Samoin kuin katolisillakin ettei saa olla kritisoivaa keskustelua helluntalaisista. Onkuin ddr:ssä että stasi siivoaa kaiken kritiikin mikä voi vahinkoittaa järjestelmää
Täälläkin stasi riehuu
9
132
Vastaukset
- vanha naapurisi
On kaikkien etu ettei kaltaisesi mielisairaat täällä hillu.
Kyllä tällä palstalla sallitaan myös kritisoiva keskustelu helluntailaisista. Mutta nimenomaan keskustelu, eikä jonkun toisen kirjoittaman tekstin linkittäminen ilman omaa kommentointia.
- jaikalii
Eipä täällä olekaan paljon muita kuin kriittisiä kirjoituksia helluntailaisuudesta ja kristinuskosta yleensä. Uskovat
loistavat poissaolollaan. jaikalii kirjoitti:
Eipä täällä olekaan paljon muita kuin kriittisiä kirjoituksia helluntailaisuudesta ja kristinuskosta yleensä. Uskovat
loistavat poissaolollaan.Sulle jaikal kukaan ei viitsi normaalielämässä kertoa mitä on mieltä joten joudut lukemaan tältä palstalta mitä sinunlaisista yleensä ajatellaan.
Ota se oppina ihmisistä.
- Lokin paska
Täällä ei muuta olekaan, kuin kristisoivaa keskustelua.
Eikä oikeastaan keskusteluksi voi nimittää postittelua, jossa muutama henkilö julkaisee pari helluntaiherätystä arvostelevaa viestiketjua päivässä ja niistäkin suurin osa yhtä ja samaa "totuutta".
Oikeaa ja tervehenkistä keskustelua näkee ylipäätään harvemmin tällä saitilla. Tämän palstan ns. keskustelut ovat samaa tasoa, kuin esim. S24 -löpinät tyyliin nimimerkki Homo Hessun Pietarsaari -palstalla julkaisema viesti:
"Vapaamuurarit ovat ihania homoja. Nam."
Tämäkin kritisoiva (?) viesti on saanut makoilla ko. palstalla kohta 2 kk.
Palstaa pitemmän aikaa seuranneena olen tullut siihen tulokseen, ettei täällä voi juurikaan syntyä keskustelua, johon mielellään liittyisi mukaan. Onneksi on muita kanavia, sellaisia, joissa sallitaan myös mielipiteidenvaihtoa helluntailaisuuden hyvistä puolista.
Tällä palstalla keskustelua ei ohjaa ylläpito, vaan muutama palstalle jumittunut "kriitikko", jonka missio tulee selväksi muutamasta viestistä. - Pasi Toivonen
DDR oli luterilainen valtio ja kesti pidempään kuin useimmat muut kommunistiset Itä-Euroopan maat. Kertoo jotain luterilaisuudesta.
- COME BACK
Rooman katolilaisuudesta kertovat jesuiitat, erehtymättömät paavit, kirkon verinen historia, ja roomalaiskatoliset mannekiinit Hitler, Mussolini ja Pasi Toivonen omalla kurkunleikkaajasivustollaan. Kaksi B-luokan näyttelijää, paavi ja amerikanpresidentti, poistivat kommunismin maailmasta, kuten sanomalehdessä joskus luki?
- Tosiasioita
DDR romahti muutamassa kuukaudessa syksyllä 1989, heti Puolan ja Unkarin jälkeen kolmantena kommunistisena diktatuurina. Eikä se todellakaan ollut "luterilainen valtio". Vuonna 1950 lähes 90 prosenttia kansasta kuului evankelisiin kirkkoihin, loppuvaiheessa vuosikymmenien sorron jälkeen enää alle kolmannes.
- Pasi Toivonen
>>Kaksi B-luokan näyttelijää, paavi ja amerikanpresidentti, poistivat kommunismin maailmasta, kuten sanomalehdessä joskus luki? >>
Ovat siis saaneet myös jotain hyvääkin aikaan.
LIV-tv:ltä voi katsoa ohjelman Pappien tekopyhät tyttäret. Kyllä protestantitkin osaavat.
http://www.ruutu.fi/ohjelmat/pappien-tekopyhat-tyttaret/kausi-1-jakso-1-paljastuksia
Ei ihme että protestanttisten uskovien määrä vähenee Amerikassa parin kolmen prosenttiyksikön vuosivauhtia, ja sama meno taitaa olla Suomessakin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1443641"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?722206Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p641938Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am971911- 191869
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.91714Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171581- 791564
Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111370Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1251353
