Minkälaisella valtakirjalla kreationistit täällä tuomitsevat atteja ja evoja heIvettiin? Sikäli kuin tiedän, Jumala päättää kuka sinne joutuu, eikä teillä kretuilla ole asiaan mitään sanomista.
Oma heIvetinpelko taitaa kretuilla olla aika heIvetillinen, kun pitää Jumalan valtuuksia kuvitella omaavansa.
Millä ihmeen valtuuksilla?
12
187
Vastaukset
- *JB
"Minkälaisella valtakirjalla kreationistit täällä tuomitsevat atteja ja evoja heIvettiin? Sikäli kuin tiedän, Jumala päättää kuka sinne joutuu, eikä teillä kretuilla ole asiaan mitään sanomista."
Olen minä Jumalan "ajattelua" joutunut muutamaankin kertaan hienotunteisesti korjaamaan. Hän onkin poikkeuksetta myöntänyt minun olevan oikeassa. Tiedän ymmärtäväni täydellisesti kaiken mihin perehdyn enkä yksinkertaisesti kykene tekemään virheellisiä johtopäätöksiä ajattelussani. Tästä syystä katson, että minulla on kyllä "valtuudet" määritellä kuka joutuu helvettiin ja kuka ei.
Ja jos jostain syystä Jumala ei aluksi päädy samaan "ratkaisuun" kuin minä, olen varma, että kun esitän hänelle näkemykseni, hän suuressa viisaudessaan taipuu kannalleni. Eihän Jumala muuten voisi olla kaikkitietävä ja viisas. Olen havainnut, että olen useat kerrat opettanut Jumalaa monessakin kysymyksessä.
Lopuksi tahdon todeta, että mieltäni syvästi lämmittää ajatus siitä, että huomattavasta viisaudestani huolimatta olen edelleen pysynyt näin nöyränä ja vaatimattomana Jumalan "palvelijana".- tieteenharrastaja
Taitaa olla trolli. Ihan noin paljon ei edes jb-multinilkki vinksahda.
- 23rnbtygnr5twbhn
tieteenharrastaja kirjoitti:
Taitaa olla trolli. Ihan noin paljon ei edes jb-multinilkki vinksahda.
Jep, ei kai kukaan hullu nyt nosta itseään jumalan yläpuolelle ja samalla paasaa että on nöyrä palvelija.
"Olen minä Jumalan "ajattelua" joutunut muutamaankin kertaan hienotunteisesti korjaamaan. Hän onkin poikkeuksetta myöntänyt minun olevan oikeassa. Tiedän ymmärtäväni täydellisesti kaiken mihin perehdyn enkä yksinkertaisesti kykene tekemään virheellisiä johtopäätöksiä ajattelussani. Tästä syystä katson, että minulla on kyllä "valtuudet" määritellä kuka joutuu helvettiin ja kuka ei."
Aivan sairasta jos on tosissaan. - jb aito
tieteenharrastaja kirjoitti:
Taitaa olla trolli. Ihan noin paljon ei edes jb-multinilkki vinksahda.
En vinksahda en. Mutta kristityt omaksuivat helvettikäsityksen monia satoja vuosia Raamatun kirjoittamisen jälkeen idän uskonnoista muutamien munkkien käytyä hakemassa sieltä ylimääräistä valaistusta, ja sillä valtuudella kristityt nykyään toimittavat porukkaa helvettiin.
jb aito kirjoitti:
En vinksahda en. Mutta kristityt omaksuivat helvettikäsityksen monia satoja vuosia Raamatun kirjoittamisen jälkeen idän uskonnoista muutamien munkkien käytyä hakemassa sieltä ylimääräistä valaistusta, ja sillä valtuudella kristityt nykyään toimittavat porukkaa helvettiin.
Eli jyrtsi tässä myönsi olevansa myös jb.
Hienoa, rehellisyys helpottaa kummasti oloa noin säästellenkin käytettynä, eikös vain.- tieteenharrastaja
jb aito kirjoitti:
En vinksahda en. Mutta kristityt omaksuivat helvettikäsityksen monia satoja vuosia Raamatun kirjoittamisen jälkeen idän uskonnoista muutamien munkkien käytyä hakemassa sieltä ylimääräistä valaistusta, ja sillä valtuudella kristityt nykyään toimittavat porukkaa helvettiin.
Helvetit ovat mielestän uskon asioita. Tuota pidin vinksahduksena:
"Olen havainnut, että olen useat kerrat opettanut Jumalaa monessakin kysymyksessä."
Onhan sinussakin suurudenhullun vikaa, mutta ei ihan tuossa mitassa. Paitsi, kun hivittaa vähän vilauttaa trollin pukinsorkkaa.
- Käärme
Ihan samoilla valtuuksilla kuin keskiajalla roviolle. Olet vääräuskoinen ja se riittää. Evoluutioteoria taas ei määrittele vastapuolen näkemykselle minkäänlaisia vaikeuksia. Siksi onkin kummallista, että Kreationisti ottaa lähes poikkeuksetta tieteellisen evoluution esille, vaikka keskustellaan kreationismiUSKOMUKSISTA.
- älä unohda tätä
"Evoluutioteoria taas ei määrittele vastapuolen näkemykselle minkäänlaisia vaikeuksia."
Evolutionistit taas tietoisesti väistää tosiasioita ja unohtaa eugeniikan. Tämä evoluutioajatukselle perustuva oppi jakaa ihmiset "yli-ihmisiin" (valkoiseen herrarotuun" ja muihin "ali-ihmisiin" (ne "värilliset").
Ihan tieteellisin menetelmin mitattiin ihmisten kalloja ja keksittiin valkoisen rodun älyllinen ylemmyys. Natsitkin kävi ihan Tiibetissä asti kalloja mittailemassa.
Ja USA:ssa, Ruotsissa ja meillä Suomessa monia kehitysvammaisia pakkosteriloitiin. Saksassa näitä jopa tapettiin tuhansittain. Eugeniikasta moni on saanut "tieteellisen perustan" kanssaihmisten tuhoamiseen.> Evolutionistit taas tietoisesti väistää tosiasioita ja unohtaa eugeniikan. <
Anti-evokille pitänee vastata anti-evokkien taktiikalla. Siis:
Kretut taas tietoisesti väistää tosiasioita ja unohtaa ristiretket, inkvisition, noitavainot, Raamatulla perustellun orjuuden, Hitlerin kreationismin ja monta muuta asiaa.naapurin.kissa kirjoitti:
> Evolutionistit taas tietoisesti väistää tosiasioita ja unohtaa eugeniikan. <
Anti-evokille pitänee vastata anti-evokkien taktiikalla. Siis:
Kretut taas tietoisesti väistää tosiasioita ja unohtaa ristiretket, inkvisition, noitavainot, Raamatulla perustellun orjuuden, Hitlerin kreationismin ja monta muuta asiaa.Sekä kristittyjen väliset raivokkaat ja tuhoisat sodat, joissa "jumala" oli vankasti kummankin leirin puolella.
- Historiasta perillä
Eiköhän tuo valkoisen rodun ylemyys ole ihan Raamatun peruja siitä, että on iihan ok pitää muita kansoja orjinaan. Hitler perusteli Juutalaisvainojaan jossain määrin juuri Lutherin opeilla. Olet aika pahasti hukassa nyt siitä kumpi osapuoli näitä harrastuksia suoritti!
- Epäjumalienkieltäjä
FUndamentalisteilla on "persoonallisuuden laajentuma", jonka takia he kuvittelevat, että heidän omat mielipiteensä ja mutu-käsityksensä ovat Jumalan erehtymättömiä mielipiteitä.
Fundikselta saattaa kuulla fraasin "ihminen on erehtyväinen", millä hän tarkoittaa selkosuomella, että hän itse on erehtymätön (koska ajattelee kuin Jumala) ja muut ovat väärässä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat956494Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4096230SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden1614551Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien883454Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal963411Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en643236Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr103112Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.02840Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil31645Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema141247
