köyhät lapsi perheet!

Suomalisen lapsi perheen köyhyys on käsin kosketeltava. Varsinkin jos yh hän on . Täsdä esi merkkejä:
- energian säästölamput pitää olla
- lapsi lisät pieneni
- puistoruokailu loppu! Kesällä huono juttu!
- ruoka kallistunut kauhiasti
- vuokrat hiipoo pilviä! Mut ko pakko on asua!

Ja päätäjät porskuttaa vaa!.
5165
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Eli, ei kannata tehdä lapsia tällaiseen maailmaan.

Äänestä
  • No meil on vuorka 1200 e /kk ja isot vesi laskut kulutuksen mukaan ko meit o peräti 5! Eli 2 pitkä aikasta työtöntä ja 3 muksuu. Vesi lasku oli viimeks liki 500 e/3 kuussa! Sit isot sähkö laskut ko o sähkö lämmitys. Eli meil hurja oma vastuu asumis kuluista. Etittyy ollaa halvempaa asuntoo mut eipä sitä nii vaa löyvy. Juu ruoka kyl on tyyristä syö siin sit tervellisesti. Puisto ruoka oli tääl viel pari vuotta sit mut lopettivat senni. Siit oli muutes iso apu.

    Äänestä

  • vähävar perhe kirjoitti:

    No meil on vuorka 1200 e /kk ja isot vesi laskut kulutuksen mukaan ko meit o peräti 5! Eli 2 pitkä aikasta työtöntä ja 3 muksuu. Vesi lasku oli viimeks liki 500 e/3 kuussa! Sit isot sähkö laskut ko o sähkö lämmitys. Eli meil hurja oma vastuu asumis kuluista. Etittyy ollaa halvempaa asuntoo mut eipä sitä nii vaa löyvy. Juu ruoka kyl on tyyristä syö siin sit tervellisesti. Puisto ruoka oli tääl viel pari vuotta sit mut lopettivat senni. Siit oli muutes iso apu.

    Kerroppas niitä tulojakin, älä pelkkiä menoja. Eilen oli banaanit prismassa alle euron kilo, samoin tuorekurkku kotimainen 1,59 kilo, kirsikkatomaatit 0.59 rasia, salaattiruukku alle euron. Eikä teillä ole varaa syödä terveellisesti ? Ruisleipäkään ei paljoa maksa, samoin keiton saa useammaksi päiväksi tuolle porukalle alle viiden euron.

    Ja tuosta vähän ohjeita http://www.kotikokki.net/reseptit/nayta/318545/Sämpylät/, http://www.kotikokki.net/reseptit/nayta/53344/Porkkanasämpylä, http://www.kotikokki.net/reseptit/nayta/57853/kaalikeitto/, http://www.kotikokki.net/reseptit/nayta/130662/PERINTEINEN MAKKARAKEITTO/

    Äänestä

Ei suomessa ole ainoastaan lapsiperheet köyhiä, köyhiä on eläkeläiset, työttömät, opiskelijat, vanhukset jopa työssä olevat ovat köyhiä. Tuossa on joukko ihmisiä, joiden on PAKKO KÄYDÄ LEIPÄJONOSSA, jos meinaa syödä joka päivä, ja sekin on asia ETTÄ KÄYVÄT JOS KEHTAAVAT!

On erittäin suuri kynnys mennä sinne.

Jopa työssäolevat ihmiset eivät elä palkallaan, hinnat nousee koko ajan mutta tulot pienenee.

Työttömät laitetaan ilmais orjatöihin, josta saava korvaus jää alle työttömyyskorvauksen, eli tulot laskee kun työtön menee ns, työhön.

Hyvinvointisuomesta on tullut pahoinvointisuomi, missä ei ole enää keksituloisiakaan, on vain rikkaita ja köyhiä.

Äänestä
  • Rahansa juovia oli tuolla läheisessä leipäjonossa, ei muita. Tai no oli, eläkeläisiä jotka ajoivat paikalle uuden karheilla autoillaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Talous kuralla! kirjoitti:

Suomalisen lapsi perheen köyhyys on käsin kosketeltava. Varsinkin jos yh hän on . Täsdä esi merkkejä:
- energian säästölamput pitää olla
- lapsi lisät pieneni
- puistoruokailu loppu! Kesällä huono juttu!
- ruoka kallistunut kauhiasti
- vuokrat hiipoo pilviä! Mut ko pakko on asua!

Ja päätäjät porskuttaa vaa!.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu