Tietokone läpäisi Turingin testin

http://www.hs.fi/tekniikka/Tietokone läpäisi ensi kertaa Turingin testin uskotteli olevansa 13-vuotias poika/a1402196334626?ref=hs-art-new-2
24211
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat
  • Kreationisteilla ei ole älyä, ei edes tekosellaista. Siten he eivät pystyisi läpäisemään testiä eikä tunnistamaan oikeasti ajattelevaa tekoälystä.

    Äänestä

  • Hih hih kirjoitti:

    Kreationisteilla ei ole älyä, ei edes tekosellaista. Siten he eivät pystyisi läpäisemään testiä eikä tunnistamaan oikeasti ajattelevaa tekoälystä.

    Kreationistilla olisi vaikeuksia Turingin testissä, olipa hän kummalla puolella vain.

    Äänestä

  • Faeces... olettepa keksineet sopivan nimen ;)

    Äänestä

  • exhellari86 kirjoitti:

    Faeces... olettepa keksineet sopivan nimen ;)

    Olisko se sukua erään tuttavani saamalle diagnoosille "flatus impromptus con faeces"?

    Äänestä

Miksi epäinhimillistätte kreationisteja, onko teillä jokin taka-ajatus siitä että tarpeeksi kauan niin tehtyänne kreationisteille voi tehdä niin kuin juutalaisille tehtiin natsisaksassa?

Äänestä
  • Vastalahjaksi heidän heIvettipassituksilleen.

    Äänestä

  • Onko vastapuolen demonisointi siis neidin mielestä kreationistien jumalallinen yksinoikeus?

    Te demonisoitte kaiken omastanne poikkeavan ajattelun, me vain toteamme teidät tyhmiksi. Emmekä syyttä, kuten neiti taas väkevästi todisti.

    Äänestä

  • Niinkuin okkultisti ja kreationisti Hitler teki? Vai eikö se Aatu olekaan enään pahasetä.

    Äänestä

  • Kovin yliampuva otsikko.

    Äänestä

  • Ihan asian vierestä, mutta tuolla Usarin tiedetoimittajalla on aika lennokas nimi: Teemu J. Kammonen. Tarkoittaako tuo Jumalkammoista?

    Äänestä

  • marsunkiillottaja kirjoitti:

    Kovin yliampuva otsikko.

    Minustakin. Varsinkin, kun Turing ei alunperin asettanut mitään ylärajaa keskustelujen kestolle ja vastapuolien lukumäärälle.

    "Tietokone läpäisi älyttömän helpon version Turingin testistä," Mihin se sensaatioon maku oiken katosi totuuden tieltä?

    Äänestä

Taas kerran evouskovien "todisteet" paljastuivat mielikuvitukseksi. Ja Raamatun totuus sen kuin vahvistuu.

Äänestä
  • Luule vain tuolla tavoin, jos siitä tulee hyvä mieli.

    Äänestä

  • Miten Turingin testi liittyy evoluutioteoriaan tai Raamattuun?

    Äänestä

  • marsunkiillottaja kirjoitti:

    Miten Turingin testi liittyy evoluutioteoriaan tai Raamattuun?

    En tiedä, mutta jos tiedetoimittaja otsikoi juttunsa, että testi oli potaskaa, se on todiste luomisesta, Jumalasta ja kaikesta sellaisesta. Ja tietenkin se kumoaa myös evoluution.

    Äänestä

  • Tyhmä kreationisti kirjoitti:

    En tiedä, mutta jos tiedetoimittaja otsikoi juttunsa, että testi oli potaskaa, se on todiste luomisesta, Jumalasta ja kaikesta sellaisesta. Ja tietenkin se kumoaa myös evoluution.

    Hallelujaaaamen!

    Äänestä

Ropotti Rops (Cleverbot) ei kyllä kovin looginen ole vastauksissaan.
http://www.cleverbot.com/

Minä: Who are you?
Ropotti: Why do you want to know?

M: Are you a robot?
R: I don't know, I've seen some signs, what do you think?

M: Signs?
R: But are an AI, right?

M: What do you mean?
R: I'm female.

M: How old are you?
R: Old enough to know who you are.

M: Well, who am I?
R: My name is Arishka Aquanis Blue.

M: I asked you who I am.
R: No, I asked first.

Äänestä
  • Tuo on kyllä vähän samaa tasoa, kuin kreationistin kanssa keskustelu.

    Äänestä

  • Ropotti Rops on kreationismimyönteinen:

    M: What do you think about creationism?
    R: I think it's passable.

    Äänestä

  • kekek-kekek kirjoitti:

    Ropotti Rops on kreationismimyönteinen:

    M: What do you think about creationism?
    R: I think it's passable.

    Kyse ei selvästikään ole oikeasti älykäs olento.

    Äänestä

  • Joop. Pari kysymystä niin tajusi ettei tuo voi olla ihminen.

    R: When will world war 3 start?
    M: The day before yesterday.
    R: She's a maneater.
    M: Uh ok.
    R: Yes, thats okay.

    Äänestä

Cleverbot toimikin aika hyvin. Mikä lie sokrates tuo kuvittelee olevansa:

Who wins the world cup.
The best in the game.
What is the best team.
That's what I'm asking you.
No, i am asking you.
And I'm asking you.
No, i am asking you.
If I'm asking this means I don't know

Äänestä

Kommentoi aloitusta


läpimurto kirjoitti:

http://www.hs.fi/tekniikka/Tietokone läpäisi ensi kertaa Turingin testin uskotteli olevansa 13-vuotias poika/a1402196334626?ref=hs-art-new-2

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu