Yksilöillä on oikeus rikastua

Mitäs te muut että koulujanne käy! Kaikilla on samat mahdollisuudet. Vai väitättäkö että sellainen sinnikäs ihminen joka on peruskoulun jälkeen hirveällä vaivannäöllä lukenut itsensä korkealle ja tuhlannut siihen aikaa 15 vuotta niin sen pitäis olla jossain siwan kassalla 1000euron palkalla? Ei ei pojat kuulkaa ei ei...
1169
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Miks sul meni siihen 15 vuotta?!

Miljonääri Pekka Himaselta meni muutama hassu vuosi.

Lähde Wikipedia:

Himanen nousi julkisuuteen väitellessään Suomen nuorimpana henkilönä filosofian tohtoriksi 20-vuotiaana.

Äänestä

Yliopiston valmennuskurssit 5 - 10k€? Varakkaan perheen ei niin fiksu poika maksetaan sisään. Köyhäkin voi tietysti ottaa lainaa ja sen myötä riskin. Työpaikka voi senkin jälkeen olla hakusessa, kun "hyvät veljet" suosii piirejään. Etenkin kun Kokoomus pyrkii tuhoamaan työpaikat Suomesta?

Äänestä

Tottakai ihminen saa rikastua, ei siitä ole kysymys. Kyse on siitä MITEN rikastuu. Rikastuuko ihan omalla työllä (harvinaista), vai rikastuuko suhteilla tai esim. loisimalla (yleistä).

Äänestä
  • Kaikkein parhaalta se maistuu, kun onnistuu huijaamalla. AAAh! Taitolaji.

    Äänestä

  • Erno Ernola kirjoitti:

    Kaikkein parhaalta se maistuu, kun onnistuu huijaamalla. AAAh! Taitolaji.

    Varastettu omena maistuu parhaalta!

    Äänestä

Yksilöillä on oikeus rikastua. Mutta yhteiskunnan ei pidä toimillaan tähdätä siihen. Yhteiskunnan pitää pyrkiä kohtelemaan kaikkia tasapuolisesti. Kokoomuslaisen ideologian mukaan 95% ihmisistä tulee luopua hyvinvoinnistaan, että 5% olisivat mahdollisimman äveriäitä.

Äänestä
  • Aijaa 5:sen keskiarvon omaavat entiset koulukiusaajat jotka nipin napin suorittivat peruskoulun niin heillä olisi kaikki samat oikeudet kuin porvareilla? Hah hah hah no ei todellakaan... Jos ihminen on sinnikäs lukee itsensä korkealla ja joutuu esim. luopumaan jostain nuoruuden villeistä ajoista jonkin verran sen takia kun opiskelee ahkerasti niin se on oikeus ja kohtuus että hän myös menestyy paremmin! Kuka muuten edes opiskelisi jos ei siitä mitään saisi? Ei olisi korkeasti koulutettuja sivistyneitä ei lääkäreitä jne jne. jotka pitäisi ihmisistä huolen! Olisi vaan jotain ruohonleikkaajia ja työttömiä.

    Äänestä

Ei yksin riitä, että on ulkoa pänttäämällä saanut rimaa hipoen tutkintonsa suoritetuksi, koska seuraavaksi tulee vastaan pääkallonmetsästäjä joka raakkaa jyvät akanoista, eikä siinä auta itku markkinoilla kun tarjokkaita on yllin kyllin ja vain parhaat saavat parhaat työpaikat.

On tutkittu, että kun amiksen suorittanut pääsee nopeammin työelämään, niin korkeakoulutettu joutuu tekemään jopa kymmeniä vuosia töitä että ohittaa hänet ansioissa ja silloin ollaan kohta jo eläkeiässä.

Jos joutuu käymään kalliita preppauskursseja päästäkseen yliopistoon, niin ehkä kannattaisi harkita, että pärjääkö siellä loppuun asti. Maassamme on aika paljon riemumaistereita joilta jää päättötyö tekemättä ikuisiksi ajoiksi ja silloin on rahaa ja aikaa palanut hukkaan valtavia määriä.

Äänestä
  • Lähde Wikipedia:

    Riemumaisteriksi voidaan kutsua maisteria, jonka valmistumisesta ja promootiosta on kulunut aikaa 50 vuotta ja osallistuu promootioon uudelleen.

    Vasta promootion jälkeen henkilö on riemumaisteri. Osallistumisvaiheessa hän on riemumaisteripromovendi.

    Äänestä

Tämä kuuluisa "Nalle" on kerännyt suurimman osan omaisuudestaan varastamalla kansalta rikollisten päättäjien avulla. Hän on myynyt kansalle omaisuuttaan n. 3-4 kertaa todellista arvoa korkeammalla hinnalla ja ostanut vastaavasti kansalta sen omaisuutta alle puoleen hintaan. Näin kun tehdään kymmenien ja jopa satojen miljoonien eurojen kauppoja, niin joka kerta lahjotut päättäjät rikastuvat ja se suurin rosvo rikastuu vielä enemmän. Ja kansa kärsii aina suuria tappioita. Tällaiseen toimintaperiaatteseen perustuu iso osa nykyisisten ökyrikkaiden omaisuuksista. ...Vaikka sinä ihannoitkin tällaista, on moni joka ymmärtää sen mitä törkeimmäksi rikollisuudeksi ja haluaa päästä siiitä eroon.

Äänestä

Jos haluat rikastua perusta pankki.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kokoomus.fi kirjoitti:

Mitäs te muut että koulujanne käy! Kaikilla on samat mahdollisuudet. Vai väitättäkö että sellainen sinnikäs ihminen joka on peruskoulun jälkeen hirveällä vaivannäöllä lukenut itsensä korkealle ja tuhlannut siihen aikaa 15 vuotta niin sen pitäis olla jossain siwan kassalla 1000euron palkalla? Ei ei pojat kuulkaa ei ei...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu