Meikkaaminen uskon keskeinen kysymys ? (ei feikkaaminen) Eräs "supermies" oisko ollut liperikaulainen tai vastaava oli todennut henkilölle joka oli tiedustellut suhtautumista ehostamiseen että mitä mieltä hän on tästä meikkaamis hommasta uskovaisten piirissä niin eikös tämä ollut superman vetänyt palkoherneen suurimman herneen nenäänsä ja oitis suuttunut ja todennut että se EI OLE USKON PERUSKYSYMYS TAI KYSYMYKSIÄ NIIN ETTÄ EIKUN MEIKKIÄ POSKEEN VAAN JA RÄPSYTTIMET MUSTIKSI KYLLÄ SE SIITÄ.Lupa on tullut.!!!!
Meikkaaminen uskon keskeinen kysymys?
poskeen, poskeen
10210
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ja konsertissa käyminen myös!
Silloin kun käyttää meikkiä ja vaikka niitä korvakoruja niin on rehellinen ja toimii näiden asioiden suhteen avoimesti seuroissa ja muualla liikkuessaan eikä mm. sukulaisten kesken esitä muuta.Meikki naamaan seuroihin ja muihin tilaisuuksiin.Älä esitä muuta!
Ai että jos aikoo meikata, täytyy pistää meikit naamaan joka aamu? Tai ainakin joka kerta, kun nokkansa pistää kodin ovesta ulos? Eikö se käy, että laittaa meikkiä naamaan vain juhliin tms. Tai jos työskentelee palveluammatissa, esim. kaupan myyjänä, meikkaa töihin lähtiessä, mutta ei vapaa-ajalla?
Miksi se uskovaisilla pitää olla ON/OFF, eli aina meikissä tai ei koskaan meikissä, kun muut ihmiset voivat meikata tilanteen ja fiiliksen mukaan?
Ja sama korijen suhteen. Minä olen ollut seuroissakin ilman sormuksia, vaikka olen naimisissa. En pidä koruja syntinä, mutta en silti kulje joka paikassa kaikki korut mukanani. Se vähän vaihtelee tilanteen ja vaatetuksen mukaan, mitä koruja laitan, ja kuinka paljon.
Sitä täytyy käydä seuroissa kuuntelemassa.
Tämä koreilu onkin vaikea aihe.
Kyllä meikkaaminen on yleisesti pidetty syntinä. Niitä vaikuttimia, jotka aiheuttavat meikkaamisen tarpeen, ei toki käsitellä ollenkaan. Vain nämä turhamaisuuden tai haureellisten taipumusten oireet lajitellaan, ei niitä taipumuksia itseään.
Jotakin tästä luokittelusta:
- kähertäminen permanentteineen, samoin kuin hiusten leikkauttaminen ovat jopa suositeltuja, (vaikka käsittely heikentää hiuslaatua).
- hiusten värjääminen on synti,
- korvakorut ovat synti, mutta helmet, rannekorut ja kaulakäädyt ovat puolestaan uskovan ajallisen siunauksen merkki. (Raamattu kuitenkin pitää uskovaiselle sopimattomina).
- meikkaaminen siten, että sen huomaa on syntiä
-jne.
Tämä kaikki vaikuttaa jotenkin ulkokultaiselta!
Joskus eräässä toisessa suunnassa saarnaaja sanoi, että eihän likasangosta voi ottaa hyvänkään näköisiä pullanpaloja syötäväksi, koska likasangon homeinen ympäristö on pilannut ne.
Miten sitten vl-yhteisö poimi tämän maailman konstimestarin tuotteista "soveltuvia" palasia.
Ulkokultaisuutta, tekopyhää...Sitä se on.
Jos koet vastauksen oikeaksi ja Jumalan Sanan mukaiseksi, niin miksi kirjoittelet?
Oletko sittenkään aivan vapaa ja onnellinen?
Tuo vastaaja on oikeassa siinä, että "astian" puhdistuksen ei tulekaan alkaa ulkopinnalta, vaan sisältä päin, sydämestä. Tässä mielessä vastaus on oikea.
Jos koet sydämessäsi olevasi Jumalan lapsi, (sitä sinä todellakin olet niin kauan, kun Hän antaa sinulle elämän aikaa), niin tuleeko mieleesi, että Lunastajasi on riippunut ristillä rautanaulojen varassa niin, että orjantappurakruunun pistämistä reiístä on valunut veri pitkin hänen kasvojaan. Tällainen on ollut Hänen kaunistuksensa, kun hän on lunastanut sinuakin ja sovittanut turhamaisuutesi syntiä. (Langenneen luontomme taipumus).
Nyt sinä sitten haluat herättää huomiota ja ehkä haureellisia himojakin vastakkaisessa sukupuolessa tehden lisää syntiä....
Eikö mieleesi ole juolahtanut lukea Raamatusta, miten ihmisten tulee elää, käyttäytyä ja toimia.
Voit vapaasti esiintyä puhdistettuna, hoitaa ihosi hyvin, laittaa hiuksesi kauniiksi. jne. Tärkeintä kauneudessasi on se, että olet iloinen avoin ja lähimmäisiäsi huomioiva.
Raamattu opettaa, että naisten pitkät hiukset ovat kaunistus. Miehille siellä suositellaan lyhyitä hiuksia.
Siellä sanotaan myös, että välttää koruja helmiä ja kullan ympärille ripustelemista. Sanotaan, että olkoon kauneutenne sisältä päin lähtevää, lempeyttä ja lähimmäisenrakkautta.
Haluathan sinäkin noudattaa Jumalan tahtoa? Tahdothan Taivaan kotiin tulla sinäkin, (Eräs virsi).
Suuri kymysys ja näin ollen perimmäinen MIKSI TÄYTYY MEIKATA MIKSI ????
Ja ei se vielä riitä MIKSI BOTOX:IA HUULEEN LAITTAA ETTÄ NÄYTTÄISI TURPEMMILTA MIKSI? sitäkin harrastavat muutamat jotka kulkevat mukana joukossa hieman sillä laidalla.
koska jokainen nainen niin kovin kovasti haluaa olla niin kovin kaunis ja sen meikkaamisen arvellaan tarkoittavan sitä kauneutta !
Eikö olekkin aika hölmöläistä touhua.
aivankuin sitä naamaa ei koskaan pestäisi.
Aivan samoin syntisiä himoja herättävät naisten käyttämät tiukat housut ja korkokengät ja niitä näkee todella paljon vl naisilla kuten muillakin naisilla.. Eli pukeutuminenkin viestittää erilaisia asioita. .Enempi kiinnittäisin siihen huomiota kuin joihinkin korvakoruihin tai muihin koruihin.
Huomaatko, miten herra omavanhurskaus on ovela:
"Kun vaatetuksen suhteen olen niin esimerkillinen, enkä siten aseta vastakkaista sukupuolta kiusauksiin, niin toki minä sitten voin laittaa koruja ja meikata!
Häin tämä konstimestari panee käymään kauppaa eri synneistäkin. Missä laajuudessa voin elää synnillisesti?
Toinen näkökulma: Myös ne miehet, jotka katselevat naisten tiukkoja pöksyjä ja korkokengillä eteen työnnettyjä lantioita tekevät huoruuden syntiä!
Ei pelkästään naisia pidä syyllistää. Kyllä miestenkin pitää taistella fantasioitaan vastaan.
Miehet helposti osoittavat ilmeellään tunteitaan ja ajatuksiaan ja vuorovaikutus vahvistaa molempien taipumuksia. naiset tuovat itseään haureellisesti esille ja miehet fantasioivat.
Huoruuden seuraava askel on flirtti, sitten tulevat kaksimieliset keskustelut, jne.
Vihollinen on ovela.
Huom! Nämä ihmisen tunteet ja rakastumisen kokemukset on annettu avioliittoa varten. Niitä pitääkin käyttää siellä.
Suosittelen kynttiläillallisia, ym. romanttisia hetkiä puolisoille! Se vähentää houkutuksia molemmille osapuolille.