Tuloeroja käsitteleva kirja ansaitsisi talousnobelin

http://www.talouselama.fi/uutiset/onko tassa vuosikymmenen tarkein talouskirja/a2242535?s=n

Ansaitsisi, mutta tuskin tulee saamaan, sillä talouden nobeleita jakavat oikeistolaisesti värittyneet ihmiset jotka ovat verisesti suuttuneet Pikettylle joka paljasti lähes feodaaliselle tasolle taantuneet yhteiskuntarakenteet ja eriarvoisuuden.
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Tuon Pikettyn teoksen arvo on suuresti sen laajassa tutkimusmateriaalissa jota hän on kerännyt uutterasti. Sen tilastojen FAKTAT antavat todellakin aihetta uudelleen pohtia monia tähän asti itsestäänselvyytenä pidettyjä talouskäsitteitä.
Pidän itseäni hyvinkin taitavana kansantalouden osaajana, mutta nimenomaan Pikettyn keräämä tieto pitkän aikavälin pääoman tuottoprosentista yllätti täysin.

No tässä on viimeisten 20 vuodenaikana jouduttu luopumaan useammastakin ismistä. Nyt viimeisenä FED tuhosi uskomuksen Keynesiläiseen talousoppiin. Tosin aikoinaan luin paljonkin yhtä MITin amerikkalaista tutkijaa (Paul Keagan muistaakseni) Hänkin melko taitavasti osoitti kaikkien talousoppien toimimattomuuden.

Pikettyn teos ansaitsee viisi tähteä ja hatunnoston. Se osoittaa ettei talousliberalismi lopulta tuo hyvinvointia massoille ja mitä heikompi maailmantalouden kasvu on, sitä heikommaksi muodostuu työn merkitys yksilöiden hyvinvoinnin luonnissa. Tässä on Euroopalle miettimistä, sillä olemme hokeneet viimeiset 20 vuotta että yritykset ja vapaa kaupankäynti luovat hyvinvointia ja kakkua jota jaetaan jokaiselle. Piketty osoittaa tämän vääräksi. Valitettavasti Piketty ei kerro tai ota kantaa siihen mikä sen tasaisesti jakautuvan hyvinvoinnin takaisi.

Kun itse pohdin Pikettyn teesejä katson että vaikka Piketty on globalisaation puolella, niin itse katsoisin että globalisaation estäminen voisi olla keino taistella keskittymistä vastaan jolloin teollisuuden ja kaupan yksiköt pysyisivät sen verran pieninä etteivät ne saavuttaisi asemaa jossa pääomasta tulee osaamista tärkeämpi kilpailutekijä. Tämäkin olisi vain hidastava vaikutus, koska kansallisesti suuri pääoma olisi edelleen vahvempi kuin yksilö. Vaikea rasti sille joka tätä lähtee rauhanomaisesti korjaamaan. Aikanaan se korjaantuu sitten vallankumouksen kautta, niinkuin viimeiset 2000 vuotta ovat osoittaneet. Ja aloitetaan taas kiertokulku alusta...

Pikettyn teesit saattavat suututtaa joitakin ihmisiä siksi että hän rikkoo sen länsimaiden hyvinvoinnin illuusion johon useat ihmiset ovat uskoneet. Nyt kun koittaa aika jolloin nämä menestyjät huomaavat ettei heillä olekaan omaisuutta kuin juuri sen verran kuin velkaa, niin se aiheuttaa ensiksi närkästymisen. Ja Piketty ei anna toivoa paremmasta..

Merkittävä teos ja tehty nimenomaan Euroopasta käsin, Eurooppalaisilla tiedoilla ja jo siitä syystä koskettaa meitä enemmän kuin amerikkalaisteokset.

Äänestä

Jos mainostetaan että Pikettyn talousteoriat toimivat kuten Marxin talosuteoriat, en ole ihan varma onko kyseessä ylistys vai nokkela vittuileminen

Marxin talousteoriat kun tunnetusti eivät toimi (paitsi paperilla).

Äänestä

Jokainen ymmärtää ilman kirjaakin, että itselle otettu on joltakulta toiselta pois. Pitäisi vielä ymmärtää, että työsuoritus on myös joltakulta toiselta pois.

Äänestä

Silkkaa kommunismia...

"Pikettyn keppihevosena onkin globaali progressiivinen omaisuusvero."

Äänestä

kun palkkaveroa laskettin 6 vuotta sitten oli tie auki tasaveroon eli välillisiin veroon maitopurkki maksaa saman kaikille. siinä tasa arvo heitti härän pyllyä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kirja käteen kirjoitti:

http://www.talouselama.fi/uutiset/onko tassa vuosikymmenen tarkein talouskirja/a2242535?s=n

Ansaitsisi, mutta tuskin tulee saamaan, sillä talouden nobeleita jakavat oikeistolaisesti värittyneet ihmiset jotka ovat verisesti suuttuneet Pikettylle joka paljasti lähes feodaaliselle tasolle taantuneet yhteiskuntarakenteet ja eriarvoisuuden.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu