ECR ryhmä: "Vahvuutemme on ryhmäkuri"

Mikä tarkoittaa että Sampo Terho sekä Jussi Halla-aho ajavat nyt eliittien oikeuksia hintana siitä että saavat äänensä kuuluville.
11201
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Sama juttu kuin hallituksessa. On oltava ryhmänsä tukena myös niissä asioissa joista ollaan eri mieltä.

Äänestä

Mutta talouspolitiikka on samaa kuin persuilla, köyhät kyykkyyn!

Äänestä

ECR on oiva ryhmä Sampo Terholle. Hän on aidosti kiinnostunut politiikasta ja ECR vastaa juri hänen linjaansa. Koko kampanjansa aikana hän ei voukannut maahanmuutosta tai EU:sta irtaantumisesta. Edes eurokriisitä ei viitsinyt mauhkata.

Sen sijaan hän loogisesti kertoi mitkä ovat sellsiai asioita johon Brysselin ei pidä sekaantua ja mitkä taas sellaisia jossa keskusohjauksella syntyy parempaa jälkeä. Näissä hän tosin on aika konservatiivi, mutta mikäs siinä. Hän kuitenkin tietää mistä puhuu ja osaa sekä omat että vastustajansa perustelut, miksi hän on oiva neuvottelija ryhmänsä puolesta.

Halla-aho ei tule viihtymään ECR:ssä. Se on kuitenkin oikeiden poliitikkojen ryhmä, ja sellaset eivät halua tulla yhdistetyksi henkilöön jota on tuomittu muslimien pedofiliajuttujen perusteella. ECR ei myöskään ole kovin maahanmuuttokriittinen.

PS:n kannalta tilanne on aika hankala. ECR:n talospolitiikka on täysin jotain muuta kuin PS:n. ECR myös vastustaa rajusti äärioikiestoa, ja varsinkin Ukipia, joka on Soinin sydänkäpy.

Mutta ainakin PS on, ensimmäistä kertaa historiansa aikana, politiikassa valinnut ryhmän jolla oikeasti on poliittista valtaa edes jossain määrin. Hyvä niin.

Siitä muut puolueet saavat kättä pidempää eduskuntavaalikampanjassaan Soinia vastaan. ECR on kokoomuksesta vielä aika pitkälle oikealle talous- ja sosiaalipoliittisesti, ja tuota Soini saa sitten selitellä kykyjensä mukaan telkkarikameroiden hiostaessa. Hyvinvointivaltio on ECR:lle kirosana.

Äänestä

Voi siis olla, että jonkun nilkka kipeytyy taas piankin uudestaan ;)

Äänestä

ECR teki saman kuin PS vuonna 2011. Ryhmään kelpaa kaikki sonta, koska sonnan määrän perusteella ryhmä saa tukiaisia. Mitä enemmä sontaa, sitä enemmän tukiaisia brittiryhmälle.

Raha ei haise Englannissakaan. Myydä voi myös kaikki kunnialliset periaatteensa, kunhan hinta on sopiva.

Äänestä

No britit tulee joka tapauksessa eroamaan EU:sta ja silloin tästäkin ryhmästä tulee pienryhmä.

Äänestä
  • On se hyvä kun persut saavat äänensä kuuluville EU-parlamentissa. Puheiden sisältö vaan tulee Cameronilta !!!

    Äänestä

Perussuomalaiset vaihtavat brittikonservatiivien EU-ryhmään

STT
4.6.2014 20:09 (4.6.2014 20:55)

Perussuomalaiset siirtyvät uudessa EU-parlamentissa brittikonservatiivien kanssa samaan ryhmään. Euroopan konservatiivit ja reformistit -niminen ryhmä on perussuomalaisten aiempaa EU-ryhmää maltillisempi.

Puolueen europarlamentaarikko Sampo Terho sanoo, että uusi ryhmä tarjoaa paremmat mahdollisuudet vaikuttaa EU:n päätöksentekoon. Aiemmin perussuomalaiset ovat kuuluneet samaan ryhmään kuin Britannian itsenäisyyspuolue Ukip, joka ajaa eroa EU:sta.

- Konservatiivit eivät ole exit-linjalla niin kuin Ukip, vaan he ovat uudistuslinjalla niin kuin mekin, Terho sanoo STT:lle.

- Se tarkoittaa, että he osallistuvat (parlamentin) työhön ja ryhmässä on ryhmäkuri, eli tehdään yhdessä äänestyspäätökset. Siten saadaan vaikutusvaltaa.

Brittikonservatiivit perustivat ryhmän vuonna 2009 irtautuessaan keskusta-oikeistolaisesta EPP:stä. Perussuomalaisten tavoin brittikonservatiivit pyrkivät vähentämään EU-sääntelyä ja palauttamaan unionin valtaa kansalliselle tasolle.

Perussuomalaiset kertoivat ryhmävaihdoksesta Perussuomalainen-lehdessä.

Äänestä

Persut ovat nyt oikeassa ryhmässä. Homoliittoja puolustavassa ryhmässä.

Äänestä

Perussuomalaisten uusi ryhmä esittää parlamentin johtoon muslimia
Suvi Uusitalo
11.6.2014 klo 11:26 (päivitetty 11.6.2014 klo 12:15)

Perussuomalaiset päätti viime viikolla siirtyä euroskeptisestä EFD-ryhmästä oikeistolaiseen Euroopan konservatiivien ja reformistien ryhmään (ECR).

LKS 20140525 - Perussuomalaisten eurovaaliehdokkaat Jussi Halla-aho (vas.) ja Sampo Terho puolueen europarlamenttivaalien vaalivalvojaisissa Helsingissä 25. toukokouuta 2014. LEHTIKUVA Jussi Nukari

Perussuomalaisten europarlamentaarikot Jussi Halla-aho ja Sampo Terho.
(Lehtikuva/Jussi Nukari)

Perussuomalaisten mepit Jussi Halla-aho ja Sampo Terho istuvat uudessa parlamentissa ECR-ryhmässä. Sen ytimen muodostavat brittikonservatiivit. Ryhmään liittyy myös Tanskan oikeistolainen kansanpuolue.

Euractiv-sivuston mukaan ECR-ryhmä esittää parlamentin puhemieheksi brittiläistä Sajjad Haider Karimia. Karim on ensimmäinen Iso-Britanniasta europarlamenttiin valittu muslimi. Hän on toiminut europarlamentaarikkona vuodesta 2005.

Kirjeessään muiden europuolueiden päättäjille pakistanilaistaustainen, mutta Britanniassa syntynyt Karim sanoo Euroractivin mukaan, että maailman mielikuva EU:sta on tahriintunut toukokuun lopun eurovaalien jälkeen ääripuolueiden nousun vuoksi.

Karimin mahdollisuuksia parlamentin puhemieheksi pidetään Euractivin mukaan heikkoina. Puhemiehen paikka on yksi EU:n niin kutsutuista kärkipaikoista, joiden jakamisesta päätetään eurovaalien jälkeen. Puhemiehen paikoista on viime vaaleissa sovittu kahden suurimman puolueryhmän, keskustaoikeistolaisen EPP:n ja sosiaalidemokraattisen S&D:n, kesken.

Iso-Britannian konservatiivipääministeri David Cameron vastustaa EPP:n kärkiehdokas Jean-Claude Junckerin valintaa uuden komission puheenjohtajaksi. Myös tämän katsotaan heikentävän brittien mahdollisuuksia EU:n kärkipaikoille.

Äänestä

Petturi Persut kannattavat TTIP:tä, GMO:ta ja Natoa. Kuinka joku voi vielä pitää Persuja jonain isänmaallisena puolueena?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Junttikansalainen kirjoitti:

Mikä tarkoittaa että Sampo Terho sekä Jussi Halla-aho ajavat nyt eliittien oikeuksia hintana siitä että saavat äänensä kuuluville.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu