https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/849
Vaatimus kansanäänestyksestä itsenäisyyden palauttamiseksi
maahamme,
osallistu, levitä tietoa,
Vaatimus kansanäänestyksestä itsenäisyyden palauttamiseksi
maahamme,
osallistu, levitä tietoa,
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Eu on täyttä kommunismia.
Vaikka millä vertailulla, mä en vaan näe enää mitään eroa.
Jykä ja kokoomus on tän suurimpia arkkitehtejä Suomessa.
Jatka vain tämän jakamista, veikkaampa, että suomalaiset on kuitenkin niin ääripassioituja ettei ne enää tajua, eikä ne halua tajuta.
Tilanne muistuttaa ensimmäisen maailmansodan asetelmaa. Osa porukasta kannatti neukkulaa ja osa porukasta kennatti itsenäistä Suomea. Silloin itsenäisten kannattajat voittivat, mutta kansa ei silloin ollut vielä näin passivoitua. Suomalaisten passivisuus muistuttaa kolonialismin jälkeistä flegmaattista tilaa. Porukat vain odottaa kuin linnunpojat, että joku tuo kärpäsen suuhun. Niitä on kielletty ajattelemasta ja kaikki poikkeavat haukutaan nationalisteiksi tai yhteisytökyvyttömiksi.
EU.n agenda verhotaan lupaukseen hyvinvoinnista, vaikka kaikki merkit ja tulokset viittaavat toistaiseksi täysin päinvastaiseen.
Mutta kuten huomaat, ei suomalainen poliitikkokaan uskalla sanoa mitään kun on ryhmässä. Jos kukaan ei sano mitään, ei yksi uskalla.
Tää on ihan kokeilla todistettu. Jos ojassa makaa tajuton, ja sitä tulee pällistelemään joukko - jos kukaan ei sano mitään, yksikään ei uskalla poiketa joukosta - ja ilmoittaa - "hei tuo tarvitsee apua, menempä auttamaan".
Tässä ajassa on kaikki joukkohulluuden merkit.
Hyvin sanoit: "Joukkohulluuden merkkejä bongattu". Joku poliitikko pyrkii näyttämään boedellin tapetilta, sanottiin, mutta sekin viisaus lienee kirjoitusten taivaassa näyttelemättä hurskasta.
Stubbilainen Kokoomus veisi meidät eu-kaaokseen ja natoselkkauksiin. Me olemme täysin eri kohdassa pallukkaa, kuin cocktail-huoneiden porukka sen näkee ja muille selittää. Ei helkutissa Stubbille ja hänen kaltaisilleen!
Mihin unohtui "koti,uskonto ja isänmaa"
stub hokee jatkuvasti että hän on valmis mihin tehtävään tahansa
jos isänmaa kutsuu,ja tekee parhaansa myydäkseen meidät
vieraan vallan alle.
Muuta kauppaa ei sitten ole syntynytkään, johtuneeko leuhkasta
käytöksestä,ei kai tuon kanssa kukaan halua kaupoista sopia.
Kansalaiset ei tajua,että kustaa on reilusti yläkerrassa.