Kuinka pian voi avioitua jos on elokuussa 2014 eronnut?

häävieraaksiko?

Eräs pariskunta on eronnut molemmat tahoillaan. kuinka pian ne voi avioitua, kun myöhempi erosii elokuussa 2014? Koska voi pitää häät (sisi ei kirkolliset)?

6

190

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yrr

      Eikös haureus eli seksipetos ole ainoa sallittava syy ottaa ero?

      Kyllästyminen toiseen ei kelpaa syyksi.

      Jos toinen ottaa eron ja toinen olisi ollut valmis jatkamaan niin miten nuo meneekään. Joskus muistin nämä kuviot nyt on unohtunut.

    • Aikakone.

      Täh. Elokuu on vasta tulossa.

    • leeviläinen

      Kyseinen pariskunta voi kyllä avioitua vaikka hetikohtavälittömästi, jos avioon meinaavat. Ei siihen ole mitään aikajanaa laissa määritelty. Eikä kaikkien uskovaisten lärpätyksiä sekä löperöpuheita tarvitse todesta ottaa, vaikka he mielipiteissään Raamattua siteeraisivat. Löperöpuhujien mielöipiteet yhestä korvata sisään ja toisesta ulos..

      Se avioliittoon aikominen ja siihen ryhtyminen on aina kahden kauppa, johonka Isä Jumala antaa aina siunauksensa..

    • Suosittelen kahden vuoden seurustelu ja sitten viiden vuoden kihloissa oleminen ennen naimisiin menoa. Silloin pari tietää rakastavatko he varmasti toisiaan.

      • leeviläinen

        Meinaatsie aivan tosissaan, että kyseisen pariskunnan olisi pidättäydyttävä keskkinäisestä kanssakäymisestä seitsemäksi vuodeksi, vaikka seurustelussa ollaan tosilähekkäin jossakin vaiheessa, kun tunteet kuumat kuohuvat kuin pinta Niagaran..

        Mie sanon, että ei siihen ole syytä laittaa mitään aikarajoituksia edes uskovaisille. Vaan kun alkaa sille tuntumaan, että voisi yhteistuumin tuumailla asioita kokovuorokausitoimisesti, niin ei kun vaan vihille vaan ja vauhdilla. Siitä alkaen ne yhteiselämänkurvit ja kuviot näkönsä näyttää, kun ihminen toistansa hioo..


    • raimo ra

      Avioon mentäessä on ymmärrettävä että kuolema on ainoa erottaja liitosta.

      Toisaalta olen ihmetellyt sitä kun taivaassa avioparit varmaan kohtaavat niin eikö ne sitten katso läähätysmielessä toisiaan. Tai siis ikuisuudenhan vietämme ilmeisesti maan päällä emmekä taivaassa, mitä olen nyt Kuningaskunnan tuuli tainkuningaskunnan jokin muu ohjelmassa kuullut.

      Mainitkaapas Raamatusta missä siellä sanotaan että olisimme ikuisuutemme taivaassa? Maa siellä mainitaan, vai mitä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      134
      2714
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      261
      2297
    3. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      22
      1413
    4. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      115
      1072
    5. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      96
      1021
    6. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1013
    7. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      13
      922
    8. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      55
      818
    9. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      50
      771
    10. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      277
      752
    Aihe