Mikä on suomessa minimipalkka?

Mitä vähintään pitää maksaa?? Eihän se voi olla 9 e ylläpitokorvaus? Onko se pivä vai tunti 9 e?
Sehän ei ole palkkaa, ja jos sillä mennään töihin, niin silloinhan työ on palkatonta.

Jos menee palkattomaan työhön niin voiko käydä leipäjonossa, vai kattooko ne että olet "työssä" vaikkei se ole työtä?
4156
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Suomessa ei laki määrittele, että mikä on minimipalkka. Tietyissä ammateissa tai tietyillä toimialoilla voi olla taulukkopalkkoja, joita noudatetaan.

Jos tarkoitat, että onko 9 euron päiväkorvaus palkkaa, niin se ei ole, koska et ole työsuhteessa. Sinä kuitenkin saat muut korvaukset lisäksi (esim. asumistuki) menettämättä niitä. Voit ajatella niinkin, että jos kieltäydyt vastaanottamasta 9 euron työtä, niin silloin työttömyyskorvaustasi leikataan, jolloin voisi ajatella, että itse asiassa saat enemmän kuin sen 9 euroa/päivä

Totta kai voit käydä leipäjonossa, vaikka vastaanottaisit työllisyyttä parantavaa koulua, työkokeilua tms, koska olet edelleen vähävarainen ja tarvitset apua toimeentuloosi. Käsittääkseni mitään tulorajoja ei kysellä leipäjonossa (voin kyllä olla väärässäkin).

Äänestä

Olipas huska nimimerkki. Mutta ei minun sitä pitäny kommentoida, vaaan keroa ja valistaa, että ei Suomessa ole minimi palkkaa.. - Eriasia on sitten, että työehtosopimuksissa on olemassa erilaisa suosituksia. Ja eriasia on edelleen se, että uskooko viimekädessä esim verottaja ao palkan. Oma ongelmansa on myös siinä, että toisinaan tarjottu palkka on oikeasti, ni-in pieni, että se on samansuuruinen tai vain hieman suurempi, kuin mitä jää käteen erilaisten sosiaalitukien jälkeen, vaikka sanotaankin että työstä saa paljon muutakin kuin vain palkkaa, niin on nurinkurista ajatella, että osa -terveistä ja pystyvistä saa saman, tai lähes sama työttömänä ollessaan, kuin ,mitä toiset päivittäisestä työnteosta. Teoriassa tietysti voidaan, ehkä puhua noin muutaman sadan euron minimipalkasta; sen työtönkin voi ansaita kuukaudessa, menettämättä heti kaikkia sosiaalisia tukiaan, jolloin pienempi palkkaisen työn vastaanottaminen on "vähän" mielekkäämpää.

Äänestä

Oikeista töistä maksetaan vähintään 8 €/h mutta pakkotöissä 9 €/pv.

Äänestä

Puhelinmyynnissä voi olla miinusmerkkinen palkka eli jos tulee paljon peruutuksia -enemmän kuin mikä sen kuun myynti, joutuu maksamaan työnantajalle rahaa. Useimmiten puhelinmyynnissä palkka on 2 €/ tunti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Umpi hullu kirjoitti:

Mitä vähintään pitää maksaa?? Eihän se voi olla 9 e ylläpitokorvaus? Onko se pivä vai tunti 9 e?
Sehän ei ole palkkaa, ja jos sillä mennään töihin, niin silloinhan työ on palkatonta.

Jos menee palkattomaan työhön niin voiko käydä leipäjonossa, vai kattooko ne että olet "työssä" vaikkei se ole työtä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu