Muutin nyt tammikuussa Helsingin keskustassa sijaitsevaan iäkkääseen kerrostaloyksiöön vuokralle. Olin ensimmäinen asukas remontin jälkeen; kylpyhuone, pikkukeittiö ja huoneiston pinnat oli uusittu. Kylppärissä haisi pahalle jo näyttöpäivänä.
Todella pian muuton jälkeen huomasin, että ihan koko kämppä haisi pistävälle. Voisin kuvitella homeen hajun olevan "kostea" ja homemainen, mutta täällä haisee jokin todella voimakas ja pistävä. Tuuletan joka päivä perusteellisesti, siivoan usein ja nyt kesälläkin olen pitänyt ikkunoita auki lähes 24/7.
Muuton jälkeen muu elämäntilanteeni oikeastaan vain parantui, mutta silti mielialat alkoivat vaihtelemaan hurjasti ja psyyke muutenkin horjumaan aivan yhtäkkiä. Fyysinen kunto huononi; tuli mm. JÄRKYTTÄVÄ väsymys, hyvin vaikea silmätulehdus, järkyttävää hajua nenässä, joka ei lähde millään (yksi pahimmista oireista. Minulla on nenäkannu, jota olen tänäänkin käyttänyt hajun hoitoon kahdesti, mutta ei helpota), tukkoisuutta, hiustenlähtöä. Ennen muuttoa olin ollut mielestäni paljon pirteämpi ja innokas tulevan suhteen, mutta yhtäkkiä jopa aamulla herääminen oli hyvin, hyvin vaikeaa.
Äskenkin tulin kaupasta kotiin ja heti ovella kasvoille lemahti taas se tuttu, vahva, ällöttävä haju joka tukkii nenää entisestään. Olen hyvin väsynyt tähän, ja olen vasta 20-vuotias. En tiedä, mitä tekisin asialle - vuokrasopimustakin olisi jäljellä vielä yli puoli vuotta. Vuokraisäntäni on outo tyyppi, joka ei juuri vastaile hänelle laitettuihin viesteihin, enkä edes kehtaisi mainita hänelle mahdollisista homeongelmista.
Hometta remontoidussa kerrostaloasunnossa, vai mitä tämä on?
aiheeseen väsynyt
3
84
Vastaukset
- 13+13
On myös mahdollista, että remontissa on käytetty nopeasti kuivuvaa laastia,joka on homeiden herkkuruokaa. Tai laatat on asennettu kostealle alustalle. Tai remonttitarpeista yhteensä on syntynyt sietämätön kemikaalicocktai.
Tai sitten homeet on tosiaan koteloitu piiloon. Tai sitten jokin yhdistelmä näistä.
Joka tapauksessa yritä purkaa vuokrasopimus.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.3891919Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek111728Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2411348Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.75947Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel51940Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia402898Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä32724- 55710
- 63693
Hyvää yötä mies
Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo68688