musta kylki kummallakin.
Jalovaaraa soimannut pappi itse epäilyksen alaisena.
Kohupastoria epäillään rikoksesta
Suomen tunnetuimpiin karismaatikkoihin kuuluvaa "kaatajapastoria" Seppo Juntusta epäillään rahankeräysrikoksesta.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014052518339155_uu.shtml
Jalovaaraa soimannut pappi itse epäilyksen alaisena.
Kohupastoria epäillään rikoksesta
Suomen tunnetuimpiin karismaatikkoihin kuuluvaa "kaatajapastoria" Seppo Juntusta epäillään rahankeräysrikoksesta.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014052518339155_uu.shtml
Vastaukset 3
Vanhimmat
Iltalehden tietojen mukaan rikosepäily liittyy Juntusen perustaman Rukouspalvelu-yhdistyksen toimintaan viime vuosina. Juntunen toimii rukoustyöhön ja sielunhoitoon keskittyvän yhdistyksensä toiminnanjohtajana. Juntusen mukaan kyseessä on harmillinen "kömmähdys".
Poliisihallituksen arpajaishallintoyksiköstä vahvistetaan Iltalehdelle, ettei Juntusen yhdistyksellä ole tällä hetkellä voimassa olevaa rahankeräyslupaa.
Poliisihallituksen mukaan yhdistykselle myönnettiin rahankeräyslupa vuosille 2006-2008 ja 2008-2010, mutta uusi lupahakemus hylättiin marraskuussa 2011.
Poliisiylijohtaja Mikko Paateron allekirjoittamassa hylkäyspäätöksessä todetaan, ettei Juntusen yhdistykselle voida myöntää uutta rahankeräyslupaa, koska yhdistys on jatkanut luvatonta rahankeräystä internetsivuillaan ja laiminlyönyt lisäksi lakisääteisen tilityksen antamisen lupaviranomaiselle määräajassa.
Samaisessa päätöksessä todetaan myös, että yhdistystä on toistuvasti kehotettu lopettamaan luvaton rahankeräys, mutta se ei ole reagoinut kehotuksiin.
Poliisihallitus teki Juntuselle selväksi jo helmikuussa 2011, että luvaton rahankeräys täyttää rikoslaissa säädetyn rahankeräysrikoksen tunnusmerkistön.
Rikoslain mukaan rahankeräysrikoksesta on tuomittava sakkoon tai vankeuteen enintään kahdeksi vuodeksi.
Asiaa käsitellään Helsingin käräjäoikeudessa vasta 17. syyskuuta, joten kihlakunnansyyttäjä Katri Lyytikäinen ei kommentoi asiaa vielä tässä vaiheessa.
Seura tekee kaltaiseksi, sanotaan. Mikä lie totuus tässä asiassa sitten?.
Ei tiedä. Onnetonta vaan kun niin painosti ja syytteli Jalovaaraa samoista asioista.
Jotenkin se tuo syyttely ei kuulu uskoville. Siksi ei kun itsekin olemme Jumalan armoa vailla.