Armo hukassa?

Voisiko 1500–luvulta peräisin oleva oppikirja soveltua käytettäväksi vuonna 2014? Onko aika, ihminen ja pelastussanoma muuttunut niin, että ”vanhat kirjat” ovat vain aikansa tuotoksia ja nykyihmiselle pitää olla jotakin paremmin tähän aikaan sopivaa?
http://sley.fi/blogi/lahetysblogi/armo-hukassa
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Mitä vanhempi kirja, sen parempi ja aidompi asia on. Pitkällä juoksulla tuppaa muuttumaan sana. Aivan kuten muuttuu juorukin. Sen kun kerrot, niin taatusti tulee takaisin muuntuneena.

Äänestä

Pyhen Mattheusen Eleme. P. Hyeronimusen cautta.
MAttheus/ ioca mös Leui cutzutan/ tuli Weronottaiast Apostolixi/ ensimeinen kirioitti Christusen Euangeliu' Judeas Hebraican bockstauil ia sanoilla ninen teden iotca ymberileickauxest olit Uskonuuat.
Jonga Eua'geliu' ei ole hyuesti tietteue/ cuka sijtte sen Grekixi tulkitzi.
Mutta se sama Hebraican Ramattu wiele tehen peiuen asti Caesarian kiriacammios pideten/ ionga Pamphilus Martyr sange' wisuimasti cocosi.
Ja minulle mös se lainattin wloskirioittaxen Nazareilde/ iotca Beraeas/ Syrian caupungis tete Ramattu nautitzeuat.
Jossa ombi merckitteminen/ ette cussa jkenens Euangelista/ taicka izestens/ eli HErran wapactaian polesta/ wanhan ramattun todhistoxia edhestootta/ ettei hen ninen Seitzemenkymenein tulkein toime noudha/ mutta sen Hebraican totudhen/ iosta nemet caxi ouat.
Egiptist mine cutzuin poicani/ Ja.
Sille henen pite Nazareusexi cutzuttaman.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Voisiko? kirjoitti:

Voisiko 1500–luvulta peräisin oleva oppikirja soveltua käytettäväksi vuonna 2014? Onko aika, ihminen ja pelastussanoma muuttunut niin, että ”vanhat kirjat” ovat vain aikansa tuotoksia ja nykyihmiselle pitää olla jotakin paremmin tähän aikaan sopivaa?
http://sley.fi/blogi/lahetysblogi/armo-hukassa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu