asenne kuntoon!

teamfinland

Mikä idea on haukkua Suomen naisjääkiekkoa..? Suomessa on paljon hyviä tyttö ja naiskiekkoilijoita! Suurin syy "huonoihin" sijoituksiin on suomalaisten negatiivinen asenne. "vittu ei ämmät pelaa lätkää" "eihän ne osaa pelata" "lätkä on miesten laji" Hei herätkää! Onhan se totta että suomalainen naiskiekko on heikkotasoisempaa kuin rapakon takana, mutta ei ainakaan auta jos ihmiset vaan haukkuu Suomen naisleijonia... Vähän kannustusta hei! :)

3

292

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • naiskiekko fani

      Ei tarvitse haukkua ketään, mutta onko Suomalainen naiskiekko siinä asemassa jossa se vaikkapa pelaajamäärillä mitattuna kuuluisi olla? Suomessa on todella hyviä nais ja tyttöpelaajia, mutta miksi nykyään ei enää tule edes sitä "varmaa" pronssia naisten kisoista joka aikaisemmin tuli lähes poikkeuksetta? Suomessa on kolmanneksi eniten rekisteröityjä nais / tyttöpelaajia maailmassa. Kanada ja Usa ovat tietenkin pelaajamäärissä ihan omalla tasollaan ja sen takia ovat tietenkin paljon edellä muita. Negatiivinen asenne ei vie mitään eteenpäin, mutta tuskin se ainut syy on siihen että sijoitukset ei viime vuosina ole olleet ihan sitä mitä on odotettu.

      • Naiskiekkofani

        Ihmettelen, että ettekö ymmärrä sitä, koska naiset joutuvat itse maksamaan pelaamisesta. Ovat amatöörejä.He pelaavat ammattilaisten kanssa. Jos valittaisi ketjut järkevästi olisi tulokset parempia meilläkin ollut esim. Olympialaisissa.


      • amatööri
        Naiskiekkofani kirjoitti:

        Ihmettelen, että ettekö ymmärrä sitä, koska naiset joutuvat itse maksamaan pelaamisesta. Ovat amatöörejä.He pelaavat ammattilaisten kanssa. Jos valittaisi ketjut järkevästi olisi tulokset parempia meilläkin ollut esim. Olympialaisissa.

        Tuota missä naiset pelaavat ammatikseen? Venäjällä on muutamia ammattipelaajia, mutta Kanadassa ja Usassa ovat amatöörejä, mutta pirun hyviä sellaisia.
        Pienestäpä on Suomen menestyminen ollut kiinni jos vain ketjuvalinnoista on menestyminen jäänyt kiinni. No toivotaan että uusi valmentaja osaa tehdä ketjut paremmin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      158
      10468
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      74
      10003
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      107
      6972
    4. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      227
      5458
    5. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      175
      5119
    6. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      178
      4316
    7. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      85
      2833
    8. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      171
      2755
    9. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      88
      2694
    10. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      166
      2591
    Aihe