Suomen johto on Perussuomalaisten ja Keskustan.
Kokoomus on putoava ja lujaa
Pellet putoaa
355
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tässä teille :)))
https://www.google.fi/search?q=johto&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=n6GDU_yWGMff4QTJqYD4Dw&ved=0CDcQsAQ&biw=1579&bih=667#q=virtajohto&revid=1557676122&tbm=isch
Pellet putoaa kirjoitti: "Suomen johto on Perussuomalaisten ja Keskustan."
Keskusta voi hyvinkin olla toinen johtava hallituspuolue seuraavien eduskuntavaalien jälkeen. PS:n tilanne ei ole yhtä positiivinen, mutta pieni vaalitappiokin saattaa riittää sille hallituspuolueeksi nousemiseen. Tuommoista kymmenen paikan tappiota PS:n hallitushaave tuskin kestää. Kokoomus saattaa seuraavienkin eduskuntavaalien jälkeen olla Suomen suurin puolue, mikä vielä reilut puoli vuotta sitten näytti hyvinkin epätodennäköiseltä. Viime eduskuntavaaleissa Kokoomus sai 44 paikkaa ja SDP 42 paikkaa. Jos vaalitulos noudattaisi tarkkaan viimeisimmän mielipidetutkimuksen tulosta, niin Kokoomukselle olisi tulossa 46 paikkaa ja SDP:lle vain 28 paikkaa. Nykyisten suurten hallituspuolueiden kannatuskehitys näyttäisi siis eriytyneen melkoisen paljon toisistaan. Vedän tuosta sen johtopäätöksen, että Kokoomus on pystynyt selittämään omille äänestäjilleen hallituksen teot suhteessa paremmin kuin miten SDP on onnistunut tuossa samassa asiassa omien kannattajiensa suhteen.
http://lappjari.puheenvuoro.uusisuomi.fi/172374-suomalaisista-vain-7-aanesti-kokoomusta-eu-vaaleissa
1. Suomalaisia on 5 436 678. EU-vaaleissa äänioikeutettuja Suomalaisia oli yhteensä 4 218 081. Heistä 390 376 äänesti Kokoomusta. Joten EU-vaaleissa vain 7,2 % Suomalaisista ja vain 9,3 % äänioikeutetuista äänesti Kokoomusta. Luvut 7,2 % ja 9,3 % yllättää, eikös ?
Uskon että suurella osalla äänestäjistä on median luoma mielikuva, että Kokoomuksen kannatus on noin 20 %.
Bandwagon-efekti
Uuden Suomen artikkeli 8.3.2011
puoluegallupeista paljastuu perussuomalaisia hyödyttävä ”bandwagon-efekti”. Tieto
gallupmenestyksestä voi lisätä puolueen tai ehdokkaan kannatusta. Suosion kasvu siis ikään kuin kertautuu.
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/109998-tiede-uusi-paljastus-ylen-gallupeista