Olen yli 53-vuotias työntekijä. Tutkiskelin tarkemmin tänään palkkanauhaani kun ihmettelin suurta summaa, joka oli työntekijän eläkemaksu. Ja totta se näyttää olevan. Vajaan 3000 markan BRUTTOpalkasta maksan normaalia veroa 28 % ja päälle 7 % eläkemaksuja eli siis tuosta ei-edes-keskimääräisestä palkasta todellinen veroprosentti on 35.
Miten tähän on ajauduttu?? Pääomavero lienee vähemmän. Mihin voisin asiasta kommentoida sillä tämähän on aivan absurdia. Ei mitään järkeä enää tuossa verouksessa. Ja keskituloisten veroja sen kun kiristetään.
Huvittavaa on myös se, että meitä ikääntyneitä niin kovasti halutaan pitää työelämässä ja "porkkanana" on 2 prosenttiyksikön korotus eläkemaksuun kun on täyttänyt 53. Ei käy minun järkeeni.
Ei voi olla totta...!
9
454
Vastaukset
- missä menää?
Kyllä. Olet herännyt totuuteen. Suomessa työtä verotetaan hyvin ankarasti.
En tiedä mistä markoista sinä puhut, mutta katsotaan omaa palkkanauhaani:
Olen kirkosta eronnut (tietysti), joten sinne ei mene veroa. Luojan kiitos. Ennakonpidätysprosenttini on 27. Ennakonpidätys on sinun mainitsemasi "normaali vero". Se on ennakonpidätys.
Ennakonpidätyksen lisäksi palkasta menee perusprosentin lisäksi eläkevakuutusmaksua 5,55 % ja työttömyysvakuutusmaksua 0,5 %. Jos lasket, paljonko palkasta jää käteen verojen ja maksujen jälkeen, lisää perusprosenttiin 6,05 prosenttiyksikköä.
Minulla veroa menee siis 27 % 6,05 % = 33,05 %. Tulorajani on 4500 euroa/kk.
Sinä väität siis, että ennakonpidätysprosenttisi on 28 eli suurempi kuin minulla, mutta burttopalkkasi alle 3000 euroa.
Mikä on verokortissasi tuloraja???? Siis missä kohtaa mennään perusprosentista lisärosenttiin? Minulla ko. summa siis 4500 euroa. - ei kirkollisveroa?
Kai olet muuten eronnut kirkosta?
- ehkä
Ehkä verokorttisi tuloraja on liian korkea ja siksi ansiotulojasi kohdellaan "liian suurella" ennakonpidätysprosentilla, joka johtaa muhkeisiin veronpalautukseen joulukuussa 2015?
Ehkä asut pienessä kunnassa, jossa on korkea kunnallisveroprosentti JA kuulut kirkkoon, mikä lisää vielä verorasitustasi?
Mitä tehdä? Eroa kirkosta ja muuta Kauniaisiin. (Kauniaisissa Suomen alhaisin kunnallisvero-%) Suomen kunnissa pienin tuloveroprosentti on vuonna 2014 16,5% ja suurin on 22,5%. Tuo voi selittää aika paljon tuota veroeroa.
- Juu niin tai näin
Ekäkevakuutusmaksua tulet saamaan takaisin työeläkkeenä, joten ei hassumpaa. Mutta pääomaverotus menee ns kankkulan kaivoon siinä suhteessa. Paitsi että kaikilla veroilla ylläpidetään tätä veronmaksajille helppoa yhteiskuntaa. Meille maksetaan koulutus, sairaanhoito, tiet, turvallisuus, kansaneläke, sairaspäivärahat, lapsilisät, köyhäinavutustukset jne.
- Kituva yrittäjä
Halvalla pääset, jos 7 % menee eläkemaksua. Kituyrittäjällä menee eläkemaksua kolmin- tai nelinkertainen määrä samasta bruttopalkasta. Reilua?
- totuus vielä pahempi
Tähän on ajauduttu ihan oman käytöksenne vuoksi, olette äänestäneet vihreitä, SDP ja vasemmistoa, niiden motto on, verot ylös, vapaudet alas. Köyhää ne kusettaa lupaamalla kaikenlaisia etuuksia, siinä vaiheessa ei kerrota, että jostakin ne rahat on ryöstettävä.
Ketjun aloittaneella on liian ruusuinen kuva verotuksesta, työnantaja maksaa sinun ansaitsemista rahoista sotumaksun 2% ja eläkemaksua 20%, ne eivät näy tilinauhassasi, mutta ovat pois sinulta. Eli sinun todellinen verotus lähentelee 60%, sitten kun ostat jotakin, menee alv 24% jne. Eläkemaksuista tuskin saat koskaan omiasi takaisin, ne maksetaan nyt eläkkeellä oleville. Minä saan eläkettä ja maksan siitä veroa 37%.
Viime vuonna verotus oli "vain" 29%.
Ihmetyttää tuollainen veron korotus, vaikka tulot eivät ole nousseet.- älykkäämpi kuin duunarit
Valtio tarvitsee lisää rahaa joten jos esim.veroprosentti olisi kaikilla 10 prosenttia niin ei olisi varaa pyörittää valtiota ja sitten lainattaisiin rahaa jäätätisiin velkakierteeseen ja kuoltaisiin (taloudelliseti)ja olisimme kuin kreikka josta itse valitamme
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle172444Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom671619Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise1091539Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A71507Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.451376Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell891347Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.681336Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001204Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥311107En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?521076