Miksi nämä naiset eron tullessa katkeroituvat kovin ja käyttävät lapsia aseena ei saa tavata silloin kun sovittu on ym,,,kiusaa ja juhliin ei varmaan voi tulla ettei näe exän uutta muuten varmaan tulee kissatappelu,koittakaa aikuistua ei se elämä aina mene niinkuin suunnittelee yritetään pärjätä erosta huolimatta.
Yksinhuoltaja äidit
turhauttavaa1
6232
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
samoten isien uudet naisystävät sekoittavat kuvioita ja puuttuvat yhteisten lasten juttuihin ja yrittävät säätää siinä välissä.
Ja kyllä ne isätkin valittavat katkeruuttaan ja tekevät kiusaa joka välissä, kun joutuvat muka vain maksumiehiksi ja eivät näe lapsiaan kuin kerran kahdessa viikossa. Just joo. Ottakaa yhteishuoltajuus ja kasvattakaa lapsenne vuoroviikoin! Ja se kumman vanhemman luona lapset ovat, on vastussa heidän kasvatuksestaan sen viikon eli heidän tehtävänsä on tehdä selkeät pelisäännöt uusien kumppaniensa kanssa siitä kuka sekaantuu ja millä tavalla kasvatukseen kenenkin lapsen kasvatukseen. Siinä sitä on tasapuolisesti vastuuta ja velvollisuutta kummallakin jälkikasvusta. Ja ns. vapaaviikolla aikaa edetä omassa elämässään ettei tarvi jäädä katkerana kaivelemaan menneitä.
Kaikki osaavat lapsia rustata, mutta harva tuntuu tosissaan osaavan heistä ottaa vastuun ja olla AIKUINEN vanhempi. NO, kuinka sitä voi olla lapsillensa, jos ei exän kanssa saa asioita setvittyä....
Pareit on nykymailmassa, ettei mene ollenkaan saman katon alle asumaan, saatikka naimisiin tai avoliittoon. Lapset tehdään heti ja sit huomataan, ettei suhde olekaan sellaista, mitä aluksi kuviteltiin. Lapset siinä kärsii kun vempataan eestaas paikasta toiseen. Elämää kokenut henkilö sanoi minulle joskus, että kaikilla se "liha" on samanmoista.
Täällä yks exän mielestä katkera ja kostava yh-äiti vaan miettii, miksi lapsi pitäisi antaa juopottelevalle sekakäyttäjälle, joka hakkaa vaimot ja muitakin viattomia kanssakulkijoita, elvistelee hakkaamistarinoillaan ja tosipaikan tullen kieltää asiat ja esittää enkeliä. Muikkelitkin jostain katuojasta, mömmöjen käyttäjiä.
Äitien on mietittävä kenelle antaa ja alkaako elää juopon hakkaajan
kanssa joten oma syy jos saa nyrkistä.
Miksi aloit aikoinasi tekemään lapsia juopon sekakäyttäjän kanssa? Eikö seurusteluaikana ollut merkkejä liikakäytöstä tai väkivallasta, jotka olisivat saaneet hälytyskellot soimaan? Tarkoitukseni ei ole sinua syyllistää mitenkään, ihmettelen vain.