Neurologisille potilaille automaattisesti myönnettävä DNR-etuus:
automaattinen DNR- (tai DNAR) -merkintä potilastietojärjestelmissä ja ensihoitojärjestelmissä. Kaikissa.
DNR --> Do Not Resuscitate - Ei saa elvyttää) tai DNAR (Do Not Attempt Resuscitation). Tällöin hoitohenkilökunta ei edes yritä elvytystä
- automaattinen SLK merkintä viranomaisrekistereissä. Tällä huolehditaan siitä, että yhteiskunnalle j aterveydenhuoltosysteemille taloudellista rasitusta aiheuttava henkilö "poistuu luonnollisesti"
”SLK” eli ”sallitaan luonnollinen kuolema”, jolloin hoitohenkilökunta "tietää", että tai kuoleva eivät halua voittaa muutamaa ylimääräistä elinpäivää raskailla hoidoilla.
Tätä ei tosin kukaan kerro neurologiselle potilaalle (Kela-systeemin hienouksia)...
- mikäli neurologinen potilas mahdollisesti tarvitsisi elimensiirron (sydän, maksa, munuainen jne), niin sellaista ei takuulla joudu saamaan, sillä sehän pidentäisi elinikää
- jne jne jne...
Kun neurologinen potilas kuolee DNR:n/SLK:n ansiosta, niin yhteiskunta ja terveydenhuoltojärjestelmä
1. säästää runsaasti rahaa lääkemenoissa
2. säästää runsaasti rahaa lääkärien palkoissa
3. säästää runsaasti rahaa hoitajien palkoissa
4. säästää runsaasti rahaa terveydenhuoltosysteemin byrokratiassa
ja kaikkein tärkeimpänä:
Saadaan kaiken maaailman epäterveet poistettua vähin äänin häiritsemästä terveiden elämää ja hullut eivät pääse levittämään periytyviä mielenterveyshäiriöitään lapsia hankkimalla.
Jotkut kutsuvat tällaista systeemiä rotuhygieniaksi, jotkut toiset eugeniikaksi.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Eugeniikka, http://fi.wikipedia.org/wiki/Ihmisrotu
Suomessa tätä kutsutaan sivistysvaltiossa kehitetyksi innovaatioksi.
Tämä on huomattu maailmalla ja Suomella on edessä melkoiset rakennemuutokset, ennenkuin Suomella on mitään edellytyksiä nousta joskus tulevaisuudessa takaisin sivistysvaltioiden joukkoon.
Tarkkasilmäiset ovat huomanneet, että Suomi on viime aikoina potkittu ulos lukuisista kansainvälisistä yhteisöistä ja yhteistyöverkostoista. Samoin Suomen pyrkimykset päästä vaikutusvaltaisiin kansainvälisiin järjestöihin on torpattu.
Eniten otiskoihin päässyt lienee ollut YK:n turvallisuusneuvoston jäsennyden epääminen.
Poliitikot ovat jo asian huomanneet:
http://www.hs.fi/talous/a1401853951549
Yhteiskunnan etuudet neurologisille potilaille
Sivistysvaltio Suomi
1
109
Vastaukset
- Kyykkyyn, köyhä
Kun DNR-potilaat poistuvat sopivasti keskuudessamme juuri ennen eläkeikää, niin heille ei tarvitse maksaa eläkkeitä yhtään euroa.
http://www.taloussanomat.fi/ihmiset/2011/06/13/taman-takia-koyha-kuolee-12-vuotta-aiemmin/20118223/139/?&n=23
Siitä sitten kertyykin mukavat bonukset eläkeyhtiöjohtajille.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013081217355993_uu.shtml
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 467625
- 334203
- 573705
- 503190
- 172866
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons652551- 542398
- 512378
- 402339
- 162276