Helatorstai ja taas kaupat kiinni

Kaustisen Hokkaaja

Uskovaiset eivät tajua edes miten kalliiksi nämä jesse uskomukset tulee meille.

Kirkko voisi ihan omasta pussistaan kustantaa uskisten hihhuloinnit. Mua niin patittaa nää uskisten hihhulipäivät.

9

123

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hyvää helatorstaita!

      helghathorsdagh = Pyhä Thorin päivä

    • Kyllä sitä sormella osoittaja tänä päivnä riittää.

    • kuunteleva_kirkko

      Hei nimimerkki Kaustisen Hokkaaja.

      Sanot ettemme tajua kuinka kalliiksi jesse uskomukset meille tulee. Tarkentaisitko lisää? Kenelle meille tulee kalliiksi uskoa Jeesukseen? En tunne sellaisia. Itselleni usko Jeesukseen on tuonut vain rikkautta ja sisältöä elämään. Kurjaa, että kärsit kirkkomme hihhulipäivistä. Kristillisissä maissa kuitenkin on ollut jo kauan viettää tiettyjä pyhiä, näin Suomessakin tehdään, ainakin toistaiseksi. Nythän tosin asiasta keskustellaan ja muutamia kristillisä arkipyhiä vaaditaankin poistettavaksi ja ne siirrettäisiin lauantaiksi. Itse toivon, ettei niin tehdä vaan arvostettaisiin edelleen riittävästi kirkkomme merkittäviä päiviä - eihän niitä ole pakko viettää mitenkään erityisesti ellei tosiaan tahdo, tosin tietty on ikävää ellei silloin pääse töihin. Moni kuitenkin tahtoo niitä viettää ja niinpä huomenna Helatorstaina kirkkoihin saapuu väkeä, jotka haluavat kokoontua yhteen Jumalan kasvojen eteen. Kirkolliset pyhät perustuvat kirkkovuosikalenteriin, jota on jo kauan noudatettu.

      Ylihuomenna kaupat ovat taas normaaliin tapaan auki, joten ei ole kuin yksi ja ainoa pyhäpäivä välissä, jolloin kaupat ovet ovat suljetut.

      Hyvää helatorstaita toivottaa,
      Pirkko-pappi

      • wow, wow

      • Mitäpä jos Suomessakin siirryttäisiin samanlaiseen käytäntöön kuin esimerkiksi Iso-Britanniassa, jossa tällaiset siirretään maanantaiksi, jolloin tulee kätevästi pitkä viikonloppu, eikä hankalia yksittäisiä vapaapäiviä keskelle viikkoa?


      • Kaustisen Hokkaaja

        Uskontoonne liittyvät palkalliset vapaapäivät maksaa yli 3 000 000 000/v.

        Meinaako Pirkko-pappi ettei tämä ole mitään?

        Ps. Jumala on satua ja höpötystä niin kauan kuin toisin todistetaan. Kirkko voisi lopettaa ihmisten huijaamisen.


      • gzdg

        Pirkko-pappi, opettelepas vaikka yhdyssanat ja ala sitten pohtia haastavampia asioita, kuten vaikkapa piirtämistä.


    • stadi downtown

      Vitut mun kulmakauppa ole ikinä kiinni, 7-23 joka päivä. Muuta ihmisten ilmoille tai kärsi, mut pliis ole hiljaa.

    • Levätään välillä

      Kyllä keskiviikko ja perjantai tasaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      103
      1241
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      93
      862
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      784
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      693
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      616
    6. 32
      605
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      574
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      558
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      523
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe