Onko joskus pydetty korkampi hinta kuin hyllyn hinta lapussa ?

eufomode

Minulla on useasti käynyt niin että kassalla on pydetty korkeampi hinta jostain tuottesta kuin mitä hyllyn hinta lapussa luke ja ne ei ole missä mussa paikassa hyvittänyt erotuksen kuin Pyhäsalmen R-kioskilla missä ne on jätelö tuttista veloittanet se matalampi hinta mitä luke jäätelötiskin hinta lapussa kun olen asiasta huomauttanut.

Ja myöhemmin oikaistanet hinnan hintalapussa. Tänä vimeksi ostin donitsit Pyhäsalmen Halpa Hallista ja hyllyn hintalapussa luki 1,99,- ja kassalla ne ottivat 2,40,- ja minä ylensä lasken tarkasti mitä rahalla saa ja useasti jää ostokset ostamatta sen takia että omat laskelmat ei enä pidä paikkansa kun en on ottane eri ja kallimpi hinta jostain tuotteista kuin mitä hyllyn hinta lapussa luke esim. minulla on 1,70,- muukanan ja hintalapussa luke jäätelötutti 1,70,- ja kassaneiti sanokin 1,-90,- ole hyvä.

Huomautin asiasta kassalla ja sanoi kassaneidille että voi ihan itse tulla katsoman ja toteamaan asian. Mutta kassaneiti sanoi että ei ehdi kun on kiire ja jouduin maksamaan sen kalliman hinnan. Minulla tällaista on tapahtunut useasti jaminä lulen että kaupat tekevät tämän tietoisesti kuin ei kukan vaivaudu viemään asia etempäin 20-40 centin takia.

Minä olen kuitenkin täyttänyt ja lähetttänyt etempäin kulutaja viraston lomakken jotta saisi takaisin ne 40 centiä mitä olen maksanut ylihinta donitseista. Nyt sitten kysyn onko teillä joskus sattunut samanlaista eli että ne on ottanet kalliman hinnan jostain tuottesta kassalla kuin mitä hyllyn hinta lapussa luke ?

1

147

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eufomode

      Vastaus kulutajaneuvajaltta on tullut sähköpostitse ja sen muukan hylläreunahinta on sitova mikäeli virhe ei ole niin suuri että sen olisi piitänyt ymmärttä joten tuulostin viiestin ja ottan kuittinja otan sen ja kuittin muuka ja menen kauppan muuta muistin hiemaan väärin kuittissa hinta olikin 2.49,- ja hyllyreunushinassa luik 1.99,-

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      68
      3139
    2. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      75
      3037
    3. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      68
      2902
    4. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      63
      2574
    5. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      43
      2088
    6. Olen niin yksinäinen...

      ... puhukaa mulle jotain kivaa 🥺
      Ikävä
      60
      1657
    7. Hyvää huomenta

      Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.
      Ikävä
      18
      1629
    8. Lähtisitkö nainen

      🚐Reissuun matkailuautolla🤔 👋😎❤️
      Ikävä
      35
      1625
    9. Huomenna heitän järjen

      romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,
      Ikävä
      24
      1610
    10. Perjantai-ilta ootko nainen menos

      Bilettää löytyyks jäbii? Tai jotain muita
      Ikävä
      59
      1556
    Aihe