Voi näitä lapsellisia populisteja

663
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Myydään jokaisen suomalaisen omistama tehdas osakkeenomistajille niin viinaralli häviää?

Äänestä

Mistä näitä lapsellisia aloituksia tänne oikein sikiää? Taustalla vihanlietsoja Ps:ää vastaan?

Äänestä

heh heheh heheh heheh heheh heheh heheh heheh heheh hee. tuo on ihan "linjassa" sen aikanaan esille tuodun perSSuesityksen kanssa että myydään tiet ja vastaavat kunnille, jotta ne saavat sitä kauta lisää tuloja...

Äänestä
  • Punikkien hymy hyytyy kun otamme vallan.

    Äänestä

Tuupainen jyrähti Soinin aikeille myydä Altia


Kauko Tuupainen (ps.) säilyttäisi Altia-yhtiön valtion omistuksessa toisin kuin puolueensa puheenjohtaja Timo Soini.



Perussuomalaisten jyväskyläläinen kansanedustaja Kauko Tuupainen vastustaa jyrkästi puolueensa puheenjohtajan Timo Soinin esitystä myydä valtion viinayhtiö Altia.

Soini kertoi sunnuntain Turun Sanomissa, että hänen mielestään eduskunnan tulisi miettiä, onko tarpeellista, että valtio omistaa osuuksia Altiasta mutta myös Finnairista tai Telia-Sonerasta.

Soinin mielestä myynti olisi perusteltua, jotta valtion laina ja leikkaukset pysyisivät kurissa.

"Perussuomalaisten eduskuntaryhmän vanhin" ja eduskunnan valtiovarainvaliokunnan jäsen Tuupainen pelkää Altian työntekijöiden kohtaloa yksityistämisessä.

– Kansallisomaisuuttamme tulee vaalia, ei hävittää. Aina kun jonkun valtionyhtiön osake-enemmistö myydään ulos, lähes välittömästi alkavat yt-neuvottelut ja henkilöstöä vähennetään. Minusta perussuomalaisten tulee ylläpitää työpaikkoja, ei vähentää niitä, Tuupainen sanoo Keskisuomalaiselle.

Altia valmistaa, markkinoi, myy, vie ja tuo maahan omia sekä päämiesten alkoholipitoisia tuotteita. Altia tunnetaan muun muassa sellaisista omista viinaklassikoista kuin Jaloviina ja Koskenkorva.

Tuupainen varoittaa myös Altian omistusmuutoksen aiheuttamasta seurauksesta sen myymien tuotteiden hintoihin:

– Jos Altia myytäisiin, viinan hinta nousisi. Silloin kasvaisi viinan tuonti Virosta, Tuupainen uskoo.

Tuupainen jatkaa ristiretkeään Altian puolesta tiistaina Uuraisilla, missä hänellä on puhetilaisuus.

Äänestä

Joku sijoitusyhtiö sen ostaa ja vie tuotannon halpamaihin.. Vain prändi säilyy!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mistä näitä sikiää? kirjoitti:

http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/69479-yllattava-ehdotus-koskenkorvatehtaasta-viinaralli-loppuu

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu