Millä ihmeen valtuuksilla?

Minkälaisella valtakirjalla kreationistit täällä tuomitsevat atteja ja evoja heIvettiin? Sikäli kuin tiedän, Jumala päättää kuka sinne joutuu, eikä teillä kretuilla ole asiaan mitään sanomista.

Oma heIvetinpelko taitaa kretuilla olla aika heIvetillinen, kun pitää Jumalan valtuuksia kuvitella omaavansa.

12

145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • *JB

      "Minkälaisella valtakirjalla kreationistit täällä tuomitsevat atteja ja evoja heIvettiin? Sikäli kuin tiedän, Jumala päättää kuka sinne joutuu, eikä teillä kretuilla ole asiaan mitään sanomista."

      Olen minä Jumalan "ajattelua" joutunut muutamaankin kertaan hienotunteisesti korjaamaan. Hän onkin poikkeuksetta myöntänyt minun olevan oikeassa. Tiedän ymmärtäväni täydellisesti kaiken mihin perehdyn enkä yksinkertaisesti kykene tekemään virheellisiä johtopäätöksiä ajattelussani. Tästä syystä katson, että minulla on kyllä "valtuudet" määritellä kuka joutuu helvettiin ja kuka ei.

      Ja jos jostain syystä Jumala ei aluksi päädy samaan "ratkaisuun" kuin minä, olen varma, että kun esitän hänelle näkemykseni, hän suuressa viisaudessaan taipuu kannalleni. Eihän Jumala muuten voisi olla kaikkitietävä ja viisas. Olen havainnut, että olen useat kerrat opettanut Jumalaa monessakin kysymyksessä.

      Lopuksi tahdon todeta, että mieltäni syvästi lämmittää ajatus siitä, että huomattavasta viisaudestani huolimatta olen edelleen pysynyt näin nöyränä ja vaatimattomana Jumalan "palvelijana".

      • tieteenharrastaja

        Taitaa olla trolli. Ihan noin paljon ei edes jb-multinilkki vinksahda.


      • 23rnbtygnr5twbhn
        tieteenharrastaja kirjoitti:

        Taitaa olla trolli. Ihan noin paljon ei edes jb-multinilkki vinksahda.

        Jep, ei kai kukaan hullu nyt nosta itseään jumalan yläpuolelle ja samalla paasaa että on nöyrä palvelija.

        "Olen minä Jumalan "ajattelua" joutunut muutamaankin kertaan hienotunteisesti korjaamaan. Hän onkin poikkeuksetta myöntänyt minun olevan oikeassa. Tiedän ymmärtäväni täydellisesti kaiken mihin perehdyn enkä yksinkertaisesti kykene tekemään virheellisiä johtopäätöksiä ajattelussani. Tästä syystä katson, että minulla on kyllä "valtuudet" määritellä kuka joutuu helvettiin ja kuka ei."

        Aivan sairasta jos on tosissaan.


      • jb aito
        tieteenharrastaja kirjoitti:

        Taitaa olla trolli. Ihan noin paljon ei edes jb-multinilkki vinksahda.

        En vinksahda en. Mutta kristityt omaksuivat helvettikäsityksen monia satoja vuosia Raamatun kirjoittamisen jälkeen idän uskonnoista muutamien munkkien käytyä hakemassa sieltä ylimääräistä valaistusta, ja sillä valtuudella kristityt nykyään toimittavat porukkaa helvettiin.


      • jb aito kirjoitti:

        En vinksahda en. Mutta kristityt omaksuivat helvettikäsityksen monia satoja vuosia Raamatun kirjoittamisen jälkeen idän uskonnoista muutamien munkkien käytyä hakemassa sieltä ylimääräistä valaistusta, ja sillä valtuudella kristityt nykyään toimittavat porukkaa helvettiin.

        Eli jyrtsi tässä myönsi olevansa myös jb.
        Hienoa, rehellisyys helpottaa kummasti oloa noin säästellenkin käytettynä, eikös vain.


      • tieteenharrastaja
        jb aito kirjoitti:

        En vinksahda en. Mutta kristityt omaksuivat helvettikäsityksen monia satoja vuosia Raamatun kirjoittamisen jälkeen idän uskonnoista muutamien munkkien käytyä hakemassa sieltä ylimääräistä valaistusta, ja sillä valtuudella kristityt nykyään toimittavat porukkaa helvettiin.

        Helvetit ovat mielestän uskon asioita. Tuota pidin vinksahduksena:

        "Olen havainnut, että olen useat kerrat opettanut Jumalaa monessakin kysymyksessä."

        Onhan sinussakin suurudenhullun vikaa, mutta ei ihan tuossa mitassa. Paitsi, kun hivittaa vähän vilauttaa trollin pukinsorkkaa.


    • Käärme

      Ihan samoilla valtuuksilla kuin keskiajalla roviolle. Olet vääräuskoinen ja se riittää. Evoluutioteoria taas ei määrittele vastapuolen näkemykselle minkäänlaisia vaikeuksia. Siksi onkin kummallista, että Kreationisti ottaa lähes poikkeuksetta tieteellisen evoluution esille, vaikka keskustellaan kreationismiUSKOMUKSISTA.

    • älä unohda tätä

      "Evoluutioteoria taas ei määrittele vastapuolen näkemykselle minkäänlaisia vaikeuksia."

      Evolutionistit taas tietoisesti väistää tosiasioita ja unohtaa eugeniikan. Tämä evoluutioajatukselle perustuva oppi jakaa ihmiset "yli-ihmisiin" (valkoiseen herrarotuun" ja muihin "ali-ihmisiin" (ne "värilliset").
      Ihan tieteellisin menetelmin mitattiin ihmisten kalloja ja keksittiin valkoisen rodun älyllinen ylemmyys. Natsitkin kävi ihan Tiibetissä asti kalloja mittailemassa.
      Ja USA:ssa, Ruotsissa ja meillä Suomessa monia kehitysvammaisia pakkosteriloitiin. Saksassa näitä jopa tapettiin tuhansittain. Eugeniikasta moni on saanut "tieteellisen perustan" kanssaihmisten tuhoamiseen.

      • > Evolutionistit taas tietoisesti väistää tosiasioita ja unohtaa eugeniikan. <

        Anti-evokille pitänee vastata anti-evokkien taktiikalla. Siis:

        Kretut taas tietoisesti väistää tosiasioita ja unohtaa ristiretket, inkvisition, noitavainot, Raamatulla perustellun orjuuden, Hitlerin kreationismin ja monta muuta asiaa.


      • naapurin.kissa kirjoitti:

        > Evolutionistit taas tietoisesti väistää tosiasioita ja unohtaa eugeniikan. <

        Anti-evokille pitänee vastata anti-evokkien taktiikalla. Siis:

        Kretut taas tietoisesti väistää tosiasioita ja unohtaa ristiretket, inkvisition, noitavainot, Raamatulla perustellun orjuuden, Hitlerin kreationismin ja monta muuta asiaa.

        Sekä kristittyjen väliset raivokkaat ja tuhoisat sodat, joissa "jumala" oli vankasti kummankin leirin puolella.


      • Historiasta perillä

        Eiköhän tuo valkoisen rodun ylemyys ole ihan Raamatun peruja siitä, että on iihan ok pitää muita kansoja orjinaan. Hitler perusteli Juutalaisvainojaan jossain määrin juuri Lutherin opeilla. Olet aika pahasti hukassa nyt siitä kumpi osapuoli näitä harrastuksia suoritti!


    • Epäjumalienkieltäjä

      FUndamentalisteilla on "persoonallisuuden laajentuma", jonka takia he kuvittelevat, että heidän omat mielipiteensä ja mutu-käsityksensä ovat Jumalan erehtymättömiä mielipiteitä.

      Fundikselta saattaa kuulla fraasin "ihminen on erehtyväinen", millä hän tarkoittaa selkosuomella, että hän itse on erehtymätön (koska ajattelee kuin Jumala) ja muut ovat väärässä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      271
      4949
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      89
      3444
    3. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      42
      3358
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      50
      2629
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1827
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      97
      1630
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      97
      1438
    8. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      14
      1389
    9. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      144
      1035
    10. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      70
      1027
    Aihe