Futurologista ynnäilyä

Eksoplaneettoja löytyi peräti viereisestä korttelista:

http://www.avaruus.fi/uutiset/eksoplaneetat/kaksi-uutta-planeettaa-loytyi-vain-13-valovuoden-paasta.html

Kahdensadan vuoden päästä avaruustekniikka voi olla sillä tasolla että planeettoja tutkimaan lähetetään luotain joka lähettää ensimmäiset tiedot vielä lähettäjiensä elinaikana. Jos oikein hyvin käy niin talviunitekniikkakin on niin pitkällä että voidaan lähettää jopa miehitetty tutkimusalus - maailmassa on varmasti monia kelpoisuusvaatimukset täyttäviä astronautteja jotka ovat halukkaita lähtemään vaikkei paluulipusta olisikaan varmuutta. Olisi kiinnostavaa tietää mitä 2300-luvun kreationistit sanovat jos planeetoilta löytyy elämän merkkejä - onko vastaus toteamus "niin, Jumala on tietenkin luonut elämää sinne mihin vain on voinut ja tämä on aivan kreationismin mukaista"?

Miksi ihminen lähettäisi luotaimen niinkin pitkälle matkalle - tietenkin siksi että se on mahdollista.

13

135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Fiksu kreationisti

      Raamatun mukaan maapallollamme kävi muinaisina aikoina muukalaisvierailijoita. Samasta asiasta on säilynyt tietoa myös muissa kulttuureissa. Esim järvi Titicacan alueella asuvien ihmisten perimätiedossa on säilynyt kertomuksia "avaruusveljeksistä," kuten intiassa on mm. krishnakin, jonka ihonväri oli kuvattu erilaiseksi kuin muiden ihmisten.

      Eli siis, kun Raamatussa puhutaan jumalien pojista jotka saivat lapsia ihmistytärten kanssa, on kyse aivan samasta asiasta.

      Tästä ovat historialliset lähdemateriaalit taas asmaa mieltä, ja evo-usko tutisee sen edessä että Raamattu on tietänyt tämänkin asian jo kauan ennen nykyaikaista tieteellistä tutkimustakin.

      • lentävä lehmä

        "Uskon"veljesi jyrtsin mielestä tuo on evokkien ufo-uskovaisuutta.


      • Totuudentorvettaja

        Jyrrr/fiksu kreationisti on siis puhtaasti trollihahmo, kuten olen yrittänyt kertoa. Muuten pitäisin häntä kreationismin vastustajana, mutta jos makaa päivästä toiseen samalla palstalla esittämässä samoje väitteitä, kyseessä täytyy olla joku henkisesti häiriintynyt tai hyvin yksinäinen otus.


      • Fiksu kreationisti
        lentävä lehmä kirjoitti:

        "Uskon"veljesi jyrtsin mielestä tuo on evokkien ufo-uskovaisuutta.

        Mitä sitte? Miksi luulet että minua kiinnostaa se, että mitä jyri asiasta sanoo?


      • jyri the great
        Fiksu kreationisti kirjoitti:

        Mitä sitte? Miksi luulet että minua kiinnostaa se, että mitä jyri asiasta sanoo?

        Noin juuri. Fiksu k.on kyllin fiksu tehdäkseen omat johtopäätöksensä jotka sattuvat osumaan evoluution suhteen 95 % samoille linjoilla kanssani joka puolestaan osoittaa sen että siinä asiassa olemme erittäin lähellä todellisuutta sillä ei kaksi ihmistä eri tahoilla voi muuten tulla noin kovin yhtäläiseen lopputulemaan.

        Ja sillä että satumme olemaan ufomaailmasta eri mieltä ei ole mitään merkitystä evoluutioteorian kannalta.


      • Eiköstäjoo
        Totuudentorvettaja kirjoitti:

        Jyrrr/fiksu kreationisti on siis puhtaasti trollihahmo, kuten olen yrittänyt kertoa. Muuten pitäisin häntä kreationismin vastustajana, mutta jos makaa päivästä toiseen samalla palstalla esittämässä samoje väitteitä, kyseessä täytyy olla joku henkisesti häiriintynyt tai hyvin yksinäinen otus.

        "henkisesti häiriintynyt tai hyvin yksinäinen otus."

        Hiukan kumpaakin?


    • Fiksu kreationisti
    • Pepe Puupää

      Niih, noin ne evokit vaan uskovat että siellä jossain ne alienit pörräävät ufoillaan pitkin taivaan kantta. Vitsi mitä hölmöjä.


      • Taivaan kantta pitkin pääsee varmaan liikkumaan vaikka puskutraktorilla. Valoakin riittää, kun Jehovan kanteen kiinnittämät tähdet valaisevat niin somasti.


      • >=3

        Uskon heti kun näen. Mutta eihän se mahdotonta olisi että joku älyllisesti yhtä kehittynyt laji kuin ihminen jollain toisella planeetalla on myös keksinyt avaruussukkulaa sun muuta.

        Maan läheisyydessä muiden planeettojen asukkeja ei oikeastaan voisi nähdä. Lähin (mahdollisesti) elinkelpoinen planeetta on 20 valovuoden päässä. Ellei planeetan asukit ole keksineet alusta, joka kulkee valon nopeudella, emme tule näkemään sen planeetan asukkeja maan tienoilla.


    • voihan mammona

      Mitä sitten?
      Mikä sinun päässäsi on vinksahtannu?
      Tyypillistä evokkisekoilua taas.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      90
      4219
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3203
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2340
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1358
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      939
    6. 134
      931
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      894
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      832
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      776
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      770
    Aihe