Miksi suomalaiset äänestävät Kokoomusta eniten ? Onkos se niin, että monet tuollaiset nuoretkin jotka tekevät kauluspaidat päällä töitä; luulevat olevansa ylimöstömäisiä Kokomuslaisia, vaikka ovat duunareita.
Ja tätä samaa voi laajemminkin käyttää. Kuljetaan hienoissa kamppeissa töissä ja ollaan muka niin parempaa olevinaan ja tuo Kokoomushan imagoi itseään niin fiiniksi, että hajuvedetkin leiskahtavat sadan metrin päässä. Ei tarvi tuulipuvussa liikkua, mutta nuo luulemiset kyllä huomataan.
Että ole sen kummempia kuin ketkään muut vaikk minkä syrjäseudun typpi onko selvä.
Ja tätä samaa voi laajemminkin käyttää. Kuljetaan hienoissa kamppeissa töissä ja ollaan muka niin parempaa olevinaan ja tuo Kokoomushan imagoi itseään niin fiiniksi, että hajuvedetkin leiskahtavat sadan metrin päässä. Ei tarvi tuulipuvussa liikkua, mutta nuo luulemiset kyllä huomataan.
Että ole sen kummempia kuin ketkään muut vaikk minkä syrjäseudun typpi onko selvä.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Politiikka tekee ihmisen kyvyttömäksi ymmärtää. Puoluekantaan nuorena aivopesty pysyy kannattajana kaikesta huolimatta. Sama pätee demareihin ja vasemmistoon.
Veikkaan tällaista, postimainostaminen, minulle tuli postissa kokoomuksen mainos jossa oli tämä maratoonari
"Miksi suomalaiset äänestävät Kokoomusta eniten ?"
Ehkä se yksinkertaisesti on niin, että koulutettu väki ymmärtää muita paremmin, että hallituksen on tehtävä vastuullista politiikkaa. Jos esim. valtionvelka nousee liiaksi, niin silloin pitää leikata tai tehdä veronkorotuksia. Koulutettu väki ymmärtää tämän, mutta sitten vähemmän koulutetut alkavat huutaa ja haukkumaan hallitusta, niin kuin se olisi tämän hallituksen vika, jos heille jää vähemmän käteen rahaa. Ihan kuin jotkut pikkulapset, jotka alkavat kaupassa huutaa ja rääkyä, kun äiti sanoo ettei tänään ole karkkipäivä eikä namia osteta.
no onko se sitten leikannut -_- mitään
Vastuullista politiikkaa? Kokkarit?
Kokoomus on hallituksessa voimakkaimmin puhunut velkaantumisen estämisestä, mutta muut puolueet ovat panneet hanttiin. Yksin Kokoomus on vähemmistönä hallituksessa kaikkia muita hallituspuolueita vastaan.
Leikata voi eritavoilla. Voi joko ottaa niiltä, joilla on enennestään hirmuisesti, tai sitten voi viedä nälkäiseltä vanhukselta viimeisenkin leivän. Valitettavasti kokkareet ajaa jälkimmäisen kaltaista politiikkaa. Kärsijöitä ovat ne, kenellä on vähiten valtaa laittaa vastaan leikkausten edessä. Aika surkeaa politiikkaa.
Kaikkien tilastojen mukaan verotuksen progressiivisuus on kasvanut, joten mitä ihmettä siinä höpötät?
no, sinä et ainakaan ole paljon kouluja käynyt tekstistä päätellen.
Suomalaiset ovat tunnetusti masokisteja ja kärsivät tukholma-syndroomasta, elikä äänestävät niitä jotka kurjuuden aiheuttivat.
Kokoomus-kurjuutta kansalle vuodesta 1987.
Tekopyhyttä se on. Ulkokultaisuutta. Eläkkeitä ja lapsilisiä ovat leikkelemässä, kun silmä välttää.
Niin, että se niinkö on ymmärrettävä, että tuloerot kasvavat. Se ymmärretään Kokoomuslaisten keskuudessa, jopa niiden köyhempien, jotka luulevat.
Ketjun aloittajana voin sanoa, että kyseessä ei ole jako velkaantumisen estäjiin ja haluajiin. itsekin olen sitä mieltä, että uutta velkaa ei pidä ottaa, mutta köyhimmiltä ei tule leikata.
Sensijaan ulkomaalaisille rahan syytäminen tulee lopettaa, kehitysapua leikata jne. vallaton mamujen hyysäminen tulee lopettaa ja ne toista sataa virkaa niiden ympärillä pitää puolittaa.
Kuinka paljon hyysääjiä onkaan maahanmuuton ympärillä, juuri niiden sosiaalitukipakolaisten, joita Kokoomus tahtoo tänne työvoimapulaa paikkaamaan.
Katainen on ollut pääministeri ja Kokoomuksen valtakaudella Suomi on velkaantunut hirvittävästi.
Mikä tässä on niin vaikeaa ymmärtää? Kokoomus saa aina ne samat äänet. Niiden äänisaalis on vakio. Samoin on RKP,llä. Se miksi kokoomus on suurin puolue, perustuu siihen, että muiden puolueiden kannattajat nukkuvat jokaisen vaalin yli. Tästä se johtuu. Kokoomus olisi helppoa paiskata pienpuolueiden joukkoon jos se 60% joka nytkin nukkui vaalien yli, saataisi uurnille. Tämä on se pointti. Kokoomuksen äänestäjät ovat aktiivisia äänestäjiä mutta kepun, persujen, demareiden kannattajakunta koostuu valittajista, eikä niistä, jotka haluaisivat muuttaa Suomea ja koko maailmaa. Laiskuudesta rangaistaan.
kymmenet tuhannet virkamiehet äänestää kokoomusta, luulevat että näin parhaiten säilyy status quo eli voivat jatkaa runk.kausta päivät pitkät.