Ihmisluopiot!

Johanneksen pojan sivuilla oli viikolla äänite, jossa joku Jehovan todistaja puhuu konventissa .... ihmisluopioista!

En ollut uskoa korviani, että näin loukkaavaa ja julmaa termiä käytetään elävistä ihmisistä. Mielikuva johdattaa kuulijan termiin .... ihmissusi eli alitajuinen efekti kuulijoiden mieleen on valtava.

Myös Rochelle kirjoittaa, että Jehovan todistajat tosiaan voivat käyttää tätä termiä lähimmäisistään. Rochelle kirjoittaa näin ...

"Puhuja kertoo, että hänen puheensa perustuu - laajalti pahamaineiseen - vuoden 2013 piirikonventin puheeseen "Ihmisluopiot" - joka on nimittelyn ja ad hominemin taidonnäyte. Puhuja lisää Vartiotorni-seuran "Demonien pöytä" -puheeseen myös oman lisänsä vertaamalla Rochellen tekemisiä TV:n rikossarjan vaimoon, joka myrkytti aviomiehiä sekoittamalla pakkasnestettä urheilujuomaan.

Jotta aikuiset ihmiset alentuvat näin villiin liioitteluun, heidän täytyy olla samaan aikaan sekä annostelijoita että vastaanottajia. Ei ehkä myrkytetyn urheilujuoman, vaan Vartiotorni-seuran oman, erittäin vahvan juomasekoituksen annostelijoita ja vastaanottajia. Kun he kohtaavat "Jehovan järjestön" vastustajan tai kyseenalaistajan, järki ja logiikka lentävät ikkunasta ulos. "

Miksi Vartiotorniseura äityy tällaiseen lähistymiseen lähimmäisiään kohtaan?
16103
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Sanos muuta!!

Vuoden 1992 KIRKOLLISKOKOUKSEN käyttöönottama suomennos Pyhästä Raamatusta tosiaankin kutsuu petollisesti menetteleviä ihmisiä LUOPIOksi.

Katso vaikka:

"21 Oikeamieliset perivät maan,
rehelliset saavat asua siellä,
22 mutta jumalattomat temmataan juuriltaan, luopiot pyyhkäistään maan päältä."
http://www.evl.fi/raamattu/1992/Sananl.2.html

Niinkuin huomaat, niin kirkolliskokous käyttää näin loukkaavaa ja julmaa termiä elävistä ihmisistä.

Sen sijaan Jehovan todistajien julkaisema Uudenmaailman käännös Pyhästä Raamatusta ei käytä tuollaista nimitystä, vaan korvaa termin luopio sanalla petolliset.. Katsohan itse!

http://www.jw.org/fi/julkaisut/raamattu/nwt/kirjat/sananlaskut/2/#v20002022

Äänestä
  • Kirkolliskokous ei käytä termiä ....IHMISluopio! Luopio on raamatullinen termi mitä voidaan käyttää kyllä.

    Äänestä

  • Ei ihmisluopioita kirjoitti:

    Kirkolliskokous ei käytä termiä ....IHMISluopio! Luopio on raamatullinen termi mitä voidaan käyttää kyllä.

    No tuskin Raamattu viittaa Sananalskut 2:22 luopio termillään mininhään aaseihin tai pöllöihin tai apinoihin. Petollisesti käyttäytyviin ihmisiin Raamattu tuossa viittaa.

    Äänestä

Raamatussa tosiaankin puhutaan kahdesta pöydästä, jossa ihmiset aterioivat. Nuo mainitut pöydät tarkoittavat hengellisista opetuksista nauttimisia. Ihmisille ei ole tarjoilua muista kuin noista kahdesta pöydästä. Ja tahtoipa ihminen sitä tai ei, hän tulee ottaneeksi jompaan kumpaan ruokapöytään osaa, syödäkseen siitä. Ja ihminen on sitä mitä hän syö. Se mitä ihminen on syönyt tulee ulos hänen sydämestään, sillä sydämen kyllyydestä suu puhuu.

Jeesus tavatessaan samarialaisen naisen kaivolla, kertoi tälle siitä vedestä, jota hän tarjoaisi juotavaksi. Tämä vesi on tarjolla siinä pöydässä, mikä on hänen Isänsä, Jehova Jumalan, asettama hengellinen ruokapöytä. (Johannes 4:14)
http://www.jw.org/fi/julkaisut/raamattu/nwt/kirjat/johannes/4/#v43004014

Mikä on se toinen pöytä, jossa ne ihmiset, jotka eivät aterioi Jeesuksen Isän Jehova Jumalan, pöydässä, ovat pakotettuja aterioimaan? Raamatun eri käännöksissä siitä pöydästä on saman ajatuksen sisältäviä termejä. Tässä kolmesta eri käännöksestä: 1. Korinttilaisille 10:20,21

Ihminen voi nauttia hengellistä ateriaansa jommassa kummassa pöydästä, mutta ei molemmissa.

"20 Tarkoitan sitä, että epäjumalien palvelijat uhraavat pahoille hengille eivätkä Jumalalle, enkä halua teidän joutuvan yhteyteen pahojen henkien kanssa.
21 Te ette voi juoda sekä Herran maljasta että pahojen henkien maljasta, ette voi olla osallisina sekä Herran pöytään että pahojen henkien pöytään."
http://www.evl.fi/raamattu/1992/1Kor.10.html#21

"20. Ei, vaan että, mitä pakanat uhraavat, sen he uhraavat riivaajille eivätkä Jumalalle; mutta minä en tahdo, että te tulette osallisiksi riivaajista.
21. Ette voi juoda Herran maljasta ja riivaajien maljasta, ette voi olla osalliset Herran pöydästä ja riivaajien pöydästä."
http://www.evl.fi/raamattu/1933,38/1Kor.10.html#21

" 20 Ei, vaan sanon, että mitä kansakunnat uhraavat, sen ne uhraavat demoneille eivätkä Jumalalle, enkä tahdo teidän tulevan osallisiksi demonien kanssa. 21 Ette voi juoda Jehovan maljaa ja demonien maljaa, ette voi ottaa osaa ”Jehovan pöytään” ja demonien pöytään."
http://www.jw.org/fi/julkaisut/raamattu/nwt/kirjat/1-korinttilaisille/10/#v46010020

Äänestä
  • Jeesus kyllä aterioitsi porttojen publikaanien kanssa, mutta Vartiotorniseura puhuu IHMISluopioista elävistä ihmisistä.

    Tarkoittaako muuten tuo viestisi, että Jehovan todistajat myös demonisoivat lähimmäisensä, jos nämä eivät tarkoin seuraa Vartiotorniseuran käskyjä?

    Äänestä

  • Niii-iin kirjoitti:

    Jeesus kyllä aterioitsi porttojen publikaanien kanssa, mutta Vartiotorniseura puhuu IHMISluopioista elävistä ihmisistä.

    Tarkoittaako muuten tuo viestisi, että Jehovan todistajat myös demonisoivat lähimmäisensä, jos nämä eivät tarkoin seuraa Vartiotorniseuran käskyjä?

    Huomasitko. että nuo jakeet ovat Raamatusta, eivät Vartiotornista.

    Äänestä

  • KR-92 "pahat henget"; KR-33 "riivaajat"; UM "demonit". Nuohan ovat synonyymeja toisilleen.

    Äänestä

SANANALASKUT 2:22 TARKASTELUA:

KR-33 = Vuoden 1933 kirkolliskokouksen käyttöönottama suomennos Raamatun heprealaisista kirjoituksista.

KR-92 = Vuoden 1992 kirkolliskokouksen käyttöönottama suomennos Raamatun heprealaisista kirjoituksista.

UM = Jehovan todistajien julkaisena Uudenmaailman käännös Raamatusta

KR-33 "uskottomat"
"22. mutta jumalattomat hävitetään maasta, ja uskottomat siitä reväistään pois,"

KR-92 "luopiot"
"22 mutta jumalattomat temmataan juuriltaan, luopiot pyyhkäistään maan päältä."

UM "petolliset"
"22 Jumalattomat puolestaan karsitaan pois maasta, ja petolliset siitä repäistään pois"

Äänestä

Jos olet luopio raamatun mukaan sinut pyyhkäistään pois. Eikö tällaisista petollisista ihmisistä saisi varoittaa ? Ketkä luopio puheta paheksuvat ?

Äänestä

Lukijoiden kysymyksiä: Vartiotorni 1. huhtikuuta 1986 sivut 30-31 ”Miksi Jehovan todistajat ovat erottaneet luopumuksen vuoksi joitakuita sellaisia, jotka yhä uskovat Jumalaan, Raamattuun ja Jeesukseen Kristukseen?”

”Onko Raamatussa ennakkotapausta, jonka perusteella voidaan omaksua niin jyrkkä kanta? On todellakin! Paavali kirjoitti joistakuista aikalaisistaan: ”Heidän sanansa leviää kuin kuolio. Näitä ovat Hymeneus ja Filetus, jotka ovat poikenneet totuudesta sanoessaan, että ylösnousemus on jo tapahtunut, ja he mullistavat muutamien uskon.” (2. Timoteukselle 2:17, 18; ks. myös Matteus 18:6.) Mikään ei osoita, etteivät nämä miehet olisi uskoneet Jumalaan, Raamattuun ja Jeesuksen uhriin. _____Silti pelkästään sen perusteella, mitä he opettivat ylösnousemuksen aikaa koskevasta peruskysymyksestä, Paavali aivan oikein leimasi heidät luopioiksi, jollaisia uskolliset kristityt eivät suvaitsisi keskuudessaan.” (Vartiotorni 1. huhtikuuta 1986 sivut 30-31)

Voitaneen oikeudenmukaisuuden nimissä lähteä ajatuksesta, että samat periaatteet soveltuvat kaikkiin, myös Vartiotorniseuraan itseensä?

Seura on itse jopa useaan otteeseen opettanut ja enustanut väärin tuosta ylösnousemusta koskevasta tärkeästä peruskysymyksestä.

Jopa itse Jeesuksen parusiaa, toista tulemista on ajoitettu ja ennustettu väärin ja vastoin Raamatun kirjoituksia ja kehoitusta. Ohessa vain kaksi esimerkkiä asiaan liittyen:

”Yksi monista valistavista totuuksista, joita Jumala antoi nyt todistajilleen, koski Jumalan hengellisen kansan jäseniä, jotka olivat kuolleet ruumiillisesti. Tämä tapahtui vuonna 1927. Todistajat ymmärsivät tuona vuonna, että kuolleet hengelliset israelilaiset oli herätetty 1918 elämään taivaassa Kristuksen Jeesuksen kanssa. Se oli tietysti näkymätön ylösnousemus.” (Kadotetusta paratiisista ennallistettuun paratiisiin 1958. Suom. 1975, sivu 192)


vs.

”Tässä vaiheessa on hyvä tarkastella Raamatussa kerrottuja tapahtumia, joita voidaan rinnastaa toisiinsa. Jeesus Kristus voideltiin Jumalan valtakunnan tulevaksi Kuninkaaksi vuoden 29 syksyllä. Kolme ja puoli vuotta myöhemmin, vuoden 33 keväällä, hänet herätettiin kuolleista mahtavana henkipersoonana. Voitaisiinko tästä päätellä, että koska Jeesus asetettiin valtaistuimelle vuoden 1914 syksyllä, hänen uskollisten voideltujen seuraajiensa ylösnousemus alkoi kolme ja puoli vuotta myöhemmin, vuoden 1918 keväällä? Tämä on kiinnostava mahdollisuus. Vaikka tälle ajatukselle ei löydykään suoranmaista vahvistusta Raamatusta, se ei ole ristiriidassa muiden raamatunkohtien kanssa, jotka osoittavat ensimmäisen ylösnousemuksen käynnistyneen pian sen jälkeen, kun Kristuksen läsnäolo alkoi.” (Vartiotorni 1. tammikuuta 2007)


Ylempänä todetaan yksiselitteisen voimakkaasti Jumalan antaneen tuon totuuden vuonna 1927. Sittemmin Vartiotornisa 1. tammikuuta 2007, sivulla 28 todetaan ettei ko. ylösnousemukselle ole varmaa todistetta / vahvistusta Raamatussa. Varma Jumalalta saatuna jumalallisena totuutena esitetty voideltujen kuolleiden ylösnoudemusta koskeva valaiseva totuus muuttuikin nyt vain mahdollisuudeksi.

Edelleen : ”Me voimme odottaa sen tähden luottavaisina, että 1925 tulee olemaan Aabrahamin, Iisakin ja Jaakobin ja muinaisten uskollisten profeettojen palaamisvuosi - - inhimillisen täydellisyyden tilaan” (Miljoonat, jotka nyt elävät, eivät kuole koskaan 1920, sivu 65)

Vartiotorniseura on siis itse syyllistynyt useaan otteeseen mm. juuri tuohon kutsumaansa ylösnousemusta koskevaan perustavaa laatua olevaan väärään oppiin, siis omien kriteeriensäkin mukaan toiminut luopio-opettajana kuten yllä yksiselitteisesti toteaa lukijoiden kysymykseen vastatessaan.

Äänestä

Petollinen luopiohan on vaaraksi luopiolle, ketä luopioiden kannattaiai varoa.
Luopiothan eivät toki voi karttaa petollista luopiota, joten luopio oppiin on päässyt hapatetta.
Ei ole luopio oppikaan enää puhdasta.

Äänestä

Mitä muuten tapahtuu Jehovan todistajan päässä, kun hän kuuntelee varttitunnin selvitystä ihmisluopioista? Tätä sanaa suorastaan syötetään hänen alitajuntaansa, joka mahdollisesti muuntuu ihmisten päässä sanaksi ihmissusi asteittain. Mitä tämän puheen jälkeen Jehovan todistaja ajattelee näistä lähimmäisistään? Onkohan näissä ajatuksissa kuinka Kristuksen rakkaus mukana?

Äänestä
  • >> Mitä muuten tapahtuu Jehovan todistajan päässä, kun hän kuuntelee varttitunnin selvitystä ihmisluopioista?

    Todistajat ovat yksilöinä inhimillisiä ihmisiä tunteineen, hyvine ja vähemmän hyvine puolineen.

    Todennäköisesti nuo Vartiotornseuran mielenhallinnalliset vihapuheet aiheuttavat vasin monellekin ristiriitaisia tunteita, ahdistustakin jollakin tasolla, jossa sisin saattaa olla ristiriidassa tuon "Jumalalle uskollsuutena" esitetyn ehdottoman vaatimuksen kanssa.

    Tämän vuoksihan Vartiotorniseura noissa voimakkaissa puhessaan ohjeistaa tukahdutamaan ihmisen luonnolliset tunteet ollaksen Jehovalle (lue Vt-seuralle) kuuliainen.

    Se laittaa oman elämän pelastumisen, tulevaisuuden toivon ja karttamisen vastakkain.

    Joko kartat ja saaat säilyttää pelastumisen toivosi tai et karta, sinut erotetaan, sinua aletaan karttaa ja jopa Jehova hylkää sinut. Raakaa mielehallintaa.

    Äänestä

  • luopio-oppi kirjoitti:

    >> Mitä muuten tapahtuu Jehovan todistajan päässä, kun hän kuuntelee varttitunnin selvitystä ihmisluopioista?

    Todistajat ovat yksilöinä inhimillisiä ihmisiä tunteineen, hyvine ja vähemmän hyvine puolineen.

    Todennäköisesti nuo Vartiotornseuran mielenhallinnalliset vihapuheet aiheuttavat vasin monellekin ristiriitaisia tunteita, ahdistustakin jollakin tasolla, jossa sisin saattaa olla ristiriidassa tuon "Jumalalle uskollsuutena" esitetyn ehdottoman vaatimuksen kanssa.

    Tämän vuoksihan Vartiotorniseura noissa voimakkaissa puhessaan ohjeistaa tukahdutamaan ihmisen luonnolliset tunteet ollaksen Jehovalle (lue Vt-seuralle) kuuliainen.

    Se laittaa oman elämän pelastumisen, tulevaisuuden toivon ja karttamisen vastakkain.

    Joko kartat ja saaat säilyttää pelastumisen toivosi tai et karta, sinut erotetaan, sinua aletaan karttaa ja jopa Jehova hylkää sinut. Raakaa mielehallintaa.

    Karttaminen ei ole helppo juttu Jehovan todistajille.

    Äänestä

Kai tuossa on olennaisinta sen tapainen asia kuin maailmankuvan muokkaus.

Entiset kaverit rupeavat näyttämään mielessä samannäköisiltä kuin lapsuuden sarjakuviin piirretyt rikollishahmot. Sodankäynnnin ajatus värväyksenä vahvistuu, missähän tänään olisi hatajaiset, jos itkeville perheenjäsenille näyttelisi myötätuntoista osanottoa vartiotornia kaupitellessaan.

Paitsi että todistajalla on kaikkii lahkossa, työpanos ja toivo, aika ja ystävät, tuo maailmankuva myös auttaa aina ajattelemaan kysymyksiä esittävästä että saatanan vallassahan se on. (lahko julkaisee kirjoituksia joissa saatana juonii sitä ja kenkkuilee tätä).

Tuohon vastalääke olisi ottaa valokopioita lahkon vanhoista painotuotteista, maailmanlopun ennustevuosista, vanhoista opeista jotka nykyään kielletään koskaan olleenkaan, punaviivan voisi vetää ydinkohdan alle ja toimittaa niitä todistajan postiluukkuun. Yksi kerrallaan, ettei mene nippu roskiin päällimmäisen tultua vilkaistuksi

Äänestä
  • Aletaan kyllä käymään Vartiotorniseuran aineisto kriittisesti ja Raamattuun nojautuen kunhan tässä vaan ehditään :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tottako? kirjoitti:

Johanneksen pojan sivuilla oli viikolla äänite, jossa joku Jehovan todistaja puhuu konventissa .... ihmisluopioista!

En ollut uskoa korviani, että näin loukkaavaa ja julmaa termiä käytetään elävistä ihmisistä. Mielikuva johdattaa kuulijan termiin .... ihmissusi eli alitajuinen efekti kuulijoiden mieleen on valtava.

Myös Rochelle kirjoittaa, että Jehovan todistajat tosiaan voivat käyttää tätä termiä lähimmäisistään. Rochelle kirjoittaa näin ...

"Puhuja kertoo, että hänen puheensa perustuu - laajalti pahamaineiseen - vuoden 2013 piirikonventin puheeseen "Ihmisluopiot" - joka on nimittelyn ja ad hominemin taidonnäyte. Puhuja lisää Vartiotorni-seuran "Demonien pöytä" -puheeseen myös oman lisänsä vertaamalla Rochellen tekemisiä TV:n rikossarjan vaimoon, joka myrkytti aviomiehiä sekoittamalla pakkasnestettä urheilujuomaan.

Jotta aikuiset ihmiset alentuvat näin villiin liioitteluun, heidän täytyy olla samaan aikaan sekä annostelijoita että vastaanottajia. Ei ehkä myrkytetyn urheilujuoman, vaan Vartiotorni-seuran oman, erittäin vahvan juomasekoituksen annostelijoita ja vastaanottajia. Kun he kohtaavat "Jehovan järjestön" vastustajan tai kyseenalaistajan, järki ja logiikka lentävät ikkunasta ulos. "

Miksi Vartiotorniseura äityy tällaiseen lähistymiseen lähimmäisiään kohtaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu