Kummalla paistettu kananmuna on mielestäsi parempi? Onko se margariini vai voi? Vai paistaisitko, jos olisi mahdollista kananmunat mieluiten pekoniliemessä?
Itse ottaisin voin. Pekoniliemi tahtoo polttaa kananmunat pohjaan.
Lisukkeiksi paistettu paistinmakkara tai rapsakaksi paistettu käristepekoni.
Juomasuositus jäätävän kylmä rasvaton maito. Tai jääkylmä jäävesi lemonilla. Tai ihan vaan jääkylmä colajuoma.
Itse ottaisin voin. Pekoniliemi tahtoo polttaa kananmunat pohjaan.
Lisukkeiksi paistettu paistinmakkara tai rapsakaksi paistettu käristepekoni.
Juomasuositus jäätävän kylmä rasvaton maito. Tai jääkylmä jäävesi lemonilla. Tai ihan vaan jääkylmä colajuoma.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Mä nautin kananmunan lisukkeena juureksia. Salaattia myös hieman. Kivennäisvesi ruokajuomana kelpaa näillä helteillä.
Paisettaanko juureskuutiot ensin voissa ja sitten lisätään vähän vettä ja haudutetaan kypsäksi?
Juureskuutiot hyvää lisukkeena karjalanpaistin kanssa.
Siis tarkoitin paistetaanko
Uunijuureksina pääosin nautin. Nam :)
Kyllä jokaista juttua voi kokeilla. Pekonit tai makkarat paistetun kananmunan kylkeen ja sopiva ropsaus suolaa kananmunan päälle, vois toimii ihan jees.
Yks vinkki kasvisten ystäville vois olla esim. paistetut bratwurstit, hapankaali ja hapansuolakurkut niiden kylkeen lohkoina.
Ja kasveista löytyy mm. peruna, jota voi syödä, keitettynä esim. makukastikkeen kanssa. Tai esim. paistettuna kananmunan, pekonin tai vaikka paistomakkaran kylkeen.
Munat ja munakkaat paistan voissa ja oliiviöljyssä. Ja sitä voita pitää olla runsaasti koska siitä se maku tulee. Lämpö ei saa olla liian korkea muuten munasta tulee litteä ja kumimainen ja maku häviää. Munan pitää olla vielä hieman juokseva kun se pannu otetaan pois hellalta. Lopuksi ripaus suolaa päälle.
Tein eilen kaalimakkara laatikkoa. Oli hyvää
Voissa paistettuna maku on paras. Mausteeksi aromisuola ja tippa tabascoa.
Paistetut perunat käy lisukkeena plus salaatti tai etikkapunajuuri.
Nii ja jälkiruuaksi itsetehty suklaahyvä.