Mäntsälän tiedoituksesta.

rukkanen.

Tänään Eteläsuomen sanomissa.Kysymys ja vastaus palstalla.-Miksi Mäntsälän tiedoitus ontuu?Sisko Ojajärvien kysely.

Valtuuston kokous perutiin vaan ei tavoittanut ----------eikä kunnan uutis-sivuilla mitään.
Näinkö meitä huputetaan ja seli seli..

10

298

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rukkanen.

      Tänään houldingyhtiöön ennakko ratkaisu verottajalta--------etlarissa tänään
      "-Mäntsälä toimi houldingnpioneerina."

    • rukkanen.

      Mäntsälän Uutisten verkolla tänään juttua miksei eilisessä lehdessä ollut mitään houlding asiasta.Viikko sitten pyysivät tietoa mutta sitä pihdattiin.Mitä viikonlopun lehteen jää nähtäväksi.
      Onneksi etlari pystyi valaisemaan tilannetta.

    • rukkanen.

      Jostan luin,että Riihenmäelle rakennetaa uusi upea koulu ja parasta sinne tehdään vielä mahtava muunneltava peliurheiluhalli.Tulee nyt uljaampi ja mahtuu suurempia kilpailuja ja tilaisuuksia järkkäämään.Tulee nyt 1,4milj.kalliimmaksi aiotusta vaan on sen väärtti.
      Kyllä meidän passaa tässäkin velkaisessa tilanteessa jakaa hyvinvointia.Eihän meillä ole vasta kuin monitoimitalo,jäähalli ja lämmitettävä potkupallokenttä.
      Kyllä palvelutalojen asukkaat mielellään maksavat pyykinpesut itse kun kunta vei senkin.Jakaen yksityisten hinnastot joilla voivat vähäiset vaatteensa pesettää.
      Antaa talojen pesutilojen,koneiden rapistua kun työntekijät eivät saa asukkaiden vaatteita pestä.
      Mitä mieltä?

    • futaaja

      Tekonurmikentässä on vain valmius lämmitykseen. Lämmitystä varten pitäisi asentaa laitteistoja ja jonkun vielä maksaakin se lämmittäminen.

      • oivallusta

        Siis lämmitysinvestointi oli täysin turha.Toki tuolloin jo piti ymmärtää,että lämmityskin maksaa.


    • kaikki harrastaa mit

      Miksi suomessa satsataan lajeihin joita ei voi harrastaa ilman mittavia investointeja.
      Hiihtämään kaikki siitä se kunto kasvaa, juoksemaan pitkin metsiä ja mantuja, luistelemaan järven jäitä pitkin.
      Brassitkaan ei harrasta hiihtoa, tai montaa muutakaan talvilajia kun pitäisi tehdä niille kokonaan uusi ilmasto...
      Kunhan vaan ihminen liikkuu kykyjensä mukaan.

      • rukkanen.

        tänään paikallisessa ilmaisjakelulehdessä juttua asiasta tarkemmin.(mantsalanuutiset.fi)


    • rukkanen.

      Jotenkin tuntuu,että pallojenpelaajien harrastus on kalliiden salien väärtti.uutisoitiin,että 2000 käyttäjää tuolla olisi.
      Miksei uimahallia ole saatu vuosikymmenien odotuksen jälkeen.Käyttäjämäärät melkoisia vauvasta vaariin asti.Monien terveydentilaa ja kuntoutustakin ylläpitävänä uimahallin käyttäjämäärät olisi moninaiset ja moninkertaiset.
      Mikä tekee pallopeleistä noin paljon arvokkaammman.Ehkä se on pelihenkisten vietti.
      Pelipaikkojahan täältä muutoinkin löytyy.
      Jokeen eivät viimekesän jälkeen näyttävästi sinne pulahtaneetkaan ole menneet.

    • Uidaan jäällä

      Juuri näin. Joidenkin intresseissä on hyvin suppeat urheilulajit ja niihin satsataan,
      mutta sellaiseen, joka olisi yleishyödyllistä kaikille, kuten uima/liikunta halli ei voida
      ajatellakkaan ( Hanke on poliittisesti kumottu jo -70 luvulla ) Eikä sitä voida periaatteestakaan muuksi muuttaa, mutta samaa perua löytyy päättäjistämmekin
      vielä tänäkin päivänä !

    • rukkanen.

      Mäntsälässä on tiedottaminen -0 Ei riitä,että ilmaisjakelu pyristelee ohessa.Esim.nyt Mäntsälän Veden jätevesien jatkolupa on nähtävillä jossain verkoissa tai..Valitus aika päättyy kuun lopulla.Hiljaista on.
      Pitäisi saada oma kunnanasiosta tiedoittava ilmaisjakelulehti.
      Tietysti tieto lisää tuskaa.Kun ei tiedä ei ongelmaa ole ennenkuin ne kuuluisat on pöksyissä.
      Joku viisas sanoi"-eihän se sammakko kaivossa tiedä,että valtameriä on olemassa"-

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      70
      3905
    2. 47
      3233
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      154
      2979
    4. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      55
      2902
    5. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      75
      2436
    6. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      25
      1954
    7. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      62
      1941
    8. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      153
      1884
    9. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      3
      1777
    10. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      90
      1277
    Aihe