Käytännössä voimme todeta, että ne, jotka eivät hyväksy Viron surkeaa sosiaaliturvaa, pakenevat Suomeen. Heidän lukumääränsä kasvaa koko ajan.
Virossa tosiaankin on työttömyysorvauksen perusosa n. satasen/kk ja sitä saa pääsääntöisesti vain 9 kuukautta; sen jälkeen tippuu toimeentulotuelle, joka on n. 70 euroa/kk - eikä Virossa ole mitään asumislisiä tms.
Käytännössä valtio siis vähät välittää, tuleeko ihminen toimeen, vai ei, vai esim. kuoleeko pois rasittamasta yhteiskuntaa ja ns. kunnon kansalaisia.
Kummallisella tavalla Viron valtio kuitenkin samaan aikaan elää EU-tuilla, eli Euroopan sisäisellä köyhäinavulla. Miksi Länsi-Euroopan veronmaksajien on tuettava rahallisesti köyhää Viroa (/Viron valtiota/eliittiä), kun se ei suostu tukemaan omia köyhiä kansalaisiaan? tätä on mahdoton ymmärtää.
Eläminen Virossa on kovaa, raakaa peliä, eikä sitä voikaan suositella kuin Suomesta back-uppia (palkkaa, tukia, eläkettä) saaville.
MIKSI maahanmuutto lisääntyy Virosta ??
KOMMENTZ
4
75
Vastaukset
- Miksiköhän
Ei ihme että tulevat halvemmalla tänne töihin mutta sitä en ymmärrä miksi kodinhoidontuki ja lapsilisät maksetaan jos ei asuta suomessa toisaalta senkin voi kiertää eihän siihen tarvita kun osoite. Ps olen siirtämässä yritystäni viroon koska verotus on edullisempi.
- on älä nyt viitsi
Sikatilaasiko meinaat sinne siirtää.
- tottas totta
justers kirjoitti:
KIITTÄKÄÄ TÄSTÄKIN EU:TA....
Maalaisten rutsattu geeniperimä paranee huomattavasti.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss916094Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa243597- 1692203
Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a2342087Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1801813Martinan bisnekset rajusti tappiolla
Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.2901593- 691104
Kaipaisin nyt kosketusta
jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.81071Voiko olla, onko se tosiaan niin että
Kumpikin rakastetaan toisiamme. Nyt pitää sukeltaa pakastimeen ❤️🥵571051Metsa Man Extra kanava toimii hyvin
ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.211040