Ei pelkästään foorumeilla vaan myös tosielämässä valtaosalla ihmisistä näyttää olevan käsitys, että ateismi on uskonto (ja maailmankatsomus). Itse olen väsynyt korjaamaan tätä väärää käsitystä jatkuvasti, joten en enää sano olevani ateisti kun joku sitä kysyy (sanon vain etten usko jumalien olemassaoloon.).
Termien merkitykset muuttuvat ajan saatossa ja ateismin merkitys on näemmä muuttunut jo sen verran, etten itse ainakaan sovi määritelmään.
Onko täällä muita jotka eivät enää miellä itseänsä ateisteiksi, paitsi ehkä filosofisessa merkityksessä?
Määritelmästä luopuminen
15
153
Vastaukset
- Niipperi.
Uskovaiset yrittävät alentaa ateistit omalle tasollensa.
- e0f2ecd6
Myönnän tämän syntini.
e0f2ecd6 kirjoitti:
Myönnän tämän syntini.
En yleensä peukuta täällä plussaa, enkä miinusta, mutta tuosta tunnustuksesta annan kyllä peukun ylöpäin, jos se siis on totta. Enkä myöskään ajattele uskovaisia alemmalle tai ylemmälle tasolle ateisteista, vaikka nm. "Niipperi." tuossa niin kirjoittaa.
- e0f2ecd6
Miksi ateismi pitää erottaa uskonnoista niin voimakkaasti?
Uskonnoissahan on kysymys siitä, mitä ihminen uskoo todeksi suhteessa jumalajuttuihin.
Ateismi taas on sitä, ettei usko jumalajuttuihin. Vaikka ateismi ei olekaan millään tavalla uskonnollinen ja yhtenäinen, pidän sitä kuitenkin uskontoon verrattavana tapana ajatella, koska ihmiset voidaan uskonnon perusteella jaotella tavalla, jossa ateismilla on oma lokeronsa."Ateismi taas on sitä, ettei usko jumalajuttuihin. Vaikka ateismi ei olekaan millään tavalla uskonnollinen ja yhtenäinen, pidän sitä kuitenkin uskontoon verrattavana tapana ajatella, koska ihmiset voidaan uskonnon perusteella jaotella tavalla, jossa ateismilla on oma lokeronsa. "
Senkun määrittelet asiat miten itse haluat mutta älä sitten ihmettele jos ihmiset pitävät sinua typeränä.
Sitten kysymys sinulle eOf2ecd6, mihinkä kristinuskoiseen suuntaukseen määrittelet itsesi vai oletko ns.susikristitty?- e0f2ecd6
satan kirjoitti:
"Ateismi taas on sitä, ettei usko jumalajuttuihin. Vaikka ateismi ei olekaan millään tavalla uskonnollinen ja yhtenäinen, pidän sitä kuitenkin uskontoon verrattavana tapana ajatella, koska ihmiset voidaan uskonnon perusteella jaotella tavalla, jossa ateismilla on oma lokeronsa. "
Senkun määrittelet asiat miten itse haluat mutta älä sitten ihmettele jos ihmiset pitävät sinua typeränä.
Sitten kysymys sinulle eOf2ecd6, mihinkä kristinuskoiseen suuntaukseen määrittelet itsesi vai oletko ns.susikristitty?"mihinkä kristinuskoiseen suuntaukseen määrittelet itsesi vai oletko ns.susikristitty?"
Enpäs ole koskaan pohtinut asiaa. Mitäs näitä suuntauksia onkaan ja mikä on susikristitty? e0f2ecd6 kirjoitti:
"mihinkä kristinuskoiseen suuntaukseen määrittelet itsesi vai oletko ns.susikristitty?"
Enpäs ole koskaan pohtinut asiaa. Mitäs näitä suuntauksia onkaan ja mikä on susikristitty?"koska ihmiset voidaan uskonnon perusteella jaotella tavalla, jossa ateismilla on oma lokeronsa."
"Enpäs ole koskaan pohtinut asiaa."
Kannattais pohtia...hyvin osasit lokeroita ateismin uskonnoksi :)Lokeroit sitten loogisesti myös teismin uskontoihin ja kaikki muutkin yksittäiset uskomukset ja epäuskot?
- e0f2ecd6
code_red kirjoitti:
"koska ihmiset voidaan uskonnon perusteella jaotella tavalla, jossa ateismilla on oma lokeronsa."
"Enpäs ole koskaan pohtinut asiaa."
Kannattais pohtia...hyvin osasit lokeroita ateismin uskonnoksi :)Minä lokeroin sinut, mitä jos sinä nyt vuorostasi lokeroisit minut?
- e0f2ecd6
deina_skali kirjoitti:
Lokeroit sitten loogisesti myös teismin uskontoihin ja kaikki muutkin yksittäiset uskomukset ja epäuskot?
Jotain sinnepäin.
Ajattelen, että uskonnoista voi piirtää semmoisen puun, joka aluksi jakaantuu teismiin ja ateismiin ja siitä siitä sitten pienempiin.
Voin ilmaista olevani uskonnoltani "kristitty" tai "evankelis-luterilainen kristitty", mikä on tarkempi ilmaus. Voin myös ilmaista olevani teisti tai monoteisti. Kaikki kuvaavat uskontoani, osa ilmauksista on vain epämääräisempiä kuin toiset. e0f2ecd6 kirjoitti:
Minä lokeroin sinut, mitä jos sinä nyt vuorostasi lokeroisit minut?
Sorry...en lokeroi ihmisiä :)
Mm. siksi, että ateismi ei täytä uskonnon määritelmiä. Tuolla on niitä 9. Sitä, ettei usko jumalolentoihin, voi sanoa uskomukseksi, muttei uskonnoksi.
http://www.helsinki.fi/teol/kurssit/usk/01b_uskmaarit.shtml
- joo-o
Olen muuten havainnut uskovaisten keskuudessa vastaavaa. Kuulee väitteitä:
"Kristinusko ei ole uskonto, vaan filosofia" tai "En ole uskovainen, minulla on vain henk. koht. suhde Jeesukseen."
Tämmöinen näyttäisi kokemani mukaan olevan pienessä nousussa.Varsinkin vapaat suunnat tuntuvat käyttävän tuota "henk.koht. suhdetta". Ilmeisesti Uudestisyntyneet Jeesuksessa Kristuksessa haluavat tehdä pesäeroa uskontojen miljooniin murhatekoihin ja mustaan historiaan. Heidän mielestään esimerkiksi Torquemadalla ei ollut henk.koht. suhdetta Jeesukseen. Ei ainakaan niin raitista suhdetta kuin heillä on. Joten nykyään mantrana on "usko hyvä, uskonto paha".
Osaisin varmasti itsekin kuvitella joitakin vaihtoehtoja, mutta mua kiinnostaa, missä muissa merkityksissä ajattelet, että itsensä voi mieltää ateistiksi, kuin juuri filosofisessa merkityksessä.
Noin muuten, olen tietoinen ateismistani pitkälti tämän kirjoittelun vuoksi. Ilman sitä en asiaa varmaan juurikaan pohtisi. Muussa elämässä mulle tulee hyvin harvoin eteen tilanteita, joissa olisi tarvis ilmaista asiaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,1343813Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista
ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv3242715Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle
Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,02200Sanna on pakottaja, domina
Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k442028Skodan hankintaan painostaminen toi potkut
Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll131777No onneks ei tartte sit olla
Mustis ku se ootki sinä itte 😂😂 Oon pelännyt että ehkä teille kehkeytyy jotain enemmän ku niin paljon yhteistä mut....111495Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua
Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle1391277- 931212
Lahden kolarisuma ja automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä
Olisiko uudehkojen autojen automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä vähentänyt kolareiden määrää tuolla Lahden tiellä? Sumu891031- 54991