Kuinka pian voi avioitua jos on elokuussa 2014 eronnut?

häävieraaksiko?

Eräs pariskunta on eronnut molemmat tahoillaan. kuinka pian ne voi avioitua, kun myöhempi erosii elokuussa 2014? Koska voi pitää häät (sisi ei kirkolliset)?

6

190

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yrr

      Eikös haureus eli seksipetos ole ainoa sallittava syy ottaa ero?

      Kyllästyminen toiseen ei kelpaa syyksi.

      Jos toinen ottaa eron ja toinen olisi ollut valmis jatkamaan niin miten nuo meneekään. Joskus muistin nämä kuviot nyt on unohtunut.

    • Aikakone.

      Täh. Elokuu on vasta tulossa.

    • leeviläinen

      Kyseinen pariskunta voi kyllä avioitua vaikka hetikohtavälittömästi, jos avioon meinaavat. Ei siihen ole mitään aikajanaa laissa määritelty. Eikä kaikkien uskovaisten lärpätyksiä sekä löperöpuheita tarvitse todesta ottaa, vaikka he mielipiteissään Raamattua siteeraisivat. Löperöpuhujien mielöipiteet yhestä korvata sisään ja toisesta ulos..

      Se avioliittoon aikominen ja siihen ryhtyminen on aina kahden kauppa, johonka Isä Jumala antaa aina siunauksensa..

    • Suosittelen kahden vuoden seurustelu ja sitten viiden vuoden kihloissa oleminen ennen naimisiin menoa. Silloin pari tietää rakastavatko he varmasti toisiaan.

      • leeviläinen

        Meinaatsie aivan tosissaan, että kyseisen pariskunnan olisi pidättäydyttävä keskkinäisestä kanssakäymisestä seitsemäksi vuodeksi, vaikka seurustelussa ollaan tosilähekkäin jossakin vaiheessa, kun tunteet kuumat kuohuvat kuin pinta Niagaran..

        Mie sanon, että ei siihen ole syytä laittaa mitään aikarajoituksia edes uskovaisille. Vaan kun alkaa sille tuntumaan, että voisi yhteistuumin tuumailla asioita kokovuorokausitoimisesti, niin ei kun vaan vihille vaan ja vauhdilla. Siitä alkaen ne yhteiselämänkurvit ja kuviot näkönsä näyttää, kun ihminen toistansa hioo..


    • raimo ra

      Avioon mentäessä on ymmärrettävä että kuolema on ainoa erottaja liitosta.

      Toisaalta olen ihmetellyt sitä kun taivaassa avioparit varmaan kohtaavat niin eikö ne sitten katso läähätysmielessä toisiaan. Tai siis ikuisuudenhan vietämme ilmeisesti maan päällä emmekä taivaassa, mitä olen nyt Kuningaskunnan tuuli tainkuningaskunnan jokin muu ohjelmassa kuullut.

      Mainitkaapas Raamatusta missä siellä sanotaan että olisimme ikuisuutemme taivaassa? Maa siellä mainitaan, vai mitä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      81
      3908
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      97
      3287
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      117
      2574
    4. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      168
      1764
    5. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      20
      1754
    6. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      76
      1580
    7. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      90
      1553
    8. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      107
      1474
    9. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      1
      1281
    10. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      55
      1123
    Aihe