Muutimme paikkakunnalle, mistä miehelläni oli ok matka töihin. Minä olen pätkätyöläinen, joten joustin tässä. Asuttuamme tällä ko seudulla jonkin aikaa, tajusin että elämästä tuli eristäytynyttä. Kummallakaan ei ole edes tuttuja sukulaisia tällä seudulla; sellaisia, jotka haluaisivat hieroa syvempää tuttavuutta. Miestäni erakkoelämä ei haittaa. Hän oli asosiaalinen jo ennen avioitumistamme. Minä olen aina liikkunut lähiympäristössäni, pikkukaupungista kun olen kotoisin.
Tällä seudulla ei ole kiva asioida fillarilla kauppaan, koska se on tavallaan halli hiljaisessa nukkuvassa pikkukunnassa. Lähimpään kaupunkiin pitäisi ajaa 45 min. Tämän ikäisenä ei huvita käydä isommassa kaupungissa pikkuasioilla. Liikkuminen olisi autolla. Jotenkin koko elämästä on tullut asosiaslista ja eristäytynyttä. Kuten sanoin jo, minulle näin, mies ei koe niin...
Jo muutama vuosi sitten halusin muuttaa seudulle, jossa on enemmän vilskettä ja on minulle tuttua. Voi käydä pikkukaupassa tai kaupungilla. Pääsääntöisesti on kulkuyhteyksien (moottoritiet) varrella. Toisin kuin tämä paikka. Ehkä viihtyminen siellä johtuu tuttuudesta ja että siellä asuu joitakin läheisiä, joita voisi kutsua kahville ja piipahtamaan. Yms.
Muutama vuosi on mennyt. Lupaus muutosta toiselle paikkakunnalle on ollut tyhjiä puheita. Työmatka ei miehellä paljon muuttuisi, töitä olisi muitakin tarjolla. Minun vanhoja työpaikkoja siellä myös. En ole vain onnellinen. Elämä on täällä liian paikallaan polkevaa.
Olen miettinyt kriittisesti, että olenko itse sopeutumaton. Koko ajan on tunne, etten kuulu tänne. Tämä on tilapäistä.. En halua elämän valuvan hukkaan läpi sormien, vaikka sen se tekee, jos odotan 'yhteistä' suuntaa. Jokin on pielessä, jos kumppani saa minut tuntemaan, että toiveeni asuinpaikasta ovat merkityksettömiä ja huuhaata.
Olen nyt alkanut miettimään, että lähden yksin lemmikkien kanssa. Käytännön tasolla uuden asunnon ja eron järjestäminen olisivat erittäin haastavia ihmisen kanssa, jonka luonteen voi kiteyttää sanonnalla It' s my way or no way. Eli hän ei toisen asemaan ole kiinnostunut asettumaan.
Ihmiset, mitä ajatuksia herää? Onko vastaavia kokemuksia? Oletteko löytäneet tyytyväisyyden olemiseenne mieleiseen ympäristöön
johdosta? Onko ympäristöllä merkitystä? Huom. keski-ikää lähestyvällä tilanne on toinen kuin nuorella ja innokkaalla maailmanmatkaajalla.
VASTAA
Ilmoita asiaton viesti
Onko asuinpaikkakunnalla merkitystä onnellisuuteen?
1
222
Vastaukset 1
- Kaikkeen sopeutuu
Ovatko paikkakunnalla asuvat ihmiset luonteeltaan, olemukseltaan tai murteeltaan paljon erilaisempia kuin sinä? Olen kotoisin pikkukaupungista ja vietin viimeisen vuoden aikana suurimman osan ajastani vieraalla, suuremmalla paikkakunnalla. Matkaa kotikaupunkiini oli sieltä 250km. Aluksi tuntui siltä, että vieraan paikkakunnan ihmiset olivat sisäänpäin suuntautuneita ja "ilmeettömiä". Menin kuitenkin omalla puheliaalla tyylilläni ja murteellani keskustelemaan paikallisten kanssa, mikä sai lopulta hymyn heidänkin huulilleen. Jättäessäni isomman paikkakunnan taakseni, minulle jäi sieltä monta ystävää. Heitä piti vain alussa vähän "lämmittää".
Ole rohkea, juttele ihmisten kanssa ja hymyile. Itse olen huomannut, että tervehtiminen herättää muiden ihmisten kiinnostusta! mm. naapureiden. Vähän ajan päästä saatattekin jutella jo jostain enemmänkin, kuten minulla kävi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.
Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.2371471Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va2821043Miltä tuntuu vanhempi nainen olla
Pihkassa huomattavasti nuorempaan kolliin joka on uskollinen ja kiltti ja tottelee joka asiaa ja tykkää pussailla ja pan94814Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan68772Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä48723- 110619
Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka27585Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt34574Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.46548Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.94525- 41501
- 32491
Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺48465Millaisen talvitakin haluaisit?
Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain77451- 32429
- 31429
- 77412
Onko kahvila Retro samalla pub???
Netin mukaan anniskeluoikeudet. Käykö tuolla kaljoitteluporukkaa? Onko iltaviihdettä? Olen muuttamassa marraskuussa Kuhm8407Oletteko täyttä sataa?
Muuta etunimienne kirjaimet numeroiksi. Esim. Mia ja Risto siitä tulee 8 numeroa. Laske ne yhteen . Paljonko tulee?33400Iivari esittää poliisin tutkintaa
Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivari on pannu ison pyörän liikkeelle. Entinen Kemijärven historian lyhimmän kaupunginj21381