Tarkoittaako tuo, että fyysisen kuoleman jälkeen tuttavat kohtaavat henkimaailmassa?
Vai, että haudoista maan alta fyysisesti noustessa kohtaamme tutut taas, ehkäpä ns.Taivaassa?
"Jälleennäkeminen" voi tarkoittaa, että ihmiset ymmärtävät saman totuuden(1.kor.15:19-). Se tarkoittaisi siis "paluuta Isän kotiin", mistä olemme lähtöisin.
Vai, että haudoista maan alta fyysisesti noustessa kohtaamme tutut taas, ehkäpä ns.Taivaassa?
"Jälleennäkeminen" voi tarkoittaa, että ihmiset ymmärtävät saman totuuden(1.kor.15:19-). Se tarkoittaisi siis "paluuta Isän kotiin", mistä olemme lähtöisin.
Vastaukset 45
Vanhimmat
http://keskustelu.suomi24.fi/node/178737
Ns."haudoissa olevat saavat kuulla Hänen äänensä".. Jordanissa "Isän Jumalan ääni kuului Taivaasta: sinä olet minun poikani(=Kristus), jonka..
Taivas on todellinen paikka!
http://www.tv7.fi/vod/player/?program=4524
Niin myös Helwetti!
http://www.tv7.fi/vod/player/?program=6409
Isän koti on Jerusalemissa, ei Taivaassa.
Siihen ei missään ole yhtymkohtia Raamatussa.
Lue Ilm 21;1-3 joka kertoo, missä me uudestisyntyneet elämme Isän läsnä ollessa, Jeesuksen ja Daavidin hallitsemassa yhteisössä.
1 Minä näin uuden taivaan ja uuden maan. Ensimmäinen taivas ja ensimmäinen maa olivat kadonneet, eikä merta ollut enää.
2 Näin, kuinka pyhä kaupunki, uusi Jerusalem, laskeutui taivaasta Jumalan luota juhla- asuisena, niin kuin morsian, joka on kaunistettu sulhasta varten.
3 Ja minä kuulin valtaistuimen luota voimakkaan äänen, joka sanoi: "Katso, Jumalan asuinsija ihmisten keskellä! Hän asuu heidän luonaan, ja heistä tulee hänen kansansa. Jumala itse on heidän luonaan,
Näin siinä käy, mutta emme tunnista lähimmäistä, ylösnousemusruumis on hieman eri, kun tämä nykyinen.
Kes.
"Näetkö hänen kasvonsa" -kirja
Kun ihminen kuolee, hän lakkaa olemasta ja maatuva ruumis siirtyy ikuiseen luonnon kiertokulkuun. Se että ihmiset luulevat ihmisen sielun olevan jokin eloonjäävä osa, sellainen ajatus on pelkkää luuloa.
Ketä ne ihmiset sitten on, jotka saavat elää Jumalan kanssa ikuisesti Jerusalemissa.
Kirjoitin siitä yllä ( Ilm 21; 1-3 ).
Kes.
Miksihän kautta aikain ihmiset ovat kuitenkin luulleet niin, että elävässä ihmisessä on myös kuolematon osa, sielu, joka kuolemassa erkanee ruumiista? Kautta aikain ihmiset ovat myös saaneet konkreettisia omakohtaisia kokemuksia henkimaailman olemassaolosta ja joutuneet sisimmässän myöntämään, että kaikki ei ole siinä, mitä silmillämme näemme.
Ei aivan niinkään.
Jos tutustut VT;hen ikään kuin juutalaisen silmin, iankaikkisuutta ei juuri mietitty.
Se tuli akuutiksi vasta Pelastustyön myötä
Kes.
Näin ei opeta Raamattu.
Palstalla näköjään hyörii harhaoppisia jehovan todistajia.
Tässä niistä neljä hyvää varoitusta:
http://www.saarnatuoli.net/?page_id=86
Laajemmin ajateltuna kaikki elävä maapallolla on jonkun " ruokaa"!
Jumala on antanut jokaiselle luomalleen ihmiselle sielun.Ajallisen kuoleman
jälkeen sielu palaa antajalleen ja viimeisellä tuomiolla sielulla on kaksi osoi-
tetta:Taivas tai helvetti sen mukaan ,miten se ruumiissa ollessaan valitsi-
hyvän vai pahan.
Sitten siellä oletetussa taivaassa ovat myös lampaat, mullikat, hevoset, siat, broilerit ja kaikki muutkin eläimet koska niilläkin on sielu.
1. Moos. 9:4
Älkää vain syökö lihaa, jossa sen sielu, sen veri, vielä on.
Tuskin ihmiset sentään syövät toistensa lihaa, eli kyseessä on eläinten liha ja veri.
Biblia 1776 1.Moos. 9:4 Ainoastansa älkäät syökö lihaa,jossa vielä on veri
itsessänsä:
Turhaahan sulle on vastailla,koska suhtaudut raamattuun kielteisesti.Eläimillä
ei ole sielua.
Jeesusta uskovaiset uskoo jyrsivänsä entoollis rituaaleissa!
tosin
ovat eksytettyjä jyrsimään omaa, seurakuntansa syntistä lihaa ja läträämään oman sseurakuntansa perisyntisen verensä kanssa!!!
eksyttäjänne teitä opetti:
1.Korinttolaiskirje:
12:27 Mutta te olette Kristuksen ruumis ja kukin osaltan ne hänen jäseniänsä.
(siis omaa/seurakuntanne ruumistanne jyrsitte)
ja
saatanaa naurattaa kun teette Jeesuksesta pilkaten paskaa ja kusta!!!
ehtoollisenne on Jeesusta pilkkaava eksytys jossa teette Jeesuksen ulostetta:
Matteuksen evankeliumi:
15:15 Niin Pietari vastasi ja sanoi hänelle: "Selitä meille tämä vertaus."
Ja voitte olla varmoja, että Jeesuksen antama vastaus on edelleen sama:
15:16 Mutta Jeesus sanoi: "Vieläkö tekin olette ymmärtämättömiä?
15:17 Ettekö käsitä, että kaikki, mikä käy suusta sisään, menee vatsaan ja ulostuu?
Siis ehtoollisen nauttinut huuhtelette Jeesuksen WC:stä viemäristöön tai sinne missä tarpeensa tyydyttää!
tyhmyydestänne saatte kärsiä!!!
http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/uskontunnustus.html
'Meillä ei ole järkeä. Meillä ei ole ymmärrystä. Me emme kykene noudattamaan ihmisille säädettyä lakia. Olemme syntisiä; Järkemme ei voi käsittää Jumalaa.'
Tuollaiseksi ei kukaan synny, vaan tuollaiseksi aivopestään...
Eikö?
Raamattu kyllä puhuu aivan toista, otantoja on lukuisia molemmissa Testamenteissa.
Panen vain yhden;
Ja kuka ikinä Israelin heimosta tai muukalaisista, jotka asuvat teidän keskellänne, saa pyydystetyksi syötävän metsäeläimen tai linnun, hän vuodattakoon sen veren maahan ja peittäköön multaan. Sillä kaiken lihan sielu on sen veri, jossa sen sielu on; sentähden minä sanon israelilaisille: Älkää syökö minkään lihan verta. Sillä kaiken lihan sielu on sen veri; jokainen, joka sitä syö, hävitettäköön.
(3. Moos. 17:13-14 )
Kes.
Raamatun mukaan on, kuten 1.Moos.9:4 todistaa. Vai syövätkö ihmiset toisten ihmisten lihaa ?
Tietenkin minulle on hankalaa vastata sellaisen joka pitää itseään uskovaisena, mutta joutuu silti kieltämään Raamatun sanan.
Miten se sen todistaa.
Sanotaan, että "jälleennäkemisen toivossa"
Miten niin toivossa?
Ei kait vl saa epäilekään jälleennäkemistä, koska osaa
jo "siviilissäkin" valita VAIN ME ja muut hel.ettiin.
Niin ei kait toivossa saa elää???????????
Mikä raamatun lupauksista on todistettavasti toteutunut?
Jumala on antanut auringon paistaa hyville ja pahoille.
Miten todistat, että Jumalan antaa auringon paistaa. Tiede on todistanut auringon syntyneen muulla tavalla.
?????
Jeesus.
Kes.
Kesitas, eihän Jeesus ole jumala ?
Katsomalla taivaalle. Vetoat tieteeseen.Varmaankin tiedät,että aurinko koostuu
vedystä,heliumista,hiilestä,typestä ja hapesta.Tiede ei ole todistanut ,mistä ne
ovat alkujaan lähtöisin .
Jeesus teki myös selväksi, että hän ei puhunut yleisesti Jumalan anteeksiannosta, vaan omasta vallastaan antaa syntejä anteeksi: ”Ihmisen Pojalla on valta antaa maan päällä syntejä anteeksi”.
(Luuk. 5:24) Jeesuksen itsestään usein käyttämä nimitys ”Ihmisen Poika” on itse asiassa jo toinen väite hänen jumaluudestaan.
Nimitys tulee Vanhan testamentin profeetta Danielin näystä: ”Yhä minä katselin yöllisiä näkyjä ja näin, miten taivaan pilvien keskellä tuli eräs, kuin ihmisen poika. Hän saapui Ikiaikaisen luo.
Hänet saatettiin Ikiaikaisen eteen, ja hänelle annettiin valta, kunnia ja kuninkuus, kaikkien kansojen, kansakuntien ja kielten tuli palvella häntä.
Hänen valtansa on ikuinen valta, joka ei katoa, eikä hänen kuninkuutensa koskaan häviä.
(Dan. 7:13–14) Kutsumalla itseään Ihmisen Pojaksi Jeesus siis väittää olevansa ikuinen kuningas, jolla on ikuinen valta.
On siis selvää, että kyse on Jumalasta, joka oli juutalaisille kuningas (Ps. 47:7–8), eikä ihmisestä, sillä kenenkään ihmisen kuninkuus ei ole ikuinen.
Jeesus on Jumala Jumalasta.
Joh sanoo; Minä ja Isä olemme yhtä.
Et tunne kovinkaan Israelin historiaa. He totesivat, että Hänhän antaa syntejä anteeksi kun Jumala, Hänen toimiessaan.
Tässä on lestadiolaistenkin hyvä herätä, hekin leikkivät jumalaa, antaen syntejä muka anteeksi.
Kannattaa myös lukea Johanneksen evankeliumin alku; Alussa oli Sana. Sana oli Jumalan luona, ja Sana oli Jumala.
Lappix, Jehovan todistajille tämä ei todella sovi, ymmärrän Sinua.
Kes.
Kesitas, onko Jeesus Eelin. Jahven vaiko Sebaotin poika? Jumala hän ei ole, mutta paavin oppeihin ja kolminaisuuteen uskovat luulevat Jeesuksenkin olevan jumala.
Ja vielä. Jumala antoi Jeesukselle vallan antaa syntejä anteeksi maan päällä. Ei hänellä sitä valtaa muuten olisi ollut.
Mutta kuka on jumalasi Kesitas ? Mikä sen nimi on ?
Vastaatko ensin esitettyihin kysymyksiin, jatketaan sitten.
Jumalani on Adonai, VL;n Herra.
Kes.
Raamattu ei tunne sellaista jumalaa. Jos niin esitä missä tuo nimi esiintyy.
http://www.argumentti.fi/argumentti/2011/10/jahven-historia/
Huomaan ettet usko Raamattuun lainkaan, vaan seuraat kolminaisuusoppineita.
Olen täysin riippumaton kaikista lahkoista ja liikkeistä. Jehovat uskoo mitä uskoo, mutta niin teet Kesitas sinäkin.
Vastaan. Joko olet kesäsirkuskauden avannut? Klovneille riittänee kysyntää varsinkin hyttyskesinä, saa huitoa liki tyhjää ilmaa ä, ilman ohfia!!
Tuota en kymysyny ,tadat olla vl letsapiurup ieskin ??
Kes
Ei kannata hakata otsaa puuhun..., tuon vuoksi sitä kutsutaan uskomiseksi, eikä tietämiseksi.
Lopeta,pääsi menee soosiksi!
Etkö osaa vastata?
Eikö.
Meille hebreaa tunteville Jumalan omaisuuskansan ihmisille se on selvä.
Sinulle pakana ei se selviä koskaan.
Tunnen Raamatun huomattavasti paremmin kun sinä ja pystyn lukemaan sitä alkukielillä.
Kes.
Lue millä kielillä vaan, ei sillä ole merkitystä. Mikä siis on Raamatussa se jumala johon uskot?
No niitä on monia, minkä niistä haluat mainita?
No vaikka se Adonai.
Vastaa edes yhteen kysymykseen, äläkä kokoajsn vaihda asianaihetta.
Joh sanoo; Minä ja Isä olemme yhtä.
Et tunne kovinkaan Israelin historiaa. He totesivat, että Hänhän antaa syntejä anteeksi kun Jumala, Hänen toimiessaan.
Tässä on lestadiolaistenkin hyvä herätä, hekin leikkivät jumalaa, antaen syntejä muka anteeksi.
Kannattaa myös lukea Johanneksen evankeliumin alku; Alussa oli Sana. Sana oli Jumalan luona, ja Sana oli Jumala.
Lappix, Jehovan todistajille tämä ei todella sovi, ymmärrän Sinua.
Loppuiko lappix paukut, kun piti alkaa nimimerkkiäni käyttää, täydentämällä sen pisteellä.
Pieniä on silakat joulukaloiksi.
Mitä haluat tietää Kesitas? Käytän AINA rekisteröityä nikkiäni. Joku muu pilailee nyt.
Mutta luehan Johannesta ja mieti, mitä tarkoittaa YHTÄ?
Joh.17.
20 Mutta en minä rukoile ainoastaan näiden edestä, vaan myös niiden edestä, jotka heidän sanansa kautta uskovat minuun,
21 että he kaikki olisivat yhtä, niinkuin sinä, Isä, olet minussa ja minä sinussa, että hekin meissä olisivat, niin että maailma uskoisi, että sinä olet minut lähettänyt.
22 Ja sen kirkkauden, jonka sinä minulle annoit, minä olen antanut heille, että he olisivat yhtä, niinkuin me olemme yhtä,
23 minä heissä, ja sinä minussa-että he olisivat täydellisesti yhtä, niin että maailma ymmärtäisi, että sinä olet minut lähettänyt ja rakastanut heitä, niinkuin sinä olet minua rakastanut.
Ovatko myös ihmiset jumalia koska ovat YHTÄ ISän ja Pojan kanssa ?
21 että he kaikki olisivat yhtä, niinkuin sinä, Isä, olet minussa ja minä sinussa, että hekin meissä olisivat, niin että maailma uskoisi, että sinä olet minut lähettänyt.***siinäpä Se !
Katso lappix, oliko se kysymys edes Kessin?
Miksihän tänne pesiytyy noita helluntalaisia ja jehovalaisia keskustelemaan keskenään typeryyksiä. Eikö teillä höynähtäneillä ole muita instansseja tyhjänpäiväisyyksien jauhamiseen?
Ehkä nämä foorumit on juuri heitä varten. Kuka niitä live-elämässä jaksaisikaan. Vai miltä tuntuisi lounas helluntailaisen kempeleläisen ilmaanhuitojan kanssa? ;)