Jouduimme rahaston maksamaan heti ja lainarahalla. Muut maat vain 5v. aikana. Menee meidän luottoluokituskin sen takia..
EU takuurahastoon..
EU takuurahastoon..
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Maksamme muutenkin itse ne takuut!
Mutta ei tuon takia, vaan:
"Suomen valtion velka on 1990-luvun alusta lähes kymmenkertaistunut. Velkaantuminen on ollut valtavaa, vaikka valtion omaisuutta on myyty – halvalla – hirvittävä määrä. Valtion velan korkoja on 1990-luvun alun jälkeen maksettu n. 70 000 000 000 euroa – siis 70 miljardia. Nämä korot ovat menneet lähinnä kansainvälisille sijoittajille, mm. pankeille.
Näin on käynyt, koska on noudatettu EU:n – ja ensin EY:n – määräämää keskuspankkirahoituksen kieltoa. Suomen valtio ei siis saanut lainata rahaa omalta keskuspankiltaan koko 1990-luvulla, vaikka Suomella tuolloin oli oma raha ja keskuspankki. Jo vuodesta 1989 Suomi noudatti EU:n edeltäjän EY:n määräyksiä. Kansalaisille ei tästä(kään) ole julkisuudessa kerrottu..."
http://keskustelu.suomi24.fi/node/12038963/#comment-66813055
Näkeehän sen, että perseelleen mennään kovaa vauhtia. katso velkakellolinkistä se velkäpylväsdiagrammi, joka teki nopean nousun jo Vanhasen hallituskaudella, jolloin se verovarojemme lapiointi EU:lle alkoi:
http://velkakello.fi/
Vanhasen II hallitus oli Suomen 70. hallitus, joka toimi 19. huhtikuuta 2007 – 22. kesäkuuta 2010.
Sen pääministeri oli keskustan Matti Vanhanen. Vuoden 2007 eduskuntavaalien jälkeen muodostettu hallitus perustui keskustan (51 paikkaa eduskunnassa), kokoomuksen (51), vihreiden (14) ja RKP:n (9 Ahvenanmaan edustaja) yhteistyölle.
Velkarahalla maksamme nyt vakuusrahastoon kaiken. Muut 5v. aikana.
Kallis tunaripari Suomelle, Jutta ja Jykä!
Laman Suomelle!
Miten kukaan ei ihmettele nykytilannetta ?
Jutan puikkoihin istui juuri mies, jolla ei ole mitään kokemusta tai kansan valtuutusta. Jutta sentään oli kansan äänestämä kansanedustaja. Tämä ruippelo ei ole mitään. Pelkän sdp jäsenkirjan omaava?! Aivan hirveää ..
On selvää, että sdp on tuhonnut parhaansa mukaan maatamme, mutta mitä ihmettä tapahtuu nyt. Sama puolue, mutta penkillä istuu joku täysin seinästä repästy tuntematon , vailla kansan valtuuksia oleva , omissa taloussotkuissa uiskenteleva sdp suhari??