Reilu miljardi joka vuosi - paljonko väärinkäyttöön?

velkapiikkiime

Ulkoministeriö kerää verkossa tietoa kehitysavun väärinkäytösepäilyistä
Haavisto: Tärkeintä väärinkäytösten ehkäisy

Ulkoministeriö on ottanut käyttöön uuden, verkossa toimivan palvelun, jonka avulla kuka tahansa voi ilmoittaa kehitysyhteistyövaroihin liittyvistä väärinkäytösepäilyistä.

Palvelun tarkoitus on tehostaa väärinkäytöksiin puuttumista ja parantaa kehitysyhteistyön riskienhallintaa. Kehitysministeri Pekka Haaviston (vihr) mukaan vielä tärkeämpää on kuitenkin väärinkäytösten ennaltaehkäisy.

”Se lähettää viestin, että Suomi seuraa tarkasti näitä asioita, ja nostaa kynnystä väärinkäytöksiin”, Haavisto sanoo.

”En toivo suurta perusteltujen epäilyjen vyöryä.”

Haaviston mukaan muissa Pohjoismaissa käytössä olevat samankaltaiset palvelut ovat tuottaneet muutamia kymmeniä ilmoituksia vuodessa. Hän odottaa samantapaisia määriä myös Suomessa.

Suomessa valtionhallinnossa ei ole ennen ollut käytössä vastaavia ilmoituspalveluja, vaikka Haaviston mukaan kansalaisjärjestöt niitä käyttävät.

Ulkoministeriön palvelussa väärinkäytösepäilyistä voi ilmoittaa joko nimellä tai nimettömästi. Tarvittaessa ministeriö ryhtyy selvityksiin. Jos epäilyt osoittautuvat paikkansapitäviksi, seurauksena voi olla kehitysapurahojen takaisinperintä tai rikostutkinta.

Selvitykset tekee ulkoministeriön sisäinen tarkastus muun työnsä ohella. Jo nyt he seuraavat kehitysapurahojen menemistä oikeaan osoitteeseen.

”Jonkin verran tämä tuo lisää tehtäviä, mutta en usko että työn luonne muuttuu kovasti”, Haavisto sanoo.

Ministeriön mukaan tähän asti todettujen väärinkäytösten osuus on ollut vain noin yhdestä kahteen promillea kaikista kehitysyhteistyöhön käytetyistä varoista viime vuosina. Suomi antoi viime vuonna kehitysapua yhteensä 1081 miljoonaa euroa.

http://www.hs.fi/kotimaa/Ulkoministeriö kerää verkossa tietoa kehitysavun väärinkäytösepäilyistä/a1401761508043?ref=hs-art-new-6

Budjetissa (v.2014) myös maat, joille jaetaan verovarojamme:
http://budjetti.vm.fi/indox/sisalto.jsp?year=2014&lang=fi&maindoc=/2014/aky/aky.xml&id=/2014/aky/YksityiskohtaisetPerustelut/24/30/30.html

3

162

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      336
      11471
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      356
      7833
    3. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      87
      2654
    4. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      95
      2185
    5. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      140
      2056
    6. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1611
    7. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      110
      1251
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      52
      1054
    9. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      26
      898
    10. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      312
      782
    Aihe