosenttia vuodessa.
Japanilaisten asenteet energiaan tekivät täyskäännöksen vuonna 2011. Ydinvoimasta halusi eroon jopa 80 prosenttia kansalaisista."
Fukushima opettaa, ainakin japanilaisia ja saksalaisia.
"Fukushiman jälkeen uusiutuvan energian osuus sähköntuotannosta on kasvanut 12 prosentista 14 prosenttiin". Eli monta harppausta pitää vielä ottaa.
Täydet pisteet Stuxnetille jälleen tästä t o d e l l a tasokkaasta ja positiivisuutta antavasta artikkelistaan!
Ammattitason dataa Suomessa 1005 vaietusta Japanin uudisenergian buumista!
JOPA minut yllätti, ettei EDELLEENKÄÄN F-3 laitoksen fission EMP pulssien tuhoista ole kyetty käynistämään ainoaakaan reaktoria. vaikka lehdet kertovat USEITTEN muka käyvän! Kaikken kruunaa tieto siitä. Että jopa Japani on menossa uudisenergioillaan heittämällä yli 20%! Mikä ON kyllä mykistävää dataa siihen nähden mitä Suomessa asiasta vedättäö lehdistö. Näköjään Japanista EI saa uutisoida kuin IAEA VALHEET!..
-------------
Kansan Uutiset Verkkolehti
Ilmoitus
Tiistaina 13.1.2015
Pari vuotta sitten kohkattiin kovasti Fukushimasta Tyyneenmereen päässeestä radioaktiivisuudesta ja tuhosta mitä "radioaktiivisuuslautta" tulee aiheuttamaan tullessaan Pohjois-Amerikan rannikolle. Nyt "lautan" keulaosa on saavuttanut Kanadan rannikon. Cesiumpitoisuus on luokkaa yksi Bq kuutiossa merivettä. Vähemmän kuin ydinasekokeista jäljellä oleva pitoisuus ja suunnilleen tuhannesosa juomavesirajasta. Pitoisuuksien Kanadan rannikolla arvioidaan enimmilläänkin jäävän alle 5 Bq/kuutio ja Kaliforniassa pienemmiksi. Enemmän aiheesta: http://www.latimes.com/science/sciencenow/la-sci-sn-fukushima-radiation-plume-20141229-story.html. Jälleen kerran esimerkki ihmisten aiheettomasta pelottelusta ydinvoiman vastustamisen nimissä.
Radioaktiivisten aineiden rikastumista valtamerien eliöstössä ei pidä unohtaa.
Ydinasekokeiden aiheuttamat cesiumpitoisuudet Tyynessämeressä olivat suurimmillaan kymmenkertaiset nykyisiin Fukushimapitoisuuksiin verrattuna (poislukien muutaman kymmenen km säteinen alue Fukushimasta). Varmaan sitä rikastumista tapahtui silloinkin. Ei vaan ole raportoitu mitään haittoja aiheutuneen.
Ydinvoimalat on mm. 300- kertaistaneet Tyynen valtameren TRITIUMTASOT!
_____________________________________________
Olen siis satoja kertoja ENEMMÄN huolissani noista siviilitappajareaktoretten päästöistä. Kuin 1960-luvun muutaman kilon ydinkokeitten vaikutuksista.
Ydinpommissa menee siis luokkaa 100kg toki näkemällä tappavaa Pu-239 kaasua ilmakehään jossain hemmetin kaukaisilla aavikoilla . Kun esim. TVO:n reaktoripari vuotaa 100% samaa 3 500kg/y KESKELLE SUOMEN ETNISESTI VÄÄRÄN VÄRISINÄ TAPETTAVAA KANSAA!
_____________________________________________________________