Vaalitulos

http://tulospalvelu.vaalit.fi/EPV2014/fi/tulos_kokomaa.html

Näyttää siltä, että SKP ei tällä kertaa onnistunut hajauttamaan vasemmiston ääniä riittävästi ja vasurit saivat tällä kertaa yhden mepsin.
Viime vaaleissahan SKP onnistui hajauttamaan äänet niin, että vasurien paikka meni RKP:lle.

SKP:n jo ennestään pieni äänimäärä kutistui edellisistä EU-vaaleista 2126 äänellä mikä prosenteissa tarkoittaa näin 25% vähenemistä äänimäärässä. Ja SKP:n äänissä tällä kertaa on mukana myös KTP:n äänet. Kalle ei viitsi tarkastaa, että miten äänet jakautuivat SKP:n ja KTP:n välillä - ei voisi vähempää asia kiinnostaa.
Tärkeintä on kuitenkin, että kommunistit saivat taas selvän selkäsaunan vaaleissa sekä heidän pyrkimyksensä vasemmiston hajauttamiseen epäonnistui.

Tälläiset vaalitulokset kannustavat Kallea jatkamaan kommunismin vastaista työtään palstalla sillä se tuntuu kantavan hedelmää.

..................

4

74

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vaali osoitti vasemmiston erityisen suosion kun Kokoomus yksin sai ääniä enemmän kuin kaikki vasemmistopuolueet yhteensä.

      Olisiko varsinkin komuilla todellinen miettimisen paikka ennen ensi kevään vaaleja. Miten lisätä kansan luottamusta luulisi olevan jokaisen komun aivokopan suurin mysteeri.

      Saas nährä herääkö komulauma korjaamaan tilannetta vai jatkaako samaan tyyliin matkalla kadotukseensa.

    • Rypijä

      Onneksi Vasemmistolaisena ei tarvitse koskaan äänestää Vasemmistoliittoa. Työeläkeläinen on muuten aika vekkuli tyttö :)

      • Todella vekkuli tytöksi! siitä olemme samaa mieltä!

        Olen tässä odotellut kommenttia olivatko ehdokkaat taas väärin valitut kuten viimekerralla? Myös s.p voisi selvittää mihin toimiin pitää ryhtyä jotta puolue ei kohta taas mene alta pois.

        Ehdotankin komuille luopumista puolueesta ja ry:n perustamista, kyllä noilla komumäärillä ry:n saa pysymään tolpillaan. Komu ry menisi siinä pursiseurojen ja metsästäjien kimppojen seurassa ihan sujuvasti.


    • Rypijä

      Työeläkeläinen on hieno kommunisti :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisin potkija

      Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.
      Haapavesi
      30
      1189
    2. Onko kaivattusi älykäs

      vai onko helposti vedätettävissä
      Ikävä
      66
      819
    3. Miten yksi ihminen

      Voi kolahtaa näin kovaa? Saada ajatukset vallattua näin totaalisesti? Taidan oikeasti tarvita ammattiapua tämän kanssa,
      Ikävä
      41
      720
    4. Työttömiä suomalaisia ei saa töihin

      Ei hakemuksen hakemusta suomalaisilta ammattilaisilta, Piti sitten filippiiniläisiä palkata. https://www.is.fi/talouss
      Maailman menoa
      275
      608
    5. Luonnollisuus

      Ja luonnonkauneus on kaunista.
      Ikävä
      91
      599
    6. P*skimmat palstalaiset kautta aikojen äänestys

      Nyt kaikki peliin, ilman parasta, ei ole p*skinta! Muistetaan mainita myös ne piileskelevät pirulaiset! 🤓
      Sinkut
      139
      596
    7. Toivotko jotain tapahtuvan

      Että saisit kaivattusi vaimoksesi?
      Ikävä
      52
      516
    8. Et siis halua

      enää nähdä minua? Lupaan sitten pysyä pois. Ja jos vahingossa satutaan samaan paikkaan voit uskoa että en sitä tahallani
      Ikävä
      47
      510
    9. Mikä on hänen nimen viimeinen tavu?

      🎣🎣🎣🎣🎣
      Ikävä
      35
      489
    10. Olet lihonut kuin pullataikina

      Olet lihonut kuin pullataikina. Et ole yhtä kaunis kuin aikaisemmin. Oletko ryyppäämässä käynnyt joka ilta?
      Ikävä
      34
      487
    Aihe