Mikä idea on haukkua Suomen naisjääkiekkoa..? Suomessa on paljon hyviä tyttö ja naiskiekkoilijoita! Suurin syy "huonoihin" sijoituksiin on suomalaisten negatiivinen asenne. "vittu ei ämmät pelaa lätkää" "eihän ne osaa pelata" "lätkä on miesten laji" Hei herätkää! Onhan se totta että suomalainen naiskiekko on heikkotasoisempaa kuin rapakon takana, mutta ei ainakaan auta jos ihmiset vaan haukkuu Suomen naisleijonia... Vähän kannustusta hei! :)
asenne kuntoon!
3
270
Vastaukset
- naiskiekko fani
Ei tarvitse haukkua ketään, mutta onko Suomalainen naiskiekko siinä asemassa jossa se vaikkapa pelaajamäärillä mitattuna kuuluisi olla? Suomessa on todella hyviä nais ja tyttöpelaajia, mutta miksi nykyään ei enää tule edes sitä "varmaa" pronssia naisten kisoista joka aikaisemmin tuli lähes poikkeuksetta? Suomessa on kolmanneksi eniten rekisteröityjä nais / tyttöpelaajia maailmassa. Kanada ja Usa ovat tietenkin pelaajamäärissä ihan omalla tasollaan ja sen takia ovat tietenkin paljon edellä muita. Negatiivinen asenne ei vie mitään eteenpäin, mutta tuskin se ainut syy on siihen että sijoitukset ei viime vuosina ole olleet ihan sitä mitä on odotettu.
- Naiskiekkofani
Ihmettelen, että ettekö ymmärrä sitä, koska naiset joutuvat itse maksamaan pelaamisesta. Ovat amatöörejä.He pelaavat ammattilaisten kanssa. Jos valittaisi ketjut järkevästi olisi tulokset parempia meilläkin ollut esim. Olympialaisissa.
- amatööri
Naiskiekkofani kirjoitti:
Ihmettelen, että ettekö ymmärrä sitä, koska naiset joutuvat itse maksamaan pelaamisesta. Ovat amatöörejä.He pelaavat ammattilaisten kanssa. Jos valittaisi ketjut järkevästi olisi tulokset parempia meilläkin ollut esim. Olympialaisissa.
Tuota missä naiset pelaavat ammatikseen? Venäjällä on muutamia ammattipelaajia, mutta Kanadassa ja Usassa ovat amatöörejä, mutta pirun hyviä sellaisia.
Pienestäpä on Suomen menestyminen ollut kiinni jos vain ketjuvalinnoista on menestyminen jäänyt kiinni. No toivotaan että uusi valmentaja osaa tehdä ketjut paremmin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois
Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v1942635Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki462545- 1162234
Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from702212Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276712085Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit
https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen402070Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)
Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la701507- 1391356
Poistettuun aloitukseen
Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei241167- 641105