Meidän kaikkien tulisi muistaa tämä asia vuoden 1918 teloitusryhmästä yli 50% oli suomenruotsalaisia ja vapaaehtoisia ruotsista, uhreista lähes 90% suomenkielisiä ja loput venäjänkielisiä naisia, lapsia, sairaita ja sodassa loukkaantuneita siviilejä.
Miksi suomenruotsalaiset haluavat vaieta tuosta hirmuteosta sitä kysyn?
Meidän ei pidä unhoittaa niitä joita teloitettiin 1918
Kansanmurhasta kyse
2
153
Vastaukset
- Vapaus säilyi
Silloin kannattaisi myös muistaa ne syyt ja olosuhteetkin.
Puheet kansanmurhasta sisällisodan aikana edustaa yksipuolista mielipidettä eikä edistä suomalaisten yhteenkuuluvaisuutta. Sota on aina epäinhimillistä niin voittajien kuin häviäjinkin kannalta.
Tärkeintä on ollut että Suomen vapaus on säilynyt ! - Eläkeläisenä nähny
Tuo mitä tapahtui 1918 on esimerkki siitä mitä nykyisinkin voi tapahtua ja uutisissa päivittäin kuulemme raakuuksista ulkomailta ettei ihmiset miksikään ole muuttuneet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1522165
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3401401Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.941365- 1681271
- 681061
- 35968
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31929Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos59910Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta27862Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?46839