Miksi jehovantodistajat haluavat väkisin erotetun tai eronneen sukulaisen takaisin joukkoonsa karttamisella? Onko siinä mitään järkeä,että hän tulee takaisin,vaikka ei usko tai ei muutenkaan tee,mitä vaaditaan? Mun järkeeni ei mahdu tuollainen järjettömyys.
Sukulaisen karttamisesra
70+1=71
1180
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Tämä on hyvä pointti. Karttaminen on myös kiristyskeinona surkea. Jos ihminen uskoo, se tulee takaisin ilman karttamistakin.
Sukulaisten karttamisesta voi vain päätellä,että Jehovan todistajille ovat toiset Jehovan todistajat tärkeämpiä kuin perhe ja muut sukulaiset.
Asian on niin, että jehovalaiset karttavat eronnutta, koska hän on järkevämpi kuin lahkon jäsenet. Lahkon vanhemmisto on laatinut lait, ettei pidä yhteyttä erotettuun/eronneeseen, koska hän voi pyrkiä auttamaan jehovalaista irti lahkon älyttömyydestä.
eronneen/erotetun mielenmaisema ja jutut
on sellaista huonon levelin kamaa että paha tarttuu.
todistajatkaan ei ole teflonia.
Mitenkä sitten ne muut sukulaiset,jotka eivät ole jehovantodistaja? Heidänhän kanssa seurustelua jehovantodistajat suosittelevat. Eikö heidän ajatukset ole huonoa tasoa?
aika aivopesty pitää olla jos sanoo että ne jotka ei usko samoin ja johonkin valehtelevaan kulttiin, on sitten mielenmaisemalta huonoa kamaa.
ensinnäkin huonosti menee lahkossa aivopestyillä jotka eivät näe totuutta lahkosta. eronneet on päässeet sentään askeleen eteenpäin rehellisyydessä.
minusta tuli ateisti eikä yksikään lukuisista uskovista läheisistä ole sanonut minua huonoksi kamaksi sen takia. ei vaikka olen esittänyt jopa kyseenalaistamista jumalan olemassaolosta. mutta he eivät olekaan lahkojen aivopesemiä ihmisiä vaan hyväksymät minun käsitykseni kuten normaalit ihmiset tekevät.
vt-seuran ainoa syy karttamiseen on se ettei lahkolla ole totuutta ja sen opit on nopeasti kyseenalaistettu jos eronneet saavat puhua lahkolaisille järkeä päähän. jos lahko olisi totuus, tätä ei tarvisi pelätä. mutta kun ei ole niin pelkoon on syy.
Varmasti ovatkin jehovan todistajille huonon levelin kamaa siinä mielessä, että pois lähteneet eivät enää harjoita lahkon pomoluokan määräämää itsesunsuuria , vaan uskaltavat ottaa selvää lahkon hämärästä menneisyydestä ja lukuisista luurangoista kaapeissa. Pomoluokka yrittää kaikin voimin estää monien kiusallisten asioiden ja tapahtumien paljastumisen.
Eronneet tietävät nämä ja kertoisivat muillekin.. osa lahkolaisista tulisi järkiinsä ja lähtisi ja niin lumipalloefektin tavoin lahko pienenisi ja sitähän pomoluokka ei kestä.
M tähän suuntaan homma on onneksi menossa. Asioitten pimittäminen ei internetin aikakaudella onnistu enää niin hyvin ja aina osa on terveen uteliaita ja haluaa tietää enemmän järjestöstä, mihin kuuluu.
Mitä enemmän luurankoja paljastuu sen hanakammin pomoluokka pitää vihapuheita eronneita kohtaan!
Vhalla ja pelottelulla sekä kiristyksellä hallitseminen päätyy lopulta tuhoon ja turmioon! Yhä useampi vapautuu tänä aikana tuosta harhalahkosta!
Lahkohan itse on kirjoittanut vartiotornissa että jos perhe olisi pitänyt yhteyttä, niin moni olisi jäänyt tulematta takaisin. Lahko siis tunnustaa ettei takaisin tulla uskonnon takia vaan perheen takia. Outoa toimintaa kiristää takaisin perheellä esittämään todistajaa. Luulisi että olisi lahkonkin etu että mukana olevat on mukana muista syistä kuin perheen takia.
Kiristämiseen tulee kummasti järkeä, kun ajattelee Jehovan todistajia amerikkalaisena kirjapainoyhtiönä, jonka menestys perustuu hyväuskoiseen vapaaehtoistyöhön.
Jokainen levitetty lehti tai rakennustyöhön käytetty tunti on järjestölle pelkkää plussaa, tekipä sen sitten aidosta uskosta tai painostuksen takia.
jaa onko noita väkisin eronneitakin? Mitäs ne sitten on?
>> ... jaa onko noita väkisin eronneitakin? Mitäs ne sitten on?
Ainakin väkisin Vartiotorniseuran taholta yksipuolisesti itse eronneiksi tulkittuja mm. aikanaan siviilipalvelukseen menneiden kohdalla (niin heitäkin oli), eli todellisuudessa kiertoteitse erotettuja.
Edelleen jos ei kadu ottamaansa verensiirtoa, niin hekilö katsotaan itse vetäytyneeksi / eronneeksi, joskaan ko. henkilön omaa mielipudettä kuulematta / kunnioitamatta.
Tähän kieroiluun perustuu mm. Bulgarian viranomaisille annettu harhauttava / valheellinen vakuutus siitä, ettei verensiirron ottamisesta ole jäsenelle seuraamuksia / sanktioita järjestön taholta.