Syyttäjä vaatii Terhi Pullille ehdollista petoksesta luottamuste

meidän kaupunki????

Jyväskyläläinen kaupungin luottamustehtävässä toimiva Terhi Pullia syytetään
kaupungin varojen väärinkäytöstä, nimellä "petos". Kaupunki on tehnyt asiasta
rikosilmoituksen.

Syyttäjä vaatii ehdollista vankeutta sekä korvauksia.

Lue lisää...................

Miten meillä, Jokilaaksojen poliisi tyrmää mennen, tullen....

On lentokenttää, on luottamusmiehen tilauksesta lakiasiainpalvelujen maksatusta yksityisten puolesta kaupungin varoista, on sopimuksia allekirjoitettu hallituksen puolesta(ilman hallituksen lupaa) jne... Annettu virkamiehelle
virkaan pääsykielto hallituksen puheenjohtajan omissa nimissä.
Mitä nämä ovat??

Kukas näistä nostaa syytteen??

55

780

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • onko virkavallassaki

      korruptoitunut tilanne on täysin Pyhäjärvellä.

    • pliirum plaarum

      Lentokenttäasiassa on nostettu useitakin syytteitä! Mutta kun mitään väärinkäytöksiä ei ole, niin syytteet raukeaa. Näin se menee oikeusvaltiossa!!!

    • tosi on22

      Kyllä ne vielä selvikää. Oottakaahan

      • Onko tosi

        Ketkä selvikää?


    • epämääräistä

      Joko kaupunki Pyhäjärvellä on tehnyt poliisitutkintapyynnön sen seikan selvittämiseksi, mitä yksityisten laskuja kaupunginhallituksen puheenjohtaja on hallituksen kanssa ohjannut kaupungin maksettavaksi lakiasiaintoimistolle.Kyseessä on Rinnevaaran estäminen viran hoitoon.

      hallitus ei ole tietääkseni laittanut valtuuston päätöstä täytäntöön.Päätöksessä edellytettiin, että lakipalvelujen laskut kaikilta osin on selvitettävä. Selvyyden saamiseksi, onko siellä muutakin kustannuserää, joka kuuluu yksityiselle(kuin vain se yksi lasku) Eihän tuo asia
      muutoin selviä kuin poliisitutkinnalla. Kaupungin rahojen väärinkäyttöä. Jyväskylän tapaus näyttää "petokselta". Samansuuntaista on nähtävissä täällä.

      Jyväskylän kaupunki oli tehnyt tutkintapyynnön. Miten meillä?

    • ¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤

      rinnevaara tikanmäki rinnevaara rinnevaara.........

    • Heikki vahvoilla????

      Samalla on syytä tutkia Heikki Hankilan kanssa allekirjoitettu sopimus, jolla kaupunki korvaa 24 000 euroa Hankilalle korvauksena siitä, että hänellä
      EI OLLUT OIKEUTTA TOIMIA PYHÄJÄRVEN KAUPUNGIN LUOTTAMUSTOIMISSA,
      KOSKA HÄNEN KOTIPAIKKANSA EI OLLUT ENÄÄ PYHÄJÄRVI.

      On syytä tutkia, miksi kaupunginhallituksen puheenjohtaja ja vs. kaupunginjohtaja
      (vs. kaupunginjohtajan sillolin viimeisenä työpäivänä, eli 31.7.2013) ilman kaupunginhallituksen lupaa allekirjoittivat tällaisen sopimuksen. Sopimus on tietysti voimassa, molempien osapuolien allekirjoituksella.

      Tämähän on myöskin jonkin sortin "petos" vai millä nimikkeellä tätä sopimusta kutsutaan??

    • Tämä on leikki

      Jokunen luottamusmies kuului sanoneen, että sopimus on tehtävä ja maksettava , ettei Heikki vie muista asioista herroja lakitupaan. Siis hyvä-veli juttu. Tiennee siis asioita, jotka eivät kestä päivänvaloa.

    • aatoksin lakia

      Tutkitaan ja tulkitaan"henkilökohtaisuuksiin meneviä asioita" Ihan oksettaa, sairautta, puutetta lienee; pitäisi pysyä asioissa, että oikein "herras miehet asialla" Hameet päälle sanoivat ennen kun tommoseen mänöö. Ovatkohan pitäneet kintuista kiinni.Miten on mahollista, että poliisilla on aikaa tuollaiseen kun ei tutkita tosi asioita. melkein uskoisi enemmin olevan hiisitarinoita kun elävää elämää. Mutta totta herrain mielest on eikä muuksi muutu.´Mutta mites suut pannaan kun ei olekaan tapahtunut mielikuvitus" leikkiänne "todellisuudessa vaan herrain päivä unet tai yö unet ovat tehneet pahemman kerran oharit.
      Ahtaalle tunnutaan ajan ihmisiä muutenkin,
      Kiusaamista esiintyy ja syrjäittämiset tuntuvat jatkuvan. Eipä hyvältä näytä.

      Mutta vähän lakia tuntevana voin nähdä pahimmanluokan kunnianloukkauksen ja syrjinnän ja työpaikkakiusaamisen kriteerit täyttyvän. Lopputulemaa oottelen, heilahtaako häkki, auvautuuko häkki ja vielä sulkeutuuko häkki?????Rahaa palaa siitä on varma.
      Nytpä sitten vielä nähdään mitä hallitus teköö. tuon Vierula jutun kohdalla, vai käykö niin ettei todellakaan tosiasiat, siis tapahtuneet kiinnosta hallitustakaan.
      Tikanmäki ja Piippo taitavat olla jäävejä,että silleen.

    • Syytä itse

      Syytäjä tietenkin, itse voit myös nostaa syytteen jos näet sen tarpeelliseksi ja uskallat sen tehdä eikä ruikuttaa täällä.

    • kuka on jäävi?

      Toimikaa nyt kaupunginhallitus... Teillä on vastuu....

    • kesällä kerran

      Nyt kansa odottaa kaupunginhallitukselta ryhtiä. Tutkinta on laitettava näissä asioissa.

    • mitä sanoo valtuusto

      Siitä on kansalaisen tehtävä tutkintapyyntö, ellei nyt kaupunginhallitus toimi lain mukaan. Ei tarvinnut Jyväskylän kaupunkikaan kaupunkilaisia avuksi, teki itse sen.
      Kun Terhi Pulli, kaupunginhallituksen jäsen, kaupunginvaltuutettu nosti "petos" nimikkeellä avustajalleen palkkioita.

      Mikäs ero tässä Pyhäjärven tapauksessa. Tikanmäki, rapo ym:t maksattivat kaupungilla omaa yksityistä valitustaan KHO:lle. Piippo myös mukana. Tikanmäki on kaupunginhallituksen puheenjohtaja ja Piippo hallituksen jäsen.

      Taitaa joutua liriin koko kaupunginhallitus, pois suljettuna eriävän mielipiteen jättäneet ja vaatimuksensa esittäneet, että asia on annettava syyttäjälle tutkittavaksi. Tietysti, jos nyt toimivat lakien mukaan, on tapaus näiden eräiden kontolla.
      Valtuuston puheenjohtaja on nyt avinasemassa.

    • Jokilaaksoihin

      Nyt ei kunnian kukko laula, jos ei toimita. Mitä sanoo lääkäri Erkkilä, entä fysioterapeutti Tikkanen, entä sairaanhoitaja Leskinen,metsäinsinööri pLeskinen,
      erikoissairaanh. Tuikka, ?

      Miten tästä pesästä kiemurtelee kuiville palvelukodinjohtaja Taimi Piippo ja
      hammaslääkäri Jukka Tikanmäki. Mitä tuli tehtyä?

      Nyt on toiminnan paikka. Tekipä Tikanmäki kavereilleen jekun rapon kanssa.

      Hallitus on vastuussa. Valtuusto on sanonut, että asia on perin juurin tutkittava.
      Peltonen lakiasiaintoimiston lasku kaikilta osin, jotta saadaan selville kaikki ne
      kulut, joita kaupunki on lakiasiaintoimistolle maksanut yksityisten valituksista
      niin hallinto-oikeuteen kuin KHO:llekin. Näin lukee valtuuston pöytäkirjassa. Ei ole itse keksitty juttu.

    • näin se menee

      Nyt on valtuuston puheenjohtajan otettava asia haltuunsa ja tehtävä rikosilmoitus
      Jokilaaksojen Poliisiin. Asia: Kaupungin varojen väärinkäyttö. Onko lajina "petos", kuten tuolla toisaalla kirjoitetaan "Jyväskylän tapauksesta".

      Jos ei tee,niin syytteeseen avustamisesta joutuu. Näin sanoo lakikirja.

      • kuka jaksaaaa

        kauhee itku ja valitus taas ihan höpön löpön luuloista!!!!


    • että kehtaat

      Ei ole itku, mitä itse siinä pillität ja peittelet vääryyttä. Taidat olla yksi heistä?? vai??

    • meillä..
    • korruptoitunut 626

      Uusi keskustan kannattajien vähättelyt "kiellä kaikki päivän valoon ponnahtaneet

      vilungit"-keskusteluissa on verrattavissa mm. pitkälle edenneeseen riippuvuuteen,

      joko alkoholiin, nautintoaineisiin tai johonkin henkilöön.


      Paikkakunnalla esiintyvä massavilunki -asennoituminen on kieroon jämähtänyt ja tapahtumille tukea antavien henkilöiden käsityskyky erottaa oikea ja väärä on täysin tuhoutunut.

    • kuka äänestäisi??

      Ei kansanedustajaksi päästä täältä, jos puolustelee tätä joukkoa, joka kaupungin varoja väärin käyttää.
      Nyt Erkkilä, ei tuu mittää, jos et näe totuutta ja toimi.

    • pata-paavo

      Erkkilä aika oli ja meni tammi-helmikuussa JO 2013. Hän osallistui tietäen tai tietämättään kaunaisen herrarouva-kokoonpanon " ennalta kirjoitettuun virkarikokseen".

      Hän ei enää voi odottaa, että monikaan uskoo vakuuttelut hänen tietämättömyydestään sillä jatko-osien päätöksissä hän on ollut yksimielisesti mukana "jatkettuun työsyrjintärikoksiin, kölin alta uitettuihin korvaussopimuksiin" ym.

      Viisaan neuvo Erkkilälle, älä tuhlaa aikaasi, älä varojasi ja älä harhauta tukijoukkoja, asemasi on toivoton nimien Tikanmäki /rapo / sarkkinen/ piippo/ leskinen/ kauranen ym , nämä kuuluisat uskottavuutensa menettäneet.

      • ei itkeä saa..

        Nykyhallinto ei ole tehnyt yhtään laitonta päätöstä. Kaikki on siis hyvin, nyt!

        Eikä yhtään lakitoimiston laskua jää Pyhäjärvisten maksettavaksi jos voitetaan juttu KHO:ssa!

        Miksi siis itkeä?


    • Odotellaan vaan.

      HUOMAATKO.
      Sinä syytät edellisiä kaikesta, tyhmää kyllä erottelematta niitä omistasi, ja oman epävarman " laillisen" , sen voitollisen OPTIOSI laitat huomisiin JOS KHO,ssa voitetaan.

      No joo, jos lehmät lentäisi, lentokentälle voisi pystyttää maailman suurimman robottinavetan lypsykäyntejä varten.

    • näin se menee

      Kyllä voi pitää tupaillan Erkkilän ehdokkuuden johdosta. Onko piiri asettanut ehdokkaaksi. Harkitkaa peruuttamista.
      Meni kiville ja karille, kun ei pysynyt rehellisyydessä, eikä hallintojohtajan vaalissa näyttänyt kynsiään, että virkaan valitaan kokenein ja pätevin. Lähti talutusnuoraan.

      Heikko esitys. Ei kansanedustajaksi.

    • naapuristanähtyä

      Pyhäjärvellä on ihan oma laki. mm. lastensuojelutätit eivät välitä puuttua pedofiliaan ennenkuin on pakko. Sittenkin vängetään asia niin, että ei tässä mitään, jos lapsen vanhemmat antavat pedofiilille luvan, kun muuten sille tulee liikaa vaikeuksia.

      m.o.t.

    • uskomaton juttu

      no, tuo nyt menee ohi lipan. Jos pedofiilia tapahtuu, on siitä ilmoitettava, vaikka oltaisiin Pyhäjärvellä.

      Hyvä naapuristanähtyä--- kerro eteenpäin ja anna ilmi tapaus

    • uutiset keski-suomes

      Nyt se kuultiin.

      Jyväskyläläinen kaupunginhallituksen jäsen,valtuutettu, Terhi Pulli pyysi eroa luottamustoimistaan.
      Hän sai tuomion "petoksesta" nostettuaan korvauksia, jotka eivät olleet oikeutettuja, avustajalleen kaupungilta kokous- ym.palkkioina.

      Käräjäoikeus tuomitsi Pullin kolmen kuukauden ehdolliseen vankeuteen.

      Mutta miten Pyhäjärvellä???? Meillä maksellaan kaupungin varoista asianajajakuluja yksityisten valituksista ja kaupungin luottamustoimissa olleiden puolesta.
      Asiassa on vahvasti mukana hallituksen puheenjohtaja, valtuutettu ja
      muita hallituksen jäseniä ja valtuutettuja.

      Mitä tekee Pyhäjärven kaupunginhallitus??? Vaikka rahamäärä oli Jyväskylässä palautettu, on tuomio langetettu. Kuka hoitaa Pyhäjärven asian, ellei kaupunginhallitus tee
      rikosilmoitusta ja tutkintapyyntöä? Ellei hallitus tee, joutuu syytteeseen avustamisesta.

      Uskon lujasti, ettei pyhäjärvinen kaupunkilainen jätä asiaa tähän.

      Rikosnimike varmaan on myöskin "petos" tms.

      • Tutkintaaaaan

        Voi itkun pitkun kitkun itkut! Tikanmäki maksanut melkein 1000€ kaupungin laskuja omalta tilitään! Ei tätä voi hyväksyä. Heti kaupunginhallitus toimiin ja kaikkien on erottava! Vai ei muka aihetta tutkintaan???


      • ....................
        Tutkintaaaaan kirjoitti:

        Voi itkun pitkun kitkun itkut! Tikanmäki maksanut melkein 1000€ kaupungin laskuja omalta tilitään! Ei tätä voi hyväksyä. Heti kaupunginhallitus toimiin ja kaikkien on erottava! Vai ei muka aihetta tutkintaan???

        lainaus a-studio ohjelmasta


        ""(TH) No onko tämä sinun oma sähkölaskusi?

        (JT) Jos se tuo on, niin täytyy sitten, tuo pitää korjata, joo jos se pitää korjata, jos on tämmöinen olemassa.

        (TH) Miksi olet maksanut omia laskujasi lentokenttäyhtiön tililtä?""


    • Ei epäselvää

      Normaalisti valittajat maksavat valituksestaan aiheutuneet kulut omasta pussistaan. Näin sen kuuluu lain mukaan mennäkin.

      • 10000/1000/10

        Valitukset tulevat kalliiksi niin valittajille kuin kaupungillekin, jos joutuvat turvautumaan asianajajien apuun. Siitä syystä asiasta sopuun pääseminen ilman oikeuslaitosten käsittelyä on edullisin vaihtoehto kaikille osapuolille. Sitä soisi myös Pyhäjärvellä käytettävän.

        Onhan niitä tapauksia, joissa mitättömän arvoista riitaa ratkotaan oikeudessa. Kulut muodostuvat jopa kaksin kertaisiksi asian kokoon nähden kun aikaa kuluu. Siinä ei ole mitään järkeä. Rahat menee ja viranomaisten aika, sekin vie rahaa.


    • tämä on vakava juttu

      Kuka onneton täällä puolustaa tikanmäen toimia.??

      Jos maksattaa kaupungilla omia valituksiaan, niin eikö,eikö tämä ole
      Jyväskylän tapaus yks´yhteen.

      Hallituksen puheenjohtajalla on yhteisiä asioita hoitaessaan sellaiset valtuudet, että rehellisyys on numero yksi.. Ei, ei tätä ei voi hyväksyä. Toimikaa hallitus!! Vai
      haluatteko joutua avustajana asiassa syylliseksi. Sekin on mahdollista.

      • Toisilla on ällyy

        Tuskin se Tikanmäki niin tyhmä olis että tässä tilanteessa tekis ensimmäisen virheensä luottamusmiehenä! Vai mitä itse arvelet?


    • että elä viitsi

      Olipa ensimmäinen, mutta taitaa olla viimeinen ...."virhe".. Ei ole virhe, on

      aseman väärinkäyttö ja kaupungin rahakirstun avaimen väärinkäyttöä. Siksikö

      ne kaupungin varat hoidetan Haapajärvellä, ettei kaupunkilaiset pääse kiinni

      todistelappuihin.

    • miten se meillä??

      Googletin ja niin näyttää, että Jyväskylässä kaupunki oli tehnyt tutkintapyynnön
      Terhi Pullin "petoksesta" virkakunnalle. Käräjäoikeuden päätös on pienestä "vilpistä" ehdollista vankeutta ja luottamusmiespaikkojen menetys. (oli hallituksen ja valtuuston jäsen). 4.500 euron "petos" oli takaisinmaksettu, mutta ei auttanut. Oikeus näki asian, että yhteiskunnan julkisia varoja tässä asemassa oli rajusti väärin käytetty.

      Terhi Pulli on pyytänyt eroa luottamustehtävistään.

    • päivänkakkara

      Kaupunginhallituksen on tehtävä tutkintapyyntö ja kaupunginjohtajan esitellessä asiaa.

      Ei voi painaa villasella. Siinä syntyy monenlaisia lonkeroita, joita on syytä tutkia, kun korvauksia on kaupungin pussista maksettu.

    • totuutta esille

      Tässäpä on Pyhäjärven kaupunginhallitukselle ja kaupunginvaltuustolle "pähkinä purtavaksi" kaiken kansan nähden ja kuullen.

    • kovaa on

      Tässäpä on hallituksella miettimisktä. Miten selviytyä herrojen "petoksesta", näin ainakin Jyväskylässä käräjäoikeus on asian tulkinnut.

      Siis maanantaina.

    • maksaja löydettävä

      Nyt jos kaupunginhallitus lähtee tikkasen ja Ollilan mukaan, se syyllistyy avunantoon
      tässä huijauksessa.
      Valtuusto päätti, että lasku/laskut on tutkittava , josta selviää mitä kaikkea on
      tikanmäki neuvotellut ja mistä on laskutettu kaupunkia, kyseessä on yksityisten valitusasia KHO:lle ja Hallinto-oikeudelle ja siihen liittyvät keskustelut ja neuvottelut.

      Ei kansanedustajaa tule henkilöstä, joka "vähässä on väärä, on paljossakin väärä".

      Ei, ei.....

      Tästä on hallituksen tehtävä tutkintapyyntö, kuten Jyväskylän tapaus osoittaa.

      • Selevä homma

        Eiköhän ole selvitetty ja sovittu laskujen jako-osuus! Kun molemmat osapuolet sen hyväksyy niin pulinat pois!


    • Tiimanhiekka

      Irrotettu asiayhteydestä, mutta sopii Pyhäjärven tilanteeseen.
      "Ihmiselle voi käydä niin, että vaikka hän ei tietoisella tasolla pyri jäämään kiinni teoista, voi olla mahdollista, että jollain tasolla hän on niin uupunut, että tapahtuu jonkinlainen tiedostamaton vapautumisyritys"

      Näin tulee ennen pitkää käymään, piankin?

    • sitä saa mitä tilaa

      Peltonen LMR laskuissa on runsaasti merkintöjä, että avunantoa on yksityisten valituksiin. Tutkittava asia.(Vertaa Jyväskylän tapausta)
      Laskun summa on 44 000 euroa. Ei ihan pikku juttu. Tämä on viime vuodelta.
      Ei ole vielä nähty mikä on tämän vuoden lasku.
      Kaupunginhallitus on nyt tosiasian edessä. Avustaako rikosta vai antaako
      asia poliisitutkintaan. Tämä on valtuuston tahto.
      Ehdotan jälkimmäistä, jos meenade vähänkin vapautua vastuusta. Tuskin sittenkään näin voi käydä, mutta ehkä olisi parempi veto-- kaiken tämän jälkeen.

      Mitä ajattelee kansanedustajaehdokas?

      • Ymmyrkäisenä

        Mitä rikosta?


    • Joukossa t..........

      24 palstoilla Pyhäjärven kohdalla puhutaan puhumasta päästyäkin, että kannattee tehdä rikosilmoituksia asiasta jos toisestakin.
      Kaikille on parasta, että he, jotka kirjoittavat rikosilmoituksista, tekevät ne kun ovat asioista perillä. Ei rikosilmoituksia kannate väsätä, jos ei ole vahvat perusteet ja näyttöjäkin pitää olla. Taitaa mennä jo suun soiton asteelle koko sakki.

    • sisäkumi pullottaa

      Joo, täällä pyörivät sisäpiiriläiset peräämässä laskuja.

    • rautalangasta

      Joukossa t....

      Minäpä kerron Sinulle esimerkin:

      Jos Sinä varastat toisen omaisuutta tai maksatat laskujasi toisella, eli yksityisellä tai

      yhteisöllä, mihin sinulla ei ole oikeutta.

      Jos et tunnusta rikostasi, että lähe korjaamaan tekoasia, asiasta tehdään rikosilmoi-

      tus ja se tutkitaan, mitä tuli tehtyä, paljonko tuli petosteltua.

      Siitä syntyy rikos ja sen jälkeen rikosilmoitus., eli tutkintapyyntö.

    • Kuhmuohta

      Vaaka on kallistunut pahan kerran vastuunottamiseen luottamusaseman hyödyntämisessä ja julkisen vallan väärinkäytöksessä.

      Sormi osoittaa kaupunginhallituksessa eilen 9.6.14 vt. kaupunginjohtajan tekemän selvittelyn mukaisen laskujärjestelyn hyväksyneisiin sekä ilman muuta Tikanmäkeen, Tikkaseen, kuin myös Rapoon valituksen ja sisäpiiriliitoksien osalta.

      Herrat on niin syytönmaireat, ettei tästä enää varmaankaan alentuvaisemmaksi yllä.

      • poloset

        Luuleeko joku pässi vielä että Tikanmäki tekisi noin tyhmän virheen mitä täällä kirjoitellaan? Ootte te melko yksinkertaista porukkaa!!!


    • tyhmä?

      On se vain tehnyt. Lue esityslistaa. 1550 euron lasku tikanmäen,rapon, piipon ym. puolesta on maksatettu kaupungin varoista. Ja mitä muuta.

      Elämä on tällaista. Eikö olekin?

      • kaikk kunnoss

        Eikös tuon virheen (laskuttanut kaikki kulut kaupungilta) ole tehnyt asianajotoimisto? Nythän virhe ilmeisesti korjattiin ja kaikki on OK!

        Onpa mukava kun tästä asiasta ei tervitse enää kuunnella kesto-itkua, tai oikeastaan märisemistä!


    • hyvä hemmot

      Pannaan tutkintaan. Nyt näyttää Jokilaaksojen Poliisi, mitä on miehiään/naisiaan

      • miesten mieleen

        Tuollainen ke-ehdokas ei saa ääniämme. Siitä voitte olla varmoja.


    • järjestelmä

      Kaupunki säästää kun ei itse laita tunteja vaan laittaa kaikki todellakin sairaat, ei siis pulli,, tyänantajikis ja pesee itse kätensä kun työntekijät on kusessa kaiken ihmetoiminnan kanssa. Mullakin oli 3 työnantajana avustajan toimiessani ja niistä KUKAAN ei ollut tällä planeetalla, kerronpa suoraan yksi makasi sängyssä ja huusi saatanalle, muisti ei toiminut,ei maksanut itse laskujaan ei enää osannut, mutta hän OLI työnantaja.ei sairas kaupungin mukaan.
      toinen oli sekopää jonka tila tuli ilmi siten että hän ei osannut syödä, harhainen mutta hiljaisempi joten ei niin heti tiedetty, iso aivoleikkaus. ja sitten teki ihan mitä sattuu ja haukkui. taas on hyvä työnantaja kaupungin mukaan . ei osaa veroasioita ja syyttää niistä muita. ihan hirveä ja pelottavakin.
      kolmas oli vaikeasti vammainen, muisti lyhyt ja pakkomielteinen. taas on hvyä työnantaja. sanon suoraan että on ihan helvetin raskasta työskennellä näille kun mikään ei toimi, ei työaat, ei verot, ei palkanmaksupäivät. Kaukana oikeasta työnantajan roolista, mutta kaupunkia ei kiinnosta, sitten kehtaaat syyttää ihmisiä virheistä. vaikea systeemi ja outo

    • punainen valta

      Vallankumous,vallankumous.

    • esillä jo

      Syytteitä on jo nostettu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa

      En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod
      Ikävä
      30
      5740
    2. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      34
      5150
    3. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      29
      2944
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      34
      2424
    5. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2098
    6. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      15
      2048
    7. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      30
      1768
    8. En ole koskaan kokenut

      Ennen mitään tällaista rakastumista. Tiedän että kaipaan sinua varmaan loppu elämän. Toivottavasti ei tarvitsisi vain ka
      Ikävä
      19
      1667
    9. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      12
      1661
    10. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      36
      1593
    Aihe