Muutos = Suora Demokratia Sveitsin malliin.

Muutos 1848

Ylivoimainen menestystarina jo vuodesta 1848.


SDP, Ajanut muutosta vuodesta 1903. (Forssa, kohta 2) -Ei ole onnistunut. Valta korruptoi heidät ja koko idea on unohtunut.


Suoran Demokratian kannattajat ja Sveitsin perustuslain esittäjät, muutoksen tekijät, ammuttiin 1918 ääri vasemmistolaisina.


Vihreä liitto ajanut muutosta Vuodesta 1987. –Ei ole onnistunut. Sittemmin valta korruptoi heidät ja koko idea on unohtunut.

Muutos 2011 on tuorein muutosta ajava liike. Heidät on tähän mennessä ammuttu verbaalisesti alas äärioikeistolaisina. Valtakaan ei ole heitä ihan vielä korruptoitunut.

Samaan aikaan Sveitsissä kansalaiset synnyttävät 41 000 uutta työpaikkaa vuodessa, ihan helposti noin vain, kun poliitikot / "päälliköt" ja muut sekopäät eivät ole asioita sotkemassa.
Ja vuonna 1848 alkanut menestystarina jatkuu aina vaan;

http://www.blick.ch/news/wirtschaft/pharma-baugewerbe-und-uhren-industrie-schaffen-wieder-neue-stellen-der-job-motor-brummt-id2878723.html

9

315

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mikado2100

      Ja koska tämä on muutoksen ryhmä, niin tähän uskallan minäkin huolettomasti laittaa kansalaisaloitteen eu:sta irtautumiseksi. Hirvisaari teki asiasta lakialoitteen, mutta kymmenkunta kansanedustajaa sen vain allekirjoitti.

      Tässä on kuitenkin kansalaisaloite samasta asiasta, ja kun se ei nauti puoluetukea, niin sen näkyvyydestä kansalaisten itsensä pitää huolta. :) Jos tahtoo kerätä nimiä paperille, niin sähköpostia minulle. Vaaditaan demokratiaa, kun ne me saamme sen, ja saamme ne nukkuvat 60% äänestämään ;)

      www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/849

    • Ylämäkeen hinaaminen

      Jos alla oleva slogan olisi otettu vaalitunnukseksi, olisi Muutos 2011 sentään saanut edes Ruskean Talon ja sen vankien äänet taakseen:

      "Muutos = Kiero orjuus Turun Ruskean Talon malliin."

      Ensi kerralla sitten, sano?

      • Leirihallinnon Elin

        Rankaisija/Memminkäinen, Alistaja/Plösönaama ja Häpäisijä/Kurahousu ehdokkaiksi - kyllä se siitä lähtee!


    • muutos 1848

      Tätäkin palstaa kun lukee niin voisi luulla että Suora demokratia ei voi mitenkään toimia. Mutta se juju onkin siinä että sitten kun äänestykset on sen neljä kertaa vuodessa mitä Sveitsissä, niin nämä tännekin palstalle spämmäävät järjen jättiläiset tukehtuu informaatiotulvaan ja vajoaa sohvaansa. Ja samaan aikaan fiksut ihmiset voivat käydä äänestämässä nurin kaikkien hihhuleiden epärealistiset fantasiat. Joista useimmiten aiheutuu vain kuluja, kuluja ja kuluja.

    • jatketaan

      Toisilla on tehtävänä establishmentin tukeminen tai paskan jauhaminen.

      Toisinaan muutoksen tekijät ammutaan, kuten 1918.

      Mutta muutosta ei voi pysäyttää.

    • muutos1848

      Jahas, Ja 15.1. Sveitsiläisten tileillä lojuva varallisuus; varallisuutta keskimäärin n. 467 000 CHF / asukas, josta käteinen siis pomppasi arvossa sen 20%. Ei paha,,, ei paha,,,

      http://www.swissinfo.ch/eng/average-swiss-wealth-hits-record-high/37080808

      Ja tämän 8 Miljoonan ihmisen talous näyttäis tuottavan roinaa vientiin enemmän kuin on Suomen BKT; Eli Sveitsin vienti 208.3 Mrd CHF, kun Suomen koko BKT on 201 Mrd EUR.
      Ja nykäänhän se CHF = EUR.

      http://www.blick.ch/news/wirtschaft/neuer-rekord-schweiz-exportiert-2014-so-viel-wie-noch-nie-id3454495.html

      Kauppataseen ylijäämä 30 Mrd. CHF. heh, näyttäis ihan työnteko kannattavan?

      Idiootit köyhtyy ja kansalaiset vaurastuu. Elämä on,,, oikeudenmukaista.

    • VaatimusPoliitikoille
    • muutos1848

      Kyllä se vaan on kuin Duracell-pupu tää Sveitsin tarina;
      Frangi kun vahvistuu, niin ei kun kääritään hihat ja painetaan pidempää päivää;
      (44 tunnin työviikkoon siirrytty valuutan vahvistumisesta kärsivillä aloilla)
      http://www.blick.ch/news/wirtschaft/laenger-chrampfen-wegen-des-euros-jetzt-kommt-die-44-stundenwoche-id3478075.html

      Ja hihojen kääriminen tarkoittaa sitten työpaikkojen lisääntymistä;
      http://www.blick.ch/news/wirtschaft/schweizer-jobmarkt-boomt-erstmals-mehr-als-5-millionen-erwerbstaetige-id3478729.html
      - Ensimmäisen kerran yli 5 miljoonaa työtätekevää Sveitsissä.
      - Nuoriso työttämyys 8.3 % -> 6.8% (EU keskiarvo 21.6%)
      - Yleinen työttämyys pysyi 4.1%:ssa.

      Islannin muutos?
      ,,noh työttömyys siellä nyt 4.3%
      http://www.statice.is/Pages/444?NewsID=11086

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      173
      22309
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      75
      9512
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      29
      7500
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      81
      6340
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      182
      5990
    6. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      34
      4986
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      108
      4646
    8. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      101
      4396
    9. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      87
      2080
    10. Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa

      Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k
      Maailman menoa
      80
      1377
    Aihe