Samoin kuin katolisillakin ettei saa olla kritisoivaa keskustelua helluntalaisista. Onkuin ddr:ssä että stasi siivoaa kaiken kritiikin mikä voi vahinkoittaa järjestelmää
Täälläkin stasi riehuu
9
114
Vastaukset
- vanha naapurisi
On kaikkien etu ettei kaltaisesi mielisairaat täällä hillu.
Kyllä tällä palstalla sallitaan myös kritisoiva keskustelu helluntailaisista. Mutta nimenomaan keskustelu, eikä jonkun toisen kirjoittaman tekstin linkittäminen ilman omaa kommentointia.
- jaikalii
Eipä täällä olekaan paljon muita kuin kriittisiä kirjoituksia helluntailaisuudesta ja kristinuskosta yleensä. Uskovat
loistavat poissaolollaan. jaikalii kirjoitti:
Eipä täällä olekaan paljon muita kuin kriittisiä kirjoituksia helluntailaisuudesta ja kristinuskosta yleensä. Uskovat
loistavat poissaolollaan.Sulle jaikal kukaan ei viitsi normaalielämässä kertoa mitä on mieltä joten joudut lukemaan tältä palstalta mitä sinunlaisista yleensä ajatellaan.
Ota se oppina ihmisistä.
- Lokin paska
Täällä ei muuta olekaan, kuin kristisoivaa keskustelua.
Eikä oikeastaan keskusteluksi voi nimittää postittelua, jossa muutama henkilö julkaisee pari helluntaiherätystä arvostelevaa viestiketjua päivässä ja niistäkin suurin osa yhtä ja samaa "totuutta".
Oikeaa ja tervehenkistä keskustelua näkee ylipäätään harvemmin tällä saitilla. Tämän palstan ns. keskustelut ovat samaa tasoa, kuin esim. S24 -löpinät tyyliin nimimerkki Homo Hessun Pietarsaari -palstalla julkaisema viesti:
"Vapaamuurarit ovat ihania homoja. Nam."
Tämäkin kritisoiva (?) viesti on saanut makoilla ko. palstalla kohta 2 kk.
Palstaa pitemmän aikaa seuranneena olen tullut siihen tulokseen, ettei täällä voi juurikaan syntyä keskustelua, johon mielellään liittyisi mukaan. Onneksi on muita kanavia, sellaisia, joissa sallitaan myös mielipiteidenvaihtoa helluntailaisuuden hyvistä puolista.
Tällä palstalla keskustelua ei ohjaa ylläpito, vaan muutama palstalle jumittunut "kriitikko", jonka missio tulee selväksi muutamasta viestistä. - Pasi Toivonen
DDR oli luterilainen valtio ja kesti pidempään kuin useimmat muut kommunistiset Itä-Euroopan maat. Kertoo jotain luterilaisuudesta.
- COME BACK
Rooman katolilaisuudesta kertovat jesuiitat, erehtymättömät paavit, kirkon verinen historia, ja roomalaiskatoliset mannekiinit Hitler, Mussolini ja Pasi Toivonen omalla kurkunleikkaajasivustollaan. Kaksi B-luokan näyttelijää, paavi ja amerikanpresidentti, poistivat kommunismin maailmasta, kuten sanomalehdessä joskus luki?
- Tosiasioita
DDR romahti muutamassa kuukaudessa syksyllä 1989, heti Puolan ja Unkarin jälkeen kolmantena kommunistisena diktatuurina. Eikä se todellakaan ollut "luterilainen valtio". Vuonna 1950 lähes 90 prosenttia kansasta kuului evankelisiin kirkkoihin, loppuvaiheessa vuosikymmenien sorron jälkeen enää alle kolmannes.
- Pasi Toivonen
>>Kaksi B-luokan näyttelijää, paavi ja amerikanpresidentti, poistivat kommunismin maailmasta, kuten sanomalehdessä joskus luki? >>
Ovat siis saaneet myös jotain hyvääkin aikaan.
LIV-tv:ltä voi katsoa ohjelman Pappien tekopyhät tyttäret. Kyllä protestantitkin osaavat.
http://www.ruutu.fi/ohjelmat/pappien-tekopyhat-tyttaret/kausi-1-jakso-1-paljastuksia
Ei ihme että protestanttisten uskovien määrä vähenee Amerikassa parin kolmen prosenttiyksikön vuosivauhtia, ja sama meno taitaa olla Suomessakin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi892132En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k222121- 431799
- 321517
Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen2131452Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle
IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt361349- 301296
- 951131
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä201006Aivottomat
Illalla yritin nukkua vuokratalossa. Klo 22.30 - 24.00 välillä 5 autoa ajoi rapun eteen, nuoria kuskaten. Eikö tule mie23867