Olisi tärkeää tietää mitä teidän pastorinne ovat opettaneet Babylonista.
Babylon Raamatussa
Olga S
39235
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 39
Vanhimmat
Hei-
Babylon on varsin yksinkertainen asia;
- Muinainen Babylon on kaiken paheellisen ja jumalattoman elämän vieton vertauskuvallinen ilmaisu. Ilm 18:4, - Babylon oli joskus olemassa ja oli iso lääni.
Kaikenlainen jumalattomuus rehotti isossa läänissä. 1 Moos 10 jo löytyy.
'Eufratin ja Tigriin alajuoksun varrella sijaitsi aikoinaan.
Ei tämä tämän vaikeampi. Advcenttirkirkon arvot ovat korkeat. Jeesuksessa Kristuksessa kaikin puolin Kristus kalliolla. Yksilöt ovat aina yksilöitä joka paikassa.
Siunausta
Yst. t,. Jari Laurila
Sehän hyvä kun Babylon on adventtiteologian mukaan mennyttä aikaa.
Se vain lisää adventistien pelastusvarmuutta.
Milloinka Jari Laurila on viimeksi kuunnellut lauantaina Jumalanpalveluksessa pastorin Babylon-saarnaa kun pystyy kertomaan mitä pastori opettaa Babylonista?
Jari on tehnyt Hotellissaan remonttia joten ei ole kolmeen vuoteen ennättänyt käydä sapattikokouksissa.
Mielikuvitusta riittää....... mm. opetusaiheesta masturbointi ja Raamattu.
Jaa- hei-
Onko kukaan kaivannut ? Ei soi telefooni ei kukaan kirjoita.
Alamaisiako odottelet ? Ei minusta alamaista itsellensä kukaan saa- mutta tasa-arvoinen jäsen saatan olla.
- Uupumus on pätevä syy olla toipumassa. Uupumukseen liittyy myös jonkin asteinen frustraatio. On aina vuosikymmenen asia toipua. Asia ei vaivaa patalaiskoja ja on jonkinlainen persoonallisuuskysymyskin jossakin määrin aina siinä miten paljon itseltään vaatii ja miten siihen suhtautuu itse -luonnevikakin joka aiheuttaa uupumusta.
On ihmisiä nk.- paksuhuulisarvikuonoja joita ei liikauta mikään ja jos liikahtavat tönäisevät rumaa jälkeä kuononsa piikillä- ja on ihmisiä jotka ovat vilkkaita ja toimivia ja reagoivia. Näissä kahdessa persoonallisuudessa piilee paljon uupumuksen- stressille altistuneiden ominaisuuksia taigaa.
Ei ole kukaan käynyt minua hoitelemassa mitenkään ei hoitsuja ei mitään muutakaan- mutta olen antanut ymmärtää kyllä että osaan kiivetä rappuja itse.
yst. t. Jari Laurila
Tervetuloa Tervajoelle, Olkitie 2, huomenna klo 18,00. Meillä vierailee Jorma Katainen
Tampereelta. Aiheena ovat Kristuksen vertaukset. Sapattina jatketaan klo 10 jumalanpalveluksessa,jonka jälken ruokailu ja iltapäiväkokouksen merkeissä. Olisi kiva nähdä, joten tervetuloa
Hei-
Kuule, Kiitos olen menossa lomille pyörällä taas.
Ei kerkiä ja ehdi. -Jos kutsu oli minulle.
Kuule, hyvä kun muistutit- minun on pitänyt kysellä Tervajoelta miten ne muinaiskaivaukset edistyvät siellä sellaisessa merkityksessä että onko pyöräretkeläiselle katseltavaa kaivauksissa Tervajoella ?
'
Kyröön muuttu Satakunnasta ensimmäiset asukkaat näille seuduille jossakin otaksutaan ja olemme kaikki täällä heidän jälkeläisiä.
Olen itse jatkamassa oman sukuni tutkimuksia- hautoja etsin lisää ja kirjoitan kärryhistoriaa ja kuvaan. mm.
Sain hyvän sukututkimuksen isäni suvusta. Isoisäni isoisä muuttui Laurilaksi Nopankylässä (1821-1905) Kuulu kurpanseppä -Laurila vanhempi, ja hänen sisarukset jäivät Kurikkaan Orhaisiksi (Orhag) nimisiksi. Orhaisten päätaloa asutaan vieläkin ja Orhainen vuokrasi torppia Orhaisille eli omalle suvulleenkin.
Matt Heikinpoika Orhanen s.1703 on sukututkimuksen kantaisä.
> Sukututkimus on siellä sukualbumissani jossa asioita harrastavana Sinäkin voit katsoa onko sukuasi tai tuttujasi suvussa tai sukuun naitu.
> Minua kiinnostaa Tervajoen kaivaukset- Jos on jotakin nähtävää anna sellainen osoite että Googlen kartoilla näen missä sijaitsee.
Yst. t. Jari Laurila
Kuule hei, ihan tosisna; - Koeta selvittää minulle mikä on tilanne Tervajoella niissä arkeologisissa kaivauksissa onko niissä pyöräretken kohdetta mitään ja kerro minkälainen osoite että Googlen kartalla löydän ?
Mistä niissä on kysymys ja onko niissä jotakin näkemistä ?
- Ei ääretöntä kiirusta asialla.
Joku tietää siellä kyllä.
Yst. t. Jari
Adventismi uuvuttaa niin henkisesti kuin fyysisestikin.
Parempi siis pysyä erossa adventismista ja adventisteista, ettei tauti tartu.
HÖPÖNLÖPÖN!
Oikeasti Babylonin ulkopuolista seurakuntaa taitaa rakentaa Jumalan seurakunnan väki Helsingissä, Turussa, Torniossa, Tampereella ja Imatralla. Voi olla muuallakin.
Toiselta foorumilta löysin heidän opetuksen rahasta:
http://ristinvalossa.munfoorumi.com/viewtopic.php?f=1&t=3149
Linkissä oli opetusta rahasta, ei Baabelista. Mutta oppi oli hyvää.
Adventismi on orjuuttavaa lakia. Armosta ja totuudesta ei ole tuntumaa.
HÖPÖNLÖPÖN!
Linkistä löytyi paljon muitakin opetuksia. Baabel-kirkosta ja sellaisista.
Suoraa lainaa; Boney M- Rivers of Babylon
https://www.youtube.com/watch?v=9ybv4DOj-N0
Tämä ketju antaa hyvän kuvan siitä, kuinka Adventtikirkko "julistaa" kolmen enkelin sanomaa langenneesta Babylonista...
Yhtä paljon keskustelua saa syntymään myös aiheesta Ekumenia tällä adventismi palstalla...>>> liittyy myöskin kolmen enkelin sanomaan ja "Adventtikirkon julistustehtävään"...
Varokaa adventistien oppia.
Raamatun opetus on parempaa.
Kannatetaan: Raamattu "puhtaana käteen" ilman Ellen G Whiten väliintuloa!!! Jumalan Pyhä Sana sellaisena kuin sen on, väärentämättömänä ja aitona, sitä ihmiset tarvitsevat, eivät adventistien hämmennyksiä!!!
Olet valehtelija.
Miksi syytät minua valehtelijaksi, kun sanon, että RAAMATTU RIITTÄÄ?! Nmimerkki "pyh", ole hyvä ja perustele huutelusi! Miksi Raamattu ei riitä???
Tässä videossa puhuja kertoo totuuden adventismista:
https://www.youtube.com/watch?v=UrYRsG-vv1s
Babylon Raamatussa tarkoittaa Jumalan vaimoa, seurakuntaa, joka lankesi
syystä että se piti halpana Miehensä Yljän opetukset ja neuvot ja ohjeet ja Hänen lakinsa.
" Sillä sinun kauppiaasi ( uskonnon myyjät) olivat maan mahtavia" Ilm. 18: 23 Katolinen kirkko , peto, ei ole se " maan mahtava", koska hänessä on kuolinhaava, siihen saakka kunnes se parantuu.
Maan mahtavia ovat tietenkin Amerikan Yhdysvallat, tuo " karitsansarvinen peto" sekä
tietenkin ne kaksitoista " Niin kuin sinä näit " jalkojen ja varvasten" ...savenvalajan savea Dan 2: 41-44 EU-unioni.. Tämäkin valtakunta , E-unioni on Jumalan valama, tosin savesta, sillä se on erimaitten ihmisistä kokoon kasattu / kyhätty,
Ja jokaisessa maassa on maan mahtavana eduskunta, joka pyrkii muuttamaan Jumalan vaimon oppeja , ja myymään uutta hänelle.
" Ei loista sinussa e n ä ä lampun valo " .." Ja lamppu on Karitsa, joka on antanut Jumalan käskyt valkeudeksi tiellemme.
Ilm 18: 21
Tässä väkevä enkeli , Kristus, joka on itse Kivi, otti " myllynkiven" ..eli Jumalan vaimon, jonka tehtävänä oli leipoa, ja jauhaa viljaa ( eli tutkia Raamattua)
ja tehdä siitä " Elämän leipää"!.. jolla pidetään hengissä paljon kansaa.
Kristus, tuo Väkevä enkeli, heitti Jumalan vaimon, koska se ei enää leiponut, eikä jauhanut jne. heitti sen takaisin kansojen mereen, josta se oli kalastettukin.
Adventtiseurakunnan jäsenet ovat tulleet kansojen merestä, ja heidän joukossaan on paljon erilaisia soittajia, laulajia, huilun ja torvensoittajia.. siellä on valtavasti erilaisten ammattien taitajia.. Eräs taitoa vaativa ammatti on Jumalan sanan saarnaaminen ja Kristuksesta kertominen, pelastus suunnitelman julkituominen, kaikkine hienouksineen, ylimmäisen papin palveluksineen , jne. jne
Jumalan sanan tunteminen vaatii suurta ammattitaitoa, samoin Babylonin selvittäminen, ei omin neuvoin , vaan Raamatun antamilla neuvoilla!
Jumalan vaimo koostuu, eri aikoina olleista seurakunnista, sillä ihmiset Jumalan seurakuntaan eivät synny yhden päivän synnytyskivulla, eivätkä yhdellä haavaa,
ja siksi Raamatussa on eri seurakuntia
Efeson, Smyrnan, Pergamon, Tyatiran, Sardeen, Filadelian ja sen jälkeen tulee Laodikean seurakunta, joka on Jumalan vaimo, myös tässä pitkässä seurakuntaketjussa.
Jumalan Henki on puhunut näille kaikille seurakunnille, kaikkina aikoina, sen jälkeen
kun Jeesus otettiin ylös Taivaaseen, opetuslasten nähden.
Kaikille seurakunnille, eli Jumalan vaimolle, on ominaista Jumalan käskyjen pitäminen, sillä niiden noudattaminen Jumalan perheessä, oikeuttaa ja antaa vallan syödä elämänpuusta, Jumalan paratiisissa.
Se, antaa Jumalan seurakunnalle, mahdollisuuden elää iankaikkisesti, sillä sen puun lehdissä ja hedelmissä on soluille sellaisia ominaisuuksia, että siitä puusta syöjät elävät aina ja iankaikkisesti.
jeesus hankki ristinhäpeästä välittämättä oman vaimon jäsenille tämän oikeuden, ja pääsyn elämän puun luo, heittämällä, katuvien ja armoa pyytävien ja huutavien perheenjäsenille oikeuden ja vallan syödä elämänpuusta. Oikeus tapahtuu, jos syntinen jumalan perheenjäsen, katuu ja tekee parannuksen!
on todennäköistä että Laodikean seurakunta syyllistyy, kaikkiin aiemmin Jumalan vaimoon kohdistuviin viettelyksiin, joista Pyhä Henki varoitti, aiempia seurakuntia!
Laodikean seurakunnan teot Jeesus väittää tuntevansa ja tietävänsä. Nykyinen Jumalan vaimo esiintyy rikkaana, elo hänellä on yllin kyllin rikkautta mielestään Jumalan valtakunnassa, ja sehän käy ilmi yliolkaisena suhtautumisensa uskoon, jota toisten seurakuntien jäsenet yrittävät tuoda esiin.
Totta tietenkin on että Babylonian eli laodikean seurakunnalla on paljon enemmän rikkautta, eli tietoa pelastuksesta jonka Jeesus toi.
Mutta ongelmana on että maailman kuningaat ja uskonto kauppiaat, ovat tuoneet laodikean seurakunnalle sen kaipaamia virikkeitä.. Alastomuuden häpeä, eli seksuaalisten suhteiden, ja alastomien naisten esiinmarssi on kiinnostava ilmiö
ko. seurakunnissa.
Hekumallisten asioitten esiintuominen, avioerot, ja aviorikosten yleistyminen on merkille pantavaa.
Monet pastorit rakastelevat seurakunnan, Jumalan vaimon ja Jumalan omaisuudella, rakastellen ja pannen toisten miesten aviovaimoja, ja seurakunnan jäsenet jatkavat tätä touhua.
Muuankin adventisti mies on jo naimisissa kolmannen kerran, ikää on siinä vähän yli 60 v,. Ja siinä välillä on rakastellut satoja naisia.. erästäkin yli 30 kertaa viikossa, ei ollut kihloissakaan edes tämän naisen kanssa, ..ja nainen tietenkin eronnut jne..Ja nytkin on naimisissa Jumalan vaimon tyttären kanssa, jonka mies elää.
Kyseessä on tila, jossa Jumalan vaimo on viheliäinen, ja kurja ja köyhä ( rikkaus on mädännyt, jota hankittiin Jumalan valtakuntaan), ja sokea ja alaston.. Ilm 3: 17
Alastomuus viittaa siis Babylon seurakunnan kiinnostuksen, seksiin, eli naisten alastomuuteen, eli himoon.
Maailmassahan tämä alastomuus ja himo, siinäkuin homokin on arkipäivää
"Jumalan sanan tunteminen vaatii suurta ammattitaitoa, samoin Babylonin selvittäminen, ei omin neuvoin , vaan Raamatun antamilla neuvoilla!"
Satuseppien tarujen ymmärtäminen tosiaan vaatii suurta paneutumista ja sen vuoksi lahkojen satuseppiä=pastoreita koulutetaan satuilemaan ihan ulkomailla asti. Usean vuoden koulutuskaan ei aina riitä ja monet havahtuvat todellisuuteen ja jättävät lahkojensa mahdolliset pastorinvirat ja alkavat opiskella jotain ihan muuta.
Tässä tietoa babyloniasta:
http://www.youtube.com/watch?v=fGyfxOCYvtM
Opetusteksti Baabelista ymmärrettävässä asussa:
http://ristinvalossa.munfoorumi.com/viewtopic.php?f=28&t=3986
Se oli sitä.
Ei adventistista tule kristittyä niin kauan kuin on adventisti.
Tuleeko adventisteja usein uskoon?
Ei koskaan!
Sillä, se joka on adventisti on jo uskossa.Adventistiksi ei kasteta, muutakuin niitä jotka tunnustavat uskonsa Jumalan Poikaan Jeesukseen Kristukseen omana Lunastajanaan.
Ensinnäkin, kuka sanoo, että adventistiperheeseen (= -sukuun, -klaaniin) syntyvä ihminen on automaattisesti uskossa? Ja kasteelle mennään, kun perhe (=suku, klaani) sitä odottaa ja edellyttää. Ei siinä mistään uskoontulosta tai uskonratkaisusta ole kysymys.
Adventtikirkossa ihminen kastetaan adventismiin, sitoutumaan nimenomaan adventistisiin oppeihin, ennen muuta Ellen Whiteen. Siksihän muista (vapaistakin) seurakunnista adventismiin käännytetty kastetaan uudelleen nimenomaan adventismiin.
Adventtikirkon lapsikaste perustuu juuri siihen, että lapselta ei tarvitse kysyä mitään, vaan vanhempien ja pastoreiden vaatimukset sekä odotukset painostavat lasta menemään kasteelle.
Lapsi luulee näin saavuttavansa adventistivanhenpiensa suosion.
Sitten kun lapsi kasvaa aikuiseksi, alkaa hän itsekkin ajattelemaan ja huomaa samalla kuinka hänen vanhempansa ovat vain käyttäneet häntä uskonlahkon etuja ajatellen hyväksi.
Arvatkaapa haluaako lapsi käydä enää vanhempiensa kanssa kirkossa?
Ei tietenkään, koska pystyy jo itse päättämään asioistaan ja vakaumuksestaan.
Mm. tästä syystä adventtikirkoissa Suomessa käy nykyään vain puolikuuroja, dementoituneita vanhuksia lauantaisin kirkossa. Hekin luulevat saavansa pastoreidensa ja oppi-isien/kirjanoppineiden kunnoituksen käymällä kirkossa.
Näin just se meni! Kunnes aloin itse tutkia Raamattua ja huomasin, etteivät minulle pakkosyötetyt adventismin opit olleetkaan sopusoinnussa Raamatun kanssa! Kun Pyhä Henki avasi silmäni näkemään, mikä kavala eksytys adventismi on, niin eipä tarvinnut kauaa miettiä eroamistani tuosta yhteisöstä. Jumala johdatti minut elävään Jeesus-uskoiseen seurakuntaan ja tästä en voi lakata kiittämästä Herraa!!!
Se suuri Babylon on saatanan opetuksesta johtuva luopumus totuudesta. Se kaikkien niiden seurakuntien sekoitus, jotka opettavat uskomaan ihmiseen kuolemattomana olentona ilman Kristustakin.
He muuttavat ajat ja lain, hylkäävät Jumalan käskyt. Jo Jesaja varoitti tästä luopumuksesta.
Tässä vähän esimakua!
hyvin määritelty raisa-loviisa !
Mikä on se suuri Babylon, maan porttojen ja kauhistusten äiti?
Vastaus on tässä linkissä:
http://ristinvalossa.munfoorumi.com/viewtopic.php?f=28&t=3986
Jotenkin minustakin tuntuu siltä, etteivät kaikki adventistit ole uudestisyntyneitä, ainakaan täällä Helsingin advareissa. He ovat vain omaksuneet adventismin opit, ja ovat sen perusteella liittyneet kirkkoon.
Linkin sanoma avaa uusia näkökulmia. Tätä tarvitaan.
Babylon on portto, ja se tarkoittaa että se oli ennen portouttaan
Jumalan vaimo, ja hänelle rakas, ja piti kaikki
hänen toiveensa eli käskyt...sitten tuli Nooan päivät, niin kuin Jeesuksen tuleminen.
Ja se meno jatkuu
Sapatti nyt on paljon tärkeämpi opetus.