Evankeliumin julistamisesta on monenlaista käsitystä ja opetusta uskovien keskuudessa. Raamattu kertoo pelastuksen evankeliumista Herrasta Jeesuksesta. Tutkimalla Raamatusta esimerkiksi miten apostoli Paavali sekä Pietari julistivat evankeliumia saamme selkeän käsityksen siitä miten ja millä tavalla Jumalan Pyhä Henki johdattaa Herran Jeesuksen opetuslapsia julistamaan pelastuksen evankeliumia Herrasta Jeesuksesta.
Kopsin tuolta. http://www.kotipetripaavola.com/evankeliuminjulistaminen.html
Tää kyllä avasi silmäni nyt tajuan paremmin evankeliointia.
Miten seurakuntien tulisi julistaa evankeliumia?
4
161
Vastaukset
Synnin tunto,ja sen jälkeen anteeksi saanti,veren kautta,on ainut tie pelastukseen ristin juurelle se syntisen turvapaikka,lyhyet tilivälit Jumlan kanssa.
- andenina
Todellinen ja Raamatullinen evankeliumi kertoo ihmisen pelastuvan vain ja ainoastaan tekemällä parannuksen ja uskomalla Herraan Jeesukseen. Millään muulla tavalla Herran Jeesuksen veri ei lunasta eikä anna syntejä anteeksi ihmisille. Pelastus ja lunastus Herran Jeesuksen veressä on Jumalan lahja, joka tulee vastaanottaa uskon kautta Herraan Jeesukseen.
- näiiiiiin
Apostoli Paavali saarnasi evankeliumia Jeesuksesta ensimmäisenä helluntaina ja ei-uskovat kuulijat saivat piston sydämeensä ja kysyivät: "Mitä meidän pitää tekemän?" Mitä Paavali vastasi heille?
Apt.2:38 Niin Pietari sanoi heille: "Tehkää parannus ja ottakoon kukin teistä kasteen Jeesuksen Kristuksen nimeen syntienne anteeksisaamiseksi, niin te saatte Pyhän Hengen lahjan.
39 Sillä teille ja teidän lapsillenne tämä lupaus on annettu ja kaikille, jotka kaukana ovat, ketkä ikinä Herra, meidän Jumalamme, kutsuu."
40 Ja monilla muillakin sanoilla hän vakaasti todisti; ja hän kehoitti heitä sanoen: "Antakaa pelastaa itsenne tästä nurjasta sukupolvesta".
41 Jotka nyt ottivat hänen sanansa vastaan, ne kastettiin, ja niin heitä lisääntyi sinä päivänä noin kolmetuhatta sielua.
42 Ja he pysyivät apostolien opetuksessa ja keskinäisessä yhteydessä ja leivän murtamisessa ja rukouksissa.
Tässä on kaikessa yksinkertaisuudessaan Raamatun ohje, kuinka ei-uskoville tulee saarnata evankeliumia ja kuinka sitten toimitaan.- Jeesuksen nimessä
Se olisi parhainta evankeliumin julistusta jos Krist. tunnustavat / uskovat alkaisi ja yhdistyisi Kristuskessa Jeesuksessa YHDEKSI, yhtä oleviksi ja kaikessa yhtäpitäviksi, Totuudessa YKSI mielisesti Hänen, kaikille hyväksi, maailmalle valkeudeksi ja maalle suolaksi riittävää seurakuntaa ja seurakuntiaan / sitä Jumalan valtakunta yhteyden / yhtenäisyyden Hänessä jokaista jäsentään myöden mahdollistavaa, pelastukseksi Krist. vaihtoehtoa, keksinäisessä rakkaudess ja huolenpito yhteydessä elävästi ja toimivasti / vaikuttavasti rakentaviksi.
Samoin kuin Nooan perhekunta aikanaan. kun alkoivat rakentamaan Jumalan sanan ja tahdon mukaisesti sitä pelastukseksi vaihtoehtoa, Noona arkkia, josta sanoma levisi kaikkialle silloiseen. maailmaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1014954
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.2502037- 891673
Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401190Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.3371163Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd1051100- 501099
Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en1481070- 1111029
Milloin ymmärsit
Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os85984