Säilyykö avattu valkoviinipullo? Jos, niin miten kauan?
Valkoviinin säilyminen!
Raija
92873
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Viinin makuominaisuudet alkavat muuttua välittömästi viinin päästessä tekemisiin ilman hapen kanssa.
Jos viiniä pitää nautintoaineena, niin sen nauttiminen (tai siitä nauttiminen) on kyseenalainen juttu jo parin-kolmen päivän kuluttua. Säilytys kylmässä ja korkki päällä toki hidastavat pilaantumista.
Jos viiniä pitää pelkkänä alkoholijuomana, niin kyllä sillä ihan sama päihdyttävä vaikutus on vielä viikon-parin kuluttuakin, eikä nauttimisessa tuolloin liene vielä mitään mikrobiologisia vaaroja.
Jokunen viikko lisää, niin viinillä saa sitten varmaan jo sekaisin sekä nupin että vatsan. Viini muuttuu viinietikaksi.
Minulla ei avatun viinipullon yleensä tarvitse odottaa tyhjenemistään montakaan tuntia. Säilyvyysongelmat ovat tuiki tuntemattomia.
olen huomannut että avattu punaviini säilyy melko hyvän makuisena (toki pullosta riippuen) kylmässä jääkaapissa (2-4 astetta) korkki kiinni 2-3 päivää. kolmantena päivänä on jo lievä sivumaku joten neljäntenä en enää joisi. olettaisin että valkkarilla sama, eli kun pitää tarpeeksi kylmässä ja suljettuja niin säilyy sen pari päivää.
Entäs pussissa oleva Valkoviini esim. 3l Gato Blanco?
Hanaviinit säilyvät avauksen jälkeen kahdesta viikosta kuukauteen. Pussi kun on vakuumi, niin viini ei pääse hapen kanssa tekemisiin.
Kuinka pitkään se sitten kestää avaamattomana? Jos pussi kerta on tiivis, niin se ilmeisesti säilyy hyvin pitkään?
Mulla on viime perjantaina illalla avattu valkkari jääkaapissa (12%), uskaltaako vielä tänään maanantaina juoda? En ole viininjuoja, joten en tiedä maistuuko etikalta (musta kaikki kuivat valkkarit maistuu etikalta..... :D)
Sen sisältö ei välttämättä.
Pullo säilyy vaikka ikuisesti, mutta viini vain muutaman päivän. Pullon avaaminen saa aikaan viinin hapettumisen, joka taas on edellytys etikoitumiselle eli pikkuhiljaa sinulla on puolikas pullo täynnä valkoviinietikkaa.
Jos pullo on jo ollut jääkaapissa jonkin aikaa, niin säilyminen selviää helpoiten maistamalla. Jos maistuu jo vähän etikalta, niin sitten pitää päättää että maistuuko liian pahalta vai voiko sen vielä juoda. Ei etikan maistamisesta sairastu eikä etikkaisen viinin juomisesta seuraa mitään katastrofia vatsassa, mutta se maistuu pahalta. Jos viini maistuu pahalta, sitä ei kannata juoda. Minä ainakin joisin mieluummin vettä kuin etikkaista viiniä. Etikkaista viiniä voi käyttää kastikkeen valmistukseen.
Avatussa hanapakkauksessa oleva viini säilyy paremmin kuin avatussa pullossa oleva.