Miten jokin WC voi maksaa 100 000€??!! Se on nyt täysin tärvelty idioottien toimesta.
En käyttänyt koskaan Keskustorin vessaa, mutta muistan paljasjalkaisena tamperelaisena ajan, jolloin Keskustorin vessa oli jossain maan alla ja raput veivät sinne. Jotkut kertoivat, että luukulla istui työntekijä joka otti maksun ja antoi vessapaperia. Pitäisköhän taas siirtyä valvottuun WC-toimintaan ja vartija vahtimaan.
Ennen oli nurmikoidenkin reunassa Kirkkopuistossa matala aita ja kyltit " älä tallaa nurmikoita". Koppalakkinen puistovahti kiersi puistoa ja ajoi lapset heti pois, jos vähänkin jalka lipsahti nurmikolle.
Puhumattakaan että olis saanut pyöräillä puistossa!! Nykyään saa varoa henkeään kun himofillaroijat päästelevät täysillä puistokäytäviä
Keskustorin 100 000 € maksanut rikottu WC
28
471
Vastaukset
- huh huh
Ei voi kuin rukoilla sen sotkun siivoojien puolesta. Onko valkoiset kokovartalosuoja-asut ja hengityssuojaimet? Tuleeko sinne likakaivotyhjentäjä ja desinfioija ison letkun kanssa. Vai pamauttaako Tampereen kaupunki paikan ongelmajätteenä taivaalle? Melkoinen sotku.
- Ajat muuttuvat
Jos saataisiin sotkijat selville, niin laskua vain perään. Jos ei rahaa löytyisi, niin siivoustalkoisiin tyypit, jos ei siivousvälineet pysyisi kädessä, niin nuolemaan vaan paikkoja puhtaaksi, eiköhän alkaisi jotain korjausta tapahtumaan. Raaka peli!! Ei armoa idiooteille!!
- paskasakkia
Ajat muuttuvat kirjoitti:
Jos saataisiin sotkijat selville, niin laskua vain perään. Jos ei rahaa löytyisi, niin siivoustalkoisiin tyypit, jos ei siivousvälineet pysyisi kädessä, niin nuolemaan vaan paikkoja puhtaaksi, eiköhän alkaisi jotain korjausta tapahtumaan. Raaka peli!! Ei armoa idiooteille!!
Taitaa olla se pulsu/narkkijengi siinä keskustorilla.
Ei ne osaa siivota, sotkea vain.
- :( surkeaa typeryytt
Mitäpä tänne kaupunkiin kannattaa ihmisille iloksi tai avuksi laittaa, kun kaikki rikotaan? Kohta eletään kuin sikalassa kun ei ole varaa entisiäkään siistiä tai korjauttaa, saati tehdä jotain uutta. Vastuuseen tuholaiset on saatava, mitään ei tännekään ole ilmaiseksi saatu vaan verovaroin ne on tehty (eli jokaisen veroja maksavan rahoilla)!
- vika paskat sitten
Pietari Suuri hattunsa polki.
Suutari pieri pottunsa halki.
- Kauan se páskahuusi siinä kestikin. - varmana näin
Tunnelin syytä. Ja varmasti ratikankin. Todennäköisesti myös keskusareenan.
- (__¤__)
Niin muuten on! Tunneli pilaa koko kaupungin ilmapiirin!
- arse
(__¤__) kirjoitti:
Niin muuten on! Tunneli pilaa koko kaupungin ilmapiirin!
Olet kyllä ihan nickisi näköinen
- Sotkee muutkin
Eikö muut ihmiset sitten sotke taikka juuri sinä.Vapun jälkeen komiaa katseltavaa kaupunki.Entäs nyt sitten tuleva viikonloppu kun koulut päättyy.Kauhee määrä narkkeja ja alkoholisteja sotkemassa.
- Rokc and roll...
sekö sinua huolettaa? Kateus paistaa kommentistasi ja kertoo myös ikäsi. Moni yli viiskymppinen ei nykyään enää sulata mitään, koska ittellä ei enää sokeri sula kunnolla suussa?
Paitsi meikäläisellä, joka on reilusti yli viiskymppinen ja osaa silti nauttia rock and rollista/vapaasta meiningistä vieläkin täpöillä, enkä myöskään puutu pikku asioihin... Lesti povitaskuun ja puistoon nauttmaan elämästä, niin kauan kuin sitä on jäljellä. Nuoret on ihan mukavaa porukkaa, jos oma asenne on kohdallaan... Se on neuvoni kaikille teille vanhoille kyynikoille, jotka aina luulette olevanne oikeassa! - Rock and Roll, kai?
Rokc and roll... kirjoitti:
sekö sinua huolettaa? Kateus paistaa kommentistasi ja kertoo myös ikäsi. Moni yli viiskymppinen ei nykyään enää sulata mitään, koska ittellä ei enää sokeri sula kunnolla suussa?
Paitsi meikäläisellä, joka on reilusti yli viiskymppinen ja osaa silti nauttia rock and rollista/vapaasta meiningistä vieläkin täpöillä, enkä myöskään puutu pikku asioihin... Lesti povitaskuun ja puistoon nauttmaan elämästä, niin kauan kuin sitä on jäljellä. Nuoret on ihan mukavaa porukkaa, jos oma asenne on kohdallaan... Se on neuvoni kaikille teille vanhoille kyynikoille, jotka aina luulette olevanne oikeassa!otsikossa kirjaimet vaihtoi mystisesti paikkaa ;-)
- Paskahuusi paskana
Rokc and roll... kirjoitti:
sekö sinua huolettaa? Kateus paistaa kommentistasi ja kertoo myös ikäsi. Moni yli viiskymppinen ei nykyään enää sulata mitään, koska ittellä ei enää sokeri sula kunnolla suussa?
Paitsi meikäläisellä, joka on reilusti yli viiskymppinen ja osaa silti nauttia rock and rollista/vapaasta meiningistä vieläkin täpöillä, enkä myöskään puutu pikku asioihin... Lesti povitaskuun ja puistoon nauttmaan elämästä, niin kauan kuin sitä on jäljellä. Nuoret on ihan mukavaa porukkaa, jos oma asenne on kohdallaan... Se on neuvoni kaikille teille vanhoille kyynikoille, jotka aina luulette olevanne oikeassa!On yleinen virhe, jos emäntä tarjoaa sokeria sanoen: "Pistä sokeria sulamaan". Sokeri ei valitettavasti sula. Sokeri liukenee. Tähän virheeseen erehtyneitä ei voi lajitella mitenkään nuoret/vanhat kategorioihin. Korkeintaan kemian osaajiin/osaamattomiin, verbaalikyvykkäihin/kyvyttömiin tai paskahuusin särkeviin /päätä särkeviin tai rock´n roll osaajiin ym.
Paistinpannulla saadaan sokerin kiinteä olomuoto karamellisoimalla nestemäiseksi.
- -Vastuun opettaminen
- Te ette ymmärrä ettette ymmärrä -
- Hyi hyi ja hyi
Että noi juopot, narkit, sekakäyttäjät on!!! Ei ees sanat riitä kertoon.
- Hätäjoukot huusiin
Vielä on muutama páskahuusi Tampereella särkemättä. Víttu täällä hyihyttelette. NYT TOIMINTAA. Menkää heti vahtimaan niitä ehjiä paskahuuseja. Antakaa keskustorin yksikön olla. Se on jo menetetty kuin pieru Saharaan.
- vuosimalli 1953
Olen pikkupoikana käynyt siellä Keskustorin alle tehdyssä yleisessä vessassa. Ehkä ne rappuset olivat jo siihen aikaan hieman sotkuiset, mutta sisällä oli kohtuullisen siistiä, valkoiset kaakeliseinät ja ovelliset vessakopit. Sisäänpääsyä vahti kassa, jolle maksettiin pääsymaksu. Mutta siihen aikaan ei ollut näitä narkkareita ja sekopäitä hajoittamassa paikkoja.
Siellä maan alla oli tietääkseni myös Liikennelaitoksen kuljettajien taukotilat, eri puolella tosin kuin nuo yleiset vessat. Nykyäänhän kuljettajilla ei kai mitään taukoja olekaan, hyvä kun ehtivät jossain välissä hätänsä käydä tekemässä. - Ihme juttu
Ihme juttu sinänsä toi keskustori kun viranomaiset eivät puutu sitten mitenkään vaan antaa tapahtua.
Mistään suunnasta ei tule ratkaisua heh järkevää sellaista höh vessa suljetaan.Keskustorin vessassa kylläkin kävin heittämässä pissit eikä kukaan mitään repiin tullut.
Voisikohan ajatus olla sellainen että savustetaan ne 3 myyntipaikkaa siitä pois.Juvenes,Ellari,Mäkkäri. - Mummu maalta
Missäs siellä nyt pissitään Keskustorilla?? Olen myös niitä ikivanhoja jotka kävimme siellä maanalaisessa hyvin järjestetyssä WC:ssä Tiukanoloiset tädit ottivat luukulta maksun, antoivat paperin ja varmaan vartioivat ettei sinne jäädä
ryyppäämään. Se oli tarpeelinen paikka maalta linja-autolla tulleelle, minnekäs
sitten oltaisiin menty asioille, ellei Keskustorin vessaa olisi ollut?? Kysyn vain? - Käsittämätöntä
Mut hei. Sehän on vaan 100000 euroa. Ne p..keleen alkkikset, narkit, sekakäyttäjät, taparikolliset, vandaalit ym. joutoväki tulee tälle yhteiskunnalle niin jumalattoman kalliiksi, että jos ja kun jokin 100000 maksanut tärvellään, niin se ei ole edes hyttysenp..kaa Itämeressä.
Osaksi heidän vuoksi me "saamme" elää maailman kalleimmassa maassa.
Tampereella on se hyvä puoli, että tavaratalojen vessoihin pääsee asioimaan maksutta. Tuolla Lahdessa kun meet jonnekin pissaamaan, niin pitää kaivaa kolikkoa esiin, koska joka vessaan on joku helkkarin kusimaksu.
Se on kanssa aivan hinaajasta. - Li Arsenmäki,sankari
Onneksi ovat Vasemmistoliitto, Vihreät ja SDP yms. kommunistit, jotka kannattavat näiden sotkijoiden oikeuksia saada vastikkeetonta rahaa yhteiskunnalta maailman tappiin, jotta he voivat jatkaa törkyilevää, täysin toisista piittaamatonta ja yleisesti erittäin huonokäytöksistä elämäntyyliään, jota me kaikki voimme ihailla vasemmistolaisen ideologian upeana saavutuksena.
Nimittäin jos tähän puututtaisiin, niin ulkomaalaiset saattaisivat syyttää suomalaisia rasismista, natsismista ja junttiudesta, joten eihän se nyt mitenkään käy, että näille yhteiskuntamme sabotoijille asetettaisiin edes jonkinlainen kuri.- mitä vikaa siinä on?
No eikö se ole vain hyvä, että vihreät ja vasurit pitää persujen puolta?
- Humalainen herrako?
Vai oliko se särkijä kuitenkin oikeistomielisen poika. Herra jo kolmannessa polvessa. Kunhan näytti humalassa siten yhteiskunnallista osaamistaan ja vaikutuskykyään että keskustorin vessa hajosi. Eihän sitä tiedä.
Onhan sitä maailman sivu kapinoitu Tampereen keskustassa. Nyt lahdattiin vaan páskahuusi mikä päinvastoin työllistää huolto- ja korjaushenkilöstöä.sekä suomi24-kirjailijoita. - ranskis
Olisi kaupungin vaan kannattanut pysyä näissä ranskalaisissa vessoissa. Niitähän on vielä ainakin Tammelantorilla ja Hämeenpuistossa .Eikä se varmaan niin kalliita ole kun ovat sarjatuotannossa ja olen käynnyt Ranskan rivieeralla ja siellä niitä oli paljon.
- refdsfdsfsd
Täytyyhän sitä henkensä puolesta pelätä jos ei ymmärrä seurata muuta liikennettä ja kulkee missä sattuu. Pakko sillä pyörälläkin on jostain mennä ja yleensä joka suunnassa on kävelijöitä, jotka eivät katso eteensä tai varsinkaan taaksensa.
- Poissa on tuhon uhka
Ehdotan muistokilven kiinnittämistä Keskustorin kioskin seinään. Teksti voisi olla vaikkapa: "Tällä paikalla käytiin vuonna 2014 kunniakas taistelu keskustan runsaslukuista vessaa vastaan."
- ythfghgfhgf
En kyllä itsekään ymmärrä, että mikä hemmetin järki on käyttää 100 000 euroa yhteen vessaan.
- Ei mitää järkee
Eihän vessa voi 100000 maksaa, missään muualla kuin Suomessa.
Tehtiinhän Lahteenkin, siihen Sibeliustalon eteen, taksikatos näitä kermaperseitä varten, että heil on mukavampi siinä ootella taksia. Sekin maksoi jotain ihan käsittämätöntä, eikä se ollut mikään pitkäikäinen. Lumiaurako siitä sitten pyyhkäsi kulman uuteen uskoon. Semmosesta huokeesta ja hepposesta materiaalista kun kyhättiin, niin saatiinhan sille hintaa. - silloin 0
Pitää paikkansa.Keskustorin alla oli yleiset vessat,jossa istui vessan
haltija.Paikat olivat aina siistejä,maksoi,jotain,? Voidaan vaan kysyä
missä on terve järki ja ennen kaikkea missä on kaupunkilaisten palvelu,
siisti vartioitu vessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1216020- 292110
- 1771942
Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.661114Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101113Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä24997- 73987
Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,24892Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty42887Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla
Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I12755